"Simitin gerçek fiyatı 1 liradır"

"Simitin gerçek fiyatı 1 liradır"

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, İstanbul'un bazı lüks semtlerinde simit fiyatının 1 lira 40 kuruş olduğunu ancak Türkiye geneli için ortalama fiyatın 1 lira olarak belirlendiğini söyledi.

Balcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ham madde olan un ve susamdaki fiyat artışları nedeniyle simite zam yapıldığına dikkati çekti.

Simitte 2.5 yıldır zam yapılmadığına işaret eden Balcı, "Artan maliyetler fiyat artışını zorunlu kılmıştır. Bu nedenle de şehir şehir fiyat artışıyla ilgili haberler gelmeye başladı. Bunu doğal karşılamak gerekir" dedi.

Balcı, yapılan zammın ardından simitin fiyatının 1 lira 40 kuruş olduğuna ilişkin haberler yapıldığını vurgulayarak, "Simitteki fiyat artışını kabul edebiliriz ama fiyatının 1 lira 40 kuruş olduğunu kabul edemeyiz. İstanbul'un bazı bölgelerinde simit fiyatları 1 lira 40 kuruş olabilir fakat Türkiye genelinde böyle bir durum yok. Türkiye genelinde ortalama fiyat 1 liradır. İstanbul'da da azami fiyat olarak 1 lira 40 kuruş olarak belirlendi. Bazı ilçelerdeki yüksek maliyetten dolayı böyle bir karar alındı" diye konuştu.

"İstanbul'un birçok ilçesinde simit, 1 liraya satılıyor" diyen Balcı, "Türkiye'de simitin 1 lira 40 kuruştan satılması gibi bir durum söz konusu değil kesinlikle. İstanbul'un bazı pahalı bölgelerinde böyle bir durum var. Türkiye genelinde ortalama simit fiyatı, 1 liradır. Bazı özel durumlar gerektiren bölgelerde ise 1 lira 40 kuruştur ancak bu çok azınlık bir bölgede oluyor" ifadesini kullandı.

Balcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın artan maliyetler ve fiyat artışı nedeniyle çalışma başlattığını dile getirdi.

Simit fiyatının halk tarafından şu anda 1 lira 40 kuruş olarak bilindiğini vurgulayan Balcı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Halkımız, bunu kesinlikle bilmeliki simit fiyatı 1 liradır. 1 lira 40 kuruş olması gerçek değildir. Bu tür haberlere itibar göstermeyin. İstanbul'un bazı bölgelerinde kira bedelleri çok yüksek olduğu için böyle bir fiyat uygulaması olabilir ama bunu genele yansıtmak yanlış. Türkiye'de 2.5 yıldır simite hiçbir şekilde zam yapılmadı. Ancak son dönemde un ve susam konusunda ciddi bir maliyet artışı vardı. Esnafımız da bu nedenle simit fiyatına zam yaptı. Simitin zamlı fiyatı 1 liradır. Türkiye'nin ortalama fiyatı da budur. Bu konuda halkımız bilinçli olmalı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın çalışmasını bekliyoruz. Geçen hafta itibariyle 1 milyon 200 bin ton un satışa çıkarıldı. Bu yetersiz kalırsa da yine bir satış yapılabilir. Susamın kullanıldığı başka ürünler de var ama en çok simitte kulanılıyor. Bu nedenle simit fiyatında bir artış oldu. Diğer ürünlerde böyle birşey beklemiyoruz. Gerekli düzenlemeler yapılıyor. Şu anda en önemli husus simitin gerçek fiyatıdır. Gerçek fiyat da 1 liradır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS