Bernanke doları yatıştırdı!

Bernanke doları yatıştırdı!

FED Başkanı Ben Bernanke'nin açıklamaları olumlu bulan piyasalar alıma geçti. Dolar kuru 1.92'nin altına indi.

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke, FED'in aylık tahvil alım miktarını bu yıl içinde azaltma planında değişiklik olmadığını söyledi, ancak ekonominin görünümüne göre tahvil alımlarının hızında iki yönde de değişiklik yapılabileceğini ifade etti.

Bernanke, geçen ay söylediği tahvil alımlarının 2014 ortasında sonlandırılabileceği ifadesini tekrar etmesine rağmen, tahvil alımlarının gidişatı konusunda kesin hiçbir plan olmadığını ifade etti.

Bernanke ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'ne yapacağı sunum için hazırlanan konuşmasında, "Tahvil alımlarımız ekonomik ve finansal gelişmelere bağlı, ancak hiçbir şekilde önceden belirlenmiş kesin bir yolda ilerlemiyor" dedi.

Bernanke ekonomik koşulların beklenenden daha çabuk iyileşmesi halinde tahvil alımlarının "biraz daha hızlı" azaltılabileceğini belirtirken, şu anda ayda 85 milyar dolar olan tahvil alımlarının istihdam piyasasının görünümü bozulursa veya enflasyon yüzde 2 olan hedefe yaklaşmaz ise "daha uzun süre sürdürülebileceğini" ifade etti.

ABD'nin para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Kurulu'na atıfta bulunan Bernanke, "Hatta ihtiyaç olursa Kurul elindeki bütün araçları kullanmaya hazırlanabilir, bunların arasında fiyat istikrarı çerçevesinde azami istihdama dönüş için bir süreliğine tahvil alımlarını artırmak da yer alıyor" dedi.

Bernanke, Fed'in faiz artırımlarına başlayacağı zaman bunun kademeli olarak gerçekleşeceğini ve ABD ekonomisinin küresel ekonominin beklenenden yavaş büyümesi riskine karşı hassas olduğunu kaydetti.

Bernanke'nin tahvil alımlarının azaltılması konusunda kesin bir plan olmadığını ifade etmesinin ardından ABD'nin 10 yıllık Hazine tahvil faizi yüzde 2.55'ten gerileyerek 3 Temmuz'dan bu yana en düşük düzey olan yüzde 2.49'u gördü.

Dolar/TL geriledi


FED Başkanı Ben Bernanke'nin açıklamasıyla dolar/TL geriledi.

Açıklamalar öncesi 1.9230 seviyesinde işlem gören dolar/TL kademeli olarak son bir ayın en düşük seviyesi olan 1.9113'ü gördü.

Bankacılar TL'deki değer kazancına TCMB'nin faiz artırım sinyali içeren açıklamalarının da destek olduğunu söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS