Yapı Kredi, Allianz ile anlaştı

Yapı Kredi, Allianz ile anlaştı

Yapı Kredi, 120 yıllık geçmişi olan Avrupa'nın önde gelen sigortacılık ve varlık yönetimi grubu Allianz ile anlaşmaya vardı.

Yapı Kredi, 120 yıllık geçmişi olan Avrupa'nın önde gelen sigortacılık ve varlık yönetimi grubu Allianz ile anlaşmaya vardı.

Buna göre, Allianz Yapı Kredi'ye 1 milyar 602 milyon lira tutarında ödeme yapacak.

Şirket açıklamasına göre, Yapı Kredi Allianz ile söz konusu satış anlaşmasının yanı sıra, Türkiye'deki hayat dışı sigorta, hayat sigortası ve emeklilik ürünlerinin alternatif dağıtım kanalları ve 928 şubesi ile müşterilerine sunulması konusunda da 15 yıl süreli stratejik dağıtım anlaşması imzaladı.

Bu işbirliği ile Yapı Kredi, müşterilerine sunduğu ürün yelpazesini daha da genişletmiş olacak. Söz konusu anlaşmaya göre Allianz, Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik'in yüzde 100'üne 1 milyar 906 milyon lira değer biçmiş oldu.

Allianz, satış sürecinin tamamlanmasının ardından satış işlemi için Yapı Kredi'ye 1 milyar 602 milyon lira tutarında ödeme yapacak. Böylelikle, bankanın sermaye yeterlilik oranı konsolide olmayan bazda yaklaşık 80 baz puan, konsolide bazda ise yaklaşık 90 baz puan artmış olacak.

Öte yandan Allianz, 'Stratejik Dağıtım Anlaşması' çerçevesinde Yapı Kredi'ye koşullu performans bazlı komisyon ödemesi de gerçekleştirecek. Allianz, 'Stratejik Dağıtım Anlaşması' ile sigortacılık ürünlerini müşterilerine Yapı Kredi'nin geniş hizmet ağı üzerinden ulaştırıyor olacak.

Yapı Kredi, Yapı Kredi Sigorta'nın yüzde 94'üne, Yapı Kredi Sigorta ise Yapı Kredi Emeklilik'in yüzde 100'üne sahip. Allianz ile yapılan anlaşma kapsamında Yapı Kredi, Yapı Kredi Sigorta'daki yüzde 94 oranındaki payını Allianz'a satacak. Banka, Yapı Kredi Emeklilik'te yüzde 20 oranında pay sahibi olacak.

"Türk sigorta sektörü dünyada dikkat çeken pazarlardan biri"


Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Faik Açıkalın, gelişmekte olan Türk ekonomisinin de etkisiyle Türk sigorta sektörünün dünyada dikkat çeken pazarlardan biri olduğunu belirtti.

Yapı Kredi Emeklilik şirketlerinin satış sürecinde, birçok güçlü uluslararası kurumdan yoğun bir ilgi gördüklerini aktaran Açıkalın, ''Bu süreç sonucundaAllianz ile anlaşmaya varmaktan mutluyuz. Bu anlaşma sigorta ve emeklilik ürünlerinin bankamızın geniş hizmet ağı üzerinden müşterilere sunulmasını da içermektedir. Böylelikle bu sektörde beraber yürüyebileceğimiz, stratejik işbirliğini pekiştireceğimiz ve müşterilerimizle birlikte katma değer yaratacağımız bir iş ortağı seçmiş olduk'' ifadelerini kullandı.

Allianz SE Yönetim Kurulu Üyesi Oliver Bäte ise, Türkiye'nin 75 milyonluk genç nüfusuyla sigorta konusunda güçlü büyüyen bir pazar olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

''Yapı Kredi ile yapılan bu satın alma işlemi, Avrupa ve Orta Doğu / Orta Asya arasında önemli bir köprü görevi gören Avrupa'nın önemli büyüyen pazarlarından birinde pazar lideri olarak devam etme fırsatını veriyor. Bu satın alma, Allianz'ın büyüyen pazarlarda konumunu güçlendirmesi adına uyguladığı satın alma stratejisi ile birebir örtüşüyor.''

Yapı Kredi Sigorta ve Yapı Kredi Emeklilik şirketindeki hisselerin Allianz'a satışına ilişkin sürecin, Hazine Müsteşarlığı ve Rekabet Kurulu başta olmak üzere tüm yasal izin ve onayların tamamlanmasının ardından 2013 yılının 2. yarısında tamamlanmış olması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS