Çukurova'nın uzatma talebi kabul edildi

Çukurova'nın uzatma talebi kabul edildi

İngiltere Yüksek Mahkemesi (Privy Council), Çukurova'nın Altimo ile Turkcell hisselerine ilişkin davasında süre uzatımı talebini kabul etti.

Turkcell'in hissedarları Rus Altimo ve Çukurova Holding arasında şirketin kontrol hisselerine ilişkin davayı gören İngiltere Yüksek Mahkemesi, Çukurova'nın Altimo'ya yapacağı ödeme konusunda istediği süre uzatımı talebini kabul etti.

İngiltere Yüksek Mahkemesi (Privy Council), 9 Temmuz tarihinde Çukurova'nın 60 gün içinde Altimo'ya 1.57 milyar dolar ödeyerek, Turkcell'deki kontrol paylarını geri alabileceğine karar vermişti ancak Çukurova, kredi sağlamak için Turkcell hisselerini teminat göstermesini engelleyen New York Bölge Mahkemesi kararını temyiz ettiğini belirterek, ödeme için süre uzatımı istemişti.

Mahkemenin bugün açıklanan kararında, "Heyet, Çukurova Holding ve Cukurova Finance International'a Turkcell hisselerini geri almaları için herhangi bir son tarih belirlenmeden süre uzatımına izin vermiştir (ancak şartlarda değişiklik olması halinde veya 1 Aralık 2013 tarihinden sonra, son tarih belirlenmesi için tarafların talepte bulunmasına izin vermektedir)" denildi.

Privy Council, Altimo'nun TeliaSonera adına New York mahkemesinde attığı adımların Çukurova Holding'in Turkcell hisselerini geri almasını engelleme arayışının bir kanıtı olduğuna dair şüphe bulunmadığını açıkladı.

Açıklamada, "Çukurova Holding'in finansman sağlama girişimleri, Altimo tarafından kasıtlı ve çok ciddi şekilde engellenmektedir" denildi.

Çukurova Holding 23 Temmuz tarihindeki oturumda, Privy Council'in belirlediği şartlar altında Turkcell'deki kontrol hisselerini geri almasını engellemeyi amaçlayan Rus Altimo'nun New York'ta holding aleyhine kötü niyetli bir hukuk kampanyası başlattığını savunmuştu.

Turkcell hisseleri açıklama sonrası saat 16:21'de yüzde 1.79 primle 11.35 liradan işlem görüyordu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS