İsrail: "ABD'ye desteğimizi gösterdik"

İsrail: "ABD'ye desteğimizi gösterdik"

İsrail-Türkiye arasındaki normalleşme süreci başladı. Peki başarılı olmazsa ne olacak? İsrailli yetkililer, "Süreç başarısız olsa bile biz elimizden geleni yaptık, ABD'ye desteğimizi göstermiş olduk" diyor.

"Diplomasinin işe yaramasını çok isteriz. Ama başarısız da olsak, herkese elimizden geleni yaptığımızı göstermiş olacağız."

İsrail-Türkiye arasındaki normalleşme sürecine atfen söylenen bu sözler, İsrail cephesinden...

İsrail basınına konuşan bir yetkili, "Sürecin başarısız olması durumunda bile, İsrail bölgede iyi bir takım arkadaşı olduğunu göstermiş olacak" dedi.

Yetkiliye göre, Amerikan Başkanı Obama'nın ziyaretinde özür dileyen İsrail yönetimi, Türkiye ile krizi gündemden düşürerek, Washington'a Suriye odaklı Ortadoğu stratejisinde omuz vermiş oldu.

İsrail Savunma Bakanlığı Diplomasi Bürosu yetkilisi Amos Gilad da, İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, bu adımın Ortadoğu'daki odağını Tahran'dan Şam'a kaydırmak isteyen ABD'ye destek niteliğinde olduğunu söyledi.

Washington, Tel Aviv-Ankara hattındaki gelişmeleri memmnuniyetle izlese de, Başbakan Erdoğan'ın Gazze ziyareti konusunda aynı hissiyata sahip değil.

ABD Dışişleri yetkilisi Patrick Ventell, Hamas'ı terör örgütü olarak gören ABD'nin bakışının değişmediği mesajını verdi, "Gazze'ye yasal yollardan yardımı destekliyoruz ama yasadışı yollar konusunda kaygılıyız" dedi.

Hamas adına konuşan sözcü Ebu Zuhri ise, Başbakan Erdoğan'ın Gazze ziyaretini tarihi olarak niteledi, "Ambargo altındaki gazze halkı için bu ziyaretin önemi çok büyük" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS