Kıbrıs için bir kez daha umut ışığı...

Kıbrıs için bir kez daha umut ışığı...

"Çapraz görüşme" planının gündeme geldiği Kıbrıs sorunu konusunda önümüzdeki aylarda önemli gelişmeler yaşanması bekleniyor. Amaç müzakereleri hızlı bir şekilde tamamlayıp uzlaşılan metin üzerinde 2014 martında referanduma gitmek.

Yıllardır çözülmeyen Kıbrıs sorununda bir kez daha umut ışığı göründü.

En son çapraz görüşme planının gündeme geldiği sorunla ilgili Avrupalı bir diplomat önemli iddialarda bulundu.

Kıbrıs sorununun Türkiye'nin AB üyeliği yolundaki en büyük engel olduğunu ve bu yüzden birçok faslın bloke edildiği belirten diplomat, müzakere sürecinin ekim ayı sonuna kadar başlamasını umduklarını söyledi.

Diplomat, "Rum lider Anastasiades müzakerelerin tekrar başlaması konusundaki isteğini kamuoyuna açıkladı. Hem Yunanistan, hem de Türkiye yol almaya hazır gözüküyor. İyimser olmak için birçok nedenimiz var. En azından iki sene öncesine göre" ifadesini kullandı.

Türkiye ve KKTC de müzakerelerin hızlı bir şekilde tamamlanarak, 2014'ün ilk yarısında sonuçlandırılmasını istiyor.

Kıbrıs'ta Türk ve Rum liderlerinin temsilcilerinin çapraz bir şekilde Ankara ve Atina'yı ziyaret planının Kurban Bayramı'nın ardından uygulamaya konması bekleniyor.

Davutoğlu, Ada'da iki kesimin liderlerinin 4 Kasım'da bir araya geleceklerini açıklamıştı. KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami ise tarafların yol haritasını yıl sonuna kadar belirleyip, üzerinde uzlaşılan planı halklarına anlatmaları halinde Mart 2014'te referandum yapılabileceğini söylemişti.

Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, "Müzakerelerin en kısa sürede başlamasını ve bir takvim çerçevesinde hızlıca sonuçlanmasını istiyoruz... Tekerleği yeniden icat etmiyoruz. Kıbrıs sorunu 50 yıldır çözülemedi ve hem değinilmesi gereken konular hem de çözüm parametreleri belli" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS