Gökçek'ten "ODTÜ" açıklaması

Gökçek'ten "ODTÜ" açıklaması

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek bugün kameralar karşısındaydı. Ankara Belediyesi ekiplerinin 18 Ekim gecesi ODTÜ ormanına girerek otoyol projesi için ağaçları kesmesinin ardından yöneltilen eleştirileri yanıtladı. Yolun "olay çıkmasın diye" bayramda açıldığını söyleyen Gökçek, ODTÜ'lülere "Amacınız gerçekten ağaçsa hemen 23 bin yetişkin ağacı ODTÜ'ye teslim edelim" diye seslendi.

Gökçek, Büyükşehir Belediyesinde düzenlediği basın toplantısında, ODTÜ'nün koruma ve parselasyon planının yürürlüğe girdiğini anımsattı.

Bunun üzerine sıcak havadan da yararlanıp ODTÜ yolunu kısa sürede Ankaralıların hizmetine açmak istediklerini belirten Gökçek, "Bayramın bitmesini müteakip, bir gece aniden girerek orayı açtık" ifadesini kullandı.

Gökçek, çalışmalar sırasında, ODTÜ'nün tespitine göre 292 çam, 133 dişbudak, 916 ahlat, 293 badem, 58 kavak, 696 diğer yapraklılar olmak üzere 2 bin 388 ağacın araziden kaldırıldığını söyledi.

Belediyenin fiyat tespitlerine göre ağaçların 211 bin lira tuttuğunu dile getiren Gökçek, "Bu parayı da bugün itibarıyla ODTÜ'nün banka hesabına yatırdık. Fiyatlara itiraz olursa herhangi problem çıkarmayız. ODTÜ'ye yardımcı olmak bizim için onurdur" diye konuştu.

Ağaçlardan 600'e yakınını naklettiklerini anlatan Gökçek, bunun karşılığında en az 10 katı yetişkin ağacı ODTÜ'nün dilediği yere dikmeye hazır olduklarını bildirdi.

Buradaki ağaçların kaldırılmasının tek nedeninin yolun zaruriyeti olduğuna işaret eden Gökçek, ayrıca planın ilk kez Murat Karayalçın döneminde yapıldığını hatırlattı.

"Yürürlüğe girdiği andan itibaren her türlü işlemi yapabilirsiniz"

Plan üzerinde ODTÜ'nün isteğiyle değişiklik yapıldığını belirten Gökçek, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı planı ve arkasından parselasyon planını onayladı. Plan onaylanınca, otomatikman yürürlüğe girdi" dedi.

Planın kesinleşmediğini dile getiren Gökçek, askı süresinin ardından itirazların neticelendirileceğini, ardından da mahkeme safhasının açılacağını bildirdi.

Gökçek, "Ancak İmar Kanunu'nun 19. maddesine göre, plan yürürlüğe girdiği andan itibaren siz her türlü iş ve işlemi yapabilirsiniz. Türkiye'deki bütün belediyelerin istisnasız uygulaması budur. Herhangi itiraz olursa, mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı verilirse onun da gereği her zaman yapılabilir. Biz yasal olarak prosedürü yerine getirdik" değerlendirmesinde bulundu.

Çalışmanın bayram tatilinde ve gece başlatılması

Yol çalışması için tatil döneminin tercih edildiğini anlatan Gökçek, "ODTÜ'deki bu çalışmalarımıza özellikle marjinal gruplar devamlı engel olmaya ve olay çıkarmaya çalıştı. Bu işlerin olay çıkarak büyümesini istemedik. İşler, mümkün olduğu kadar hadise olmadan, kimseye zarar verilmeden gerçekleşsin istedik. Herhangi bir olay olmaması, ne kadar isabetli düşündüğümüzü açık ve net ortaya koydu" dedi.

Melih Gökçek, mevcut 4 kilometrelik yola 3 bin yeni yetişkin ağaç, 500 bin çalı grubu dikeceklerini de bildirdi.

Bölgede "AVM yapılacağı, rant tesisleri kurulacağına" yönelik iddiaların gündeme getirildiğini ifade eden Gökçek, "Bunu söyleyenler İmar Kanunu'ndan son derece bihaber ve bilgisiz" dedi. Düzenleme ortaklık paylarında kimsenin rant tesisi yapamayacağına işaret eden Gökçek, "Büyükşehir Belediyesine kalan sadece ve sadece yollar, başka birşey yok. Boşu boşuna kimse bunun demagojisini yapmasın" ifadesini kullandı.

"Cami ODTÜ'nün arazisinde değil"

"Cami yapılmasına" yönelik itirazları hatırlatan Gökçek, planlama alanında Hazineye ve şahıslara ait yerlerin de bulunduğunu söyledi.

Caminin de ODTÜ'nün arazisinde olmayacağını dile getiren Gökçek, "Cami Anayasa Mahkemesinin civarında bir yere, İncek'e konulmuş. Yani ODTÜ'nün arazisinde değil. Ayrıca orada mevcut arazi ODTÜ'ye ait değil, kamu arazisi. Kamudan veya Hazinenin payından karşılanmak suretiyle verilecek yer. Yani burada da itiraz edilebilecek bir konu kesinlikle yok" diye konuştu.

"Tercihimizi kullandık"

ODTÜ'lü öğrencilere seslenen Melih Gökçek, "Bu yeri Ankaralılar ve özellikle ODTÜ'lüler için yapıyoruz. Yapılacak yoldan en fazla yararlanacak kişiler ODTÜ'lüler" dedi.

Gökçek, ODTÜ'deki bazı öğrencilerin konuya bakışının tamamen ideolojik olduğunu, marjinal grupların özellikle hadise çıkarmak istediklerini savundu.

Sadece planın gereğini yaptıklarını vurgulayan Gökçek, herkesin yasalara saygılı olmasını istedi. Gökçek, "Yasalara uymadığımızı iddia eden varsa savcılık yolu açık, ayrıca idari mahkemede yürütmeyi durdurma kararı almaları için itiraz merci açık. Hukukun dediğine zaten söyleyeceğimiz en ufak bir şey yok" diye konuştu.

ODTÜ'nün de yolun yapılmaması gerektiğine inanmadığını anlatan Gökçek, "Sadece ağaçlar konusunda bayramda bu işin yapılmamasını ifade ediyorlar. Bu bir tercih meselesi, biz tercihimizi böyle kullandık" dedi.

CHP'li milletvekillerinin olayı köpürtmek istediğini öne süren Gökçek, TCK'nın 113. maddesini hatırlatarak, inşaata müdahalede bulunacaklardan şikayetçi olacaklarını bildirdi.

Gökçek, soruları yanıtladı

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gökçek, olayın ardından attığı twett ile ilgili "İşi yumuşatmak maksadıyla kullanmış olduğum bir ifade. Fazla da yorum yapmadım. Kullandığım esprili bir ifade" dedi.

Gökçek, "ODTÜ'de fidan dikimi buluşmasının" sorulması üzerine de "Fidan dikmesinler, ben kendilerine ağaç vereyim, ağaç diksinler. Ancak o yola dikilmesi tabii söz konusu olamaz. Plana göre yoldur ve o yolu yapacağız" diye konuştu.

ODTÜ'nün "araziye izinsiz girildiği ve yasal işlem başlatılacağına" yönelik açıklamalarının sorulması üzerine de Gökçek, "En tabii hakları ancak plan yürürlüğe girdikten sonra artık sorun bitmiştir. Onun hukuki herhangi sorumluluğu yok" ifadesini kullandı.

"Mahkeme sürecinin yaşanmaması durumunda yolun ne zaman bitirileceğine" ilişkin soruyu da Gökçek, "Çok kısa sürede, size de sürpriz olacak. Bir üst geçidi dahi yaparken 35 güne kadar indirdik, bunu çok daha kısa sürede yapacağımızı düşünüyorum" şeklinde yanıtladı.

Gökçek, soru üzerine, sökümü yapılan ağaçlardan 600'e yakınının fidanlıklarına aktarıldığını söyledi. Gökçek, ODTÜ Rektörünün "600 ağacın bir gecede taşınamayacağına" ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine de "Desin, o da onun iddiası" diye konuştu.

ODTÜ'ye "3 Kasıma kadar müdahale olmayacağına" dair söz vermediğini de ifade eden Gökçek, gece müdahalesine ilişkin soruyu da "Mühim olan yolun açılmasıydı. Gece açılırsa ne olur? Biz Ankara'nın dört bir tarafında 24 saat çalışıyoruz zaten" dedi.

Gökçek, bir gazetede "Yarım asırlık ağaçlara kıydılar" şeklinde yer alan haberin fotoğraflarını da göstererek, fotoğrafların başka bir yere ait olduğunu kaydetti.

Çankaya'daki su kesintisi

Melih Gökçek, bir soru üzerine, özellikle son zamanlarda apartmanların çoğalması, yeni yapılaşmalar nedeniyle Çankaya'ya suyun kifayet etmediğini söyledi.

Bunun üzerine yeni hat yapıldığını dile getiren Gökçek, yeni yapılan hattın ise iki kez arıza verdiğini ve suyun mecburen kesildiğini bildirdi.

Gökçek, "Bundan mağdur olan tüm Ankaralılardan özür diliyorum. Zaten inşallah sıkıntı bitti, bugün sabah itibarıyla su verildi. Elimizde olmayan bir şey. Boruyu yapmasaydık, özellikle bu yıl yaza doğru çok ciddi su sıkıntısı çekecektik, suyumuz olduğu halde Çankaya'ya su veremeycektik" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS