Dağları aşıp Türkiye'ye sığınıyor

Dağları aşıp Türkiye'ye sığınıyor

Suriye'de iç çatışmanın başladığı günden bu yana Türkiye'ye sığınan mültecilerin sayısı 600 bini aşarken, kaçışlar da aralıksız sürüyor.

Hatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan pasaportlarıyla geçiş yapan Suriyeliler'in pasaportsuz olanları ise Kel Dağları'nın uzantısı olan dağlardan Türkiye'ye ulaşıyor. Yanlarına alabildikleri birkaç çuval eşya ile yollara düşen Suriyeliler, dağları aşarken ağaçlar ve kayalıklara gizlenip olası bir saldırıdan kurtulmaya çalıyor. Kaçakçılara karşı önlem alan güvenlik güçlerinin zaman zaman uyarı ateşine de maruz kalınca zor anlar yaşayan Suriyeliler, Türkiye'ye geldikten sonra ya kamplara yerleştiriliyor ya da yakınlarına sığınıyor.

Ölüm tehlikesi ve çile dolu yolculuğun ardından Türkiye'ye gelen Suriyeliler, ülkelerinde can güvenliklerinin kalmadığını söyledi. Güvenli buldukları için Türkiye'ye geldiklerini belirten Suriyeliler, savaşın biran önce sona ermesini istedi.

Türkiye sınırındaki kentlerde kurulan 21 mülteci kampında 200 bin, kendi imkanlarıyla evlerde ve akrabalarının yanında kalan Suriyeli sayısının ise 400 bin civarında olduğu bildirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS