"Bilinmeyen Lozan" ilk bölümüyle CNN Türk'te

"Bilinmeyen Lozan" ilk bölümüyle CNN Türk'te

Taha Akyol'un hazırlayıp sunduğu "Bilinmeyen Lozan" belgeseli bu akşam 21.45'te CNN Türk'te yayınlanacak.

Cumhuriyet tarihinin en çok tartışılan belgesi bir belgesele konu oluyor. Bu yıl, 90. yıldönümü çeşitli etkinliklerle kutlanan Lozan Anlaşması, Taha Akyol’un hazırlayıp sunduğu belgeselle CNN Türk ekranlarına geliyor. Genel yönetmenliğini ve editörlüğünü Reyhan Yıldız’ın yaptığı “Bilinmeyen Lozan & 90. Yıldönümünde Öncesiyle, Sonrasıyla Lozan Anlaşması” belgeseli 50’şer dakikalık 10 bölümden oluşuyor. Belgeselin ilk bölümü bu akşam 21.45’te yayınlanacak. 

Oyuncu Devrim Parscan’ın seslendirdiği belgesel için Reuters, Bibliothèque Nationale Suisse, British Pathe, French Pathe, Neue Zürcher Zeitung, Musée historique de Lausanne,

The National Archives (İngiltere), İsviçre Sinematek, İsviçre Kızılhaçı, Gazette de Lausanne,      Archives Cantonales Vaudoises, L'Hebdo, L'illustré, TV89, TRT, Kalan Müzik, Milliyet gazetesi ve İnönü Vakfı arşivlerinden yararlanıldı. Lozan’da, konferansın açılış töreninin yapıldığı Month Benon Gazinosu’nda, konferans görüşmelerinin ve komisyon toplantılarının yapıldığı Ouchy Şatosu’nda, İsmet Paşa’nın kaldığı Lozan Palas Oteli’nde, Lord Curzon’un kaldığı Beau Revage Oteli’nde, Lozan Anlaşması’nın imzalandığı Lozan Üniversitesi’nde (Palais de Rumine), Ankara’da ilk TBMM binasında (Kurtuluş Savaşı Müzesi), Direksiyon Binası da denilen İstasyon binasında, İnönü Vakfı’nda ve Mudanya Mütareke Evi’nde çekimler yapıldı. 

Lozan Anlaşması’nın imzalanışı öncesinde ve sonrasında yaşananların tüm yönleriyle incelendiği belgeselde Zafer Toprak, Cemil Koçak, İhsan Şerif Kaymaz, Sevtap Demirci, Mehmet Coral gibi tarihçi ve araştırmacıların analizlerine; Özden Toker ve İsmet İnönü’nün tanıklıklarına da yer veriliyor. “Lozan Misak-ı Milli’den ödünler verilerek imzalanan bir anlaşma, batılı güçler karşısında masa başında yenilgi mi; mazlum milletlere esin kaynağı olan bir zafer; çokuluslu bir imparatorluğun küllerinden doğan genç bir ulus devletin inşasını dünyaya kabul ettiren kuruluş senedi mi?” sorusunun yanıtı aranıyor. 

Belgeselin ilk bölümünde Dünya Savaşı sonrasında işgallere karşı Anadolu’daki direnişin örgütlenmesi ve İtilaf Devletlerinin Şark Sorunu’nun çözümü olarak geliştirdikleri Sevr  projesi anlatılıyor

- Dünya Savaşı Türkiye için neden 10 yıl sürdü?

- İttihatçıların, Abdülhamit’e yakın gördükleri otokrat Almanya yerine demokratik İngiltere ve Fransa ile ittifak yapma çabaları niçin sonuçsuz kaldı?

- Dünya Savaşı sonrasında Almanya, Avusturya ve Bulgaristan’la bir yıl içinde barış

anlaşması imzalayan İtilaf Devletleri neden Osmanlı ile barış anlaşmasını geciktirdi?

- “En ağır ceza Türklere verilecek” diyen, hangi ünlü liderdi?

- İşgallere karşı Anadolu’da direniş nasıl örgütlendi, İstiklal Harbi’nin iktisadi kaynakları nelerdi?

- Damat Ferit Paşa’nın imzaladığı Sevr Anlaşması neden hukuken yok hükmündeydi?

- Lozan’a giden yolda en kritik dönemeç hangi olay oldu? 

Bilinmeyen Lozan belgeseli yakın tarihimize dair bu ve benzeri pek çok sorunun yanıtını arıyor.

Belgeselin Künyesi: 

Hazırlayan

Taha Akyol 

Genel Yönetmen

Reyhan Yıldız 

Kurgu Yönetmeni

zPs 

Görsel Yönetmen

Özcan Maviş 

Kamera

Serkan Topal

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS