Silivri’de 10 Kasım gerginliği

 Silivri’de 10 Kasım gerginliği

Silivri’de 10 Kasım Atatürk’ü anma törenlerinde siren çalmamasına Silivrili vatandaşlar tepki gösterdi. Kaymakamlık tarafından organize edilen törende, Silivri Belediyesince hazır tutulan teknik ekipman mevcut olmasına rağmen sirenlerin çalınması için talimat verilmeyince halk kaymakamın üzerine yürüdü.

Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar vatandaşları güçlükle sakinleştirebildi. Bu olaylar karşısında vatandaşların ulu önder Atatürk’ün ölüm yıldönümünde bir saygı duruşunu nasıl çok görürler diyerek tepki göstermesine sebep oldu. Anma törenindeki aksaklıklar Silivri’de büyük üzüntü yarattı.

 
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Silivri’de gerçekleştirilen 10 Kasım törenlerinde yaşanan aksaklığın belediye ile ilgisi olmadığının altını çizerek konu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu; “74 yıldır yapılan bir programda, bundan öncesinde hiç yapılmamış şeklinde bir tutum ve tavır sergilenmesini esefle kınıyorum. AKP iktidarının ülke yönetimine geldiğinden bu yana yaşattığı dezenformasyonun en iyi örneklerinden birini gördük bugün. AKP iktidarının ortaya koyduğu politikaların nasıl bir çevre baskısı nasıl bir çevre baskısı yarattığına da şahit olduk. Bunu kimse inkâr edemez. Doğal olarak kamu görevlileri de aynı baskıdan etkilenmektedir. Bugün yaşadığımız olay bunun için de iyi bir örnektir. İşte tüm bunlar AKP’nin yarattığı baskı ve korku politikalarının ürünüdür. Kaymakamlık tarafından dağıtılan tören programında kimlerin ne şekilde görevli olduğu açık bir şekilde görülmektedir.

Törenin organizasyonu, Kaymakamlık tarafından görevlendirilen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Ses düzeni ve lojistik destek de Silivri Belediyesi’nindir. Törenlerin oradaki yetkililerin talimatları çerçevesinde yapıldığını yıllardır herkes biliyor. Ancak ben tüm bu yaşananların bir hata olduğunu düşünmek istiyorum. Oradaki halkın göstermiş olduğu tepkiyi de çok anlamlı bulduğumu ifade ediyorum. Burada hedef gösterilmek istendiği şekli ile Silivri Belediyesi’nin bir suçu ya da hatası söz konusu değildir. Teknik anlamda da bir aksaklık olmadığını hep birlikte gördük. Daha önceki yıllarda fabrikalar, ambulanslar, polis araçları, deniz araçları sirenlerini çalardı. Maalesef ki iktidar baskısı nedeniyle onlar da sirenlerini çalamaz hale geldi.

Üzerine basa basa tekrar etmek istiyorum ki, burada belediyenin asla ve asla suçu yoktur. Öyle ki, dikkat edenler görmüştür, olaylara ilk tepkiyi bizim arkadaşlarımız alkışlarla göstermiş, ardından Silivri halkı destek vermiştir. Ben bu olaylardan ders çıkartılması gerektiği inancını taşıyorum. Ve karşımıza çıkan ilk fırsatta bu zihniyeti ülkeden atmamız gerektiğini ifade etmek istiyorum.”

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS