"CHP'yi iktidar etmek tek yoldur"

"CHP'yi iktidar etmek tek yoldur"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, "Türkiye'nin geleceği için, daha şeffaf, hesap verebilir, arınmış belediyecilik anlayışını yerleştirmek için yapacağımız bir tek şey var. CHP'yi iktidar etmek tek yoldur" dedi.

Tekin, Çankaya Belediyesinin, Ümitköy'deki ek hizmet binasının açılışı nedeniyle düzenlenen törende yaptığı konuşmada, belediyelerin yerinde yönetim anlayışıyla yurttaşların doğumundan ölümüne kadar bütün sorunlarıyla ilgilenilmesinin öngörüldüğünü dile getirdi.

Türkiye'de ise söz konusu anlayışın böyle devam etmediğini savunan Tekin, "Her seçim dönemi, geçmiş dönemlerde de baktığımızda, sadece bu dönem değil, tamamen reye tahvil edilecek şekilde, planlanmış, 'onu ona ekleyelim, bunu buradan kaldıralım, yok işte efendim büyükşehir mi, bütün şehir mi'... Allah aşkına 76 milyon yurttaş burada ne anladı? Eğer bu anlayışlar, yurttaşın hayatını kolaylaştıracak bir şeyse hiç itiraz yok. Tam tersine, bütün bu değişimler kazanılmış hakların elinden alınması demektir" değerlendirmesinde bulundu.

Yurttaşların sorunlarının yerinde çözülmesi gerekirken, bunun için torpil aramak zorunda kaldıklarını ileri süren Tekin, "Şu andaki yerel yönetim anlayışının çürümüş bir anlayış olduğu, bunun mutlaka değişmesi gerektiği inancı içerisindeyiz" diye konuştu.

Bütün gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yerinde hizmetin ne olduğunun, insanların hayatlarının nasıl kolaylaştırılabileceğinin Türkiye'ye yerleştirilmesi gerektiğini dile getiren Tekin, "bütün yasal engellemelere rağmen, CHP'li belediyelerin, çok başarılı bir şekilde yerinde yönetim anlayışını hayata geçirmeye çalıştığını" savundu.

Tekin, şu görüşleri ileri sürdü: "2005 yılında, ne yazık ki adına Yerel Yönetim Yasası dediğimiz, iki belediye başkanına hazırlatılan bu yerel yönetim yasası, şehirlerin, kentlerin başlarına bela oldu. Daha sonra geçmiş dönemde, kendisinin de belediye başkanı olduğu Başbakan, kendi döneminde Ankara'daki bu uygulamalardan dolayı, 'Ankara elini İstanbul'dan çek' diyen Başbakan, bugün dört eliyle kentleri işgal etmiş vaziyette. 12 tane farklı kurumun plan yapma yetkisinin olduğu bir kentte ne kent bütünlüğü olur, ne de vatandaşa yerinde hizmet götürme imkanı olur.

Öylesine zıvanadan çıktılar ki Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın, plan yapma yetkisi oldu. Yani düşünün, Çankayalılar'ın, Yenimahalleliler'in seçmiş olduğu belediye başkanlarının plan yapma yetkisi olmayacak, ama Özelleşme İdaresinde oturan 4 tane bürokratın plan yapma yetkisi olacak."

Gürsel Tekin, "Hemen genel merkezimizin yanında, adına Çevre 'Çevreye hakaret sayarım', Çevre ve Şehircilik Bakanlığı diye bir birim var. O birimde, orada oturan bürokratlar, İstanbul, İzmir, Ankara, Aydın'daki planın ne olacağına oradan karar veriyorlar. İşte geldiğimiz yerinde yönetim anlayışının, hangi rezil anlayışla yönetildiğini hepimizin görmesi gerekiyor" ifadesini kullandı.

Önümüzdeki günlerde yerel seçimlerin yapılacağını anımsatan Tekin, "Türkiye'nin geleceği için, daha şeffaf, hesap verebilir, arınmış belediyecilik anlayışını yerleştirmek için yapacağımız bir tek şey var. CHP'yi iktidar etmek tek yoldur. Sadece 30 Mart'ta belediye başkanları seçmeyeceğiz. Aynı zamanda demokrasi ve özgürlüğün de önünü açacağız" dedi.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık da belediyenin hizmet birimlerinden bazılarını açılışını yapacakları ek hizmet binasında konuşlandırdıklarını aktararak, bu birimlerin Çayyolu ve Ümitköy bölgesindeki ihtiyaçları karşılayacağını söyledi. Konuşmaların ardından, ek hizmet binasının açılışı gerçekleştirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS