Son Dakika

Hakim, savcıları dolandıran 2 kişi yakalandı

Hakim, savcıları dolandıran 2 kişi yakalandı

Hakim, savcıları dolandıran 2 kişi yakalandı

İstanbul'da telefonda kendilerini polis olarak tanıtarak para isteyen 2 kişi, polis tarafından yakalandı. Zanlıların, Türkiye'nin değişik illerinde görev yapan birçok hakim, savcı, doktor ve öğretim üyesini aynı yöntemle dolandırdıkları öğrenildi.

İstanbul'da telefonda kendilerini polis olarak tanıtan ve aradıkları kişilerden para isteyen O.S. ve  D.Ü., Tokat'ta bulunan Cemalettin Cayman'dan telefonla 4 kez para isteyince, şikayet üzerine polis tarafından yakalandı. Zanlıların, Türkiye'nin değişik illerinde görev yapan birçok hakim, savcı, doktor ve öğretim üyesini aynı yöntemle dolandırdıkları öğrenildi.

İddiaya göre, 2 şüpheli Tokat'ta yaşayan Cemalettin Cayman isimli bir vatandaşı telefonla arayıp, "Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde görev yapıyoruz. İsminiz bir terör olayına karıştı. Bu durumdan kurtulmak için verdiğimiz hesaba para yatırın" dedi.

Cemalettin Cayman da bu telefon üzerine zanlıların verdiği hesaba 3 bin lira para yatırdı. Bir süre sonra mağduru tekrar arayan dolandırıcılar, bu kez de hesaplarına 2 bin lira daha yatırılmasını istedi. Cayman verilen banka hesabına bu parayı da havale etti. Daha sonra  O.S. ve  D.Ü., Cayman'ı üçüncü kez aradı. Cayman iddiaya göre biriktirdiği altınlarını da paraya çevirerek dolandırıcılara gönderdi. Bununla da yetinmeyen 2 kişi, Cayman'ın bankadan 10 bin TL kredi çekmesini istediği öğrenildi. Cayman, durumdan şüphelenerek polise başvurdu.

Şikayet üzerine Tokat polisi, daha önce yatırılan paraların İstanbul'un Eyüp İlçesi'nde bulunan bir banka şubesinden çekildiğini tespit etti. Bunun üzerine devreye giren Eyüp İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri, banka hesabını savcılık kararıyla bloke ettirdi. Hesap bloke olunca da şüphelilerden O.S. parayı çekmek için Eyüp'teki banka şubesine gitti.

Suçunu itiraf etti

Kılık değiştirerek banka içerisinde ve çevresinde önlem alan Asayiş Büro Amirliği polisleri, O.S.'yi parayı çekmek istediği sırada yakaladı. Gözaltına alındıktan sonra sorguya alınan O.S. suçunu itiraf ederek, olaya karışan diğer şüphelilerle ilgili bilgi verdi. İfade doğrultusunda polis üç kişi olduğu belirlenen şüphelilerden, D.Ü.'yü Ümraniye'deki evinde gözaltına aldı. Dolandırıcılardan birinin ise  Şanlıurfa'ya kaçtığı öğrenildi.

Şüphelilerin evlerinde yapılan aramalarda çok sayıda bankaya ait bankamatik kartı, cep telefonları ve bir miktar para ele geçirildi. Türkiye'nin değişik illerinde görev yapan hakim, savcı, doktor, öğretim üyesi, öğretmen ile birçok vatandaşı aynı yöntemle dolandırdıkları tespit edilen D.Ü. ve O.S.'nin, polisteki sorgularının tamamlanmasının ardından bugün adliyeye sevk edileceği öğrenildi.