Hırvatistan'da "evliliğin tanımı" için referandum

Hırvatistan'da "evliliğin tanımı" için referandum

Hırvatistan'da eşcinsel evliliklerin önüne geçilmesine yönelik anayasal değişiklik yapılması için kararlaştırılan referandum yapılıyor.

Ülkenin modern tarihinde üçüncü kez yapılan referandumda vatandaşlar, "Evlilik kavramının anayasada erkek ile kadın arasındaki birlik olarak tanımlanmasına katılıyor musunuz?" sorusuna "evet" ya da "hayır" oyu verecek.

Ülke genelinde hazırlanan oy kullanma yerlerinde vatandaşlar yerel saatle 19:00'a kadar oy kullanabilecek.

Yaklaşık 3,78 milyon seçmenin bulunduğu Hırvatistan'da vatandaşlar, toplam 6714 seçim yerinde oyunu kullanabilecek. Bunun yanı sıra, Hırvat vatandaşları Hırvatistan dışında toplam 51 ülkede oy verebilecek.

Hırvatistan'daki eşcinsel topluluğu temsil eden dernekler, referandumda halka yöneltilecek sorunun anayasaya uygunluğunun denetlenmesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunulmuştu ancak mahkeme sorunun değiştirilmesi için eşcinsel derneklerin yaptığı başvuruyu kabul etmemişti.

Hırvatistan halkı, ülkenin 1991 yılında bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana üçüncü kez referandum için sandık başına gidiyor. Daha önce ülkenin eski Yugoslavya'dan ayrılması ve Avrupa Birliği (AB) üyeliği konusunda referandumlar düzenlenmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS