Kışanak: "Eğitimi yerel yönetimlere devredin"

Kışanak: "Eğitimi yerel yönetimlere devredin"

BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, son günlerdeki dershaneler tartışmasını değerlendirerek, "Eğitim sistemini yerel yönetimlere devredin. Kadrosunu, bütçesini devredin. Biz talibiz. Bıraksınlar bize, biz tüm Türkiye'de ve Kürdistan'da da en demokratik, en güçlü, en başarılı eğitim sistemini hayata geçirelim" dedi.

Şırnak'ın İdil ilçesinde, belediye tarafından yaptırılan Eğitim Destek Evi'nin açılışında konuşan Gültan Kışanak, eğitimin BDP için vazgeçilmez çalışma alanlarından biri olduğunu söyledi.

Kendilerini devletin tekli zihniyetinden, sömürgeciliğin her türlü işgal ve asimilasyon politikalarından korumak için eğitimin önemli olduğunu belirten Kışanak, şunları söyledi: "Bir halk olarak kendimizi eğiteceğiz. Bugün Türkiye'de büyük bir kapışma var. Bu siyasi kapışmanın nedeni şudur; Eğitim sistemini ele geçiren, kendi sitemini bu halka dayattırıyor. Cemaatler ve AKP hükümeti ve Kemalistler, her zaman kendi eğitim sistemini bu halka dayattırmak istediler.

Kürt halkı olarak şunu çok iyi biliyoruz ki; bu eğitim sistemine Kemalistler de, AKP de, cemaatler de, kim yönetirse yönetsin, bize karşı anlayışları aynıdır. Bize karşı anlayışları, asimilasyondur, tekçi zihniyeti dayatmaktır. Bu nedenle bizim boynumuzun borcu, kendi halkımızın eğitim sistemini, halk eğitimi olarak inşa etmek ve kendi değerlerimizle gelecek nesillerimizi yetiştirmektir. Biz bu kavganın tarafı ve tartışmanın bir tarafı olmayacağız."

Eğitim sisteminin halka devredilmesi gerektiğini savunan Kışanak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bırakın bu kayıkçı kavgasını, eğitim sistemini halka devredin, yerel yönetimlere devredin. İşte o zaman görürsünüz, nasıl demokratik bir eğitim gerçekleşiyor. Artık halkın hakkını, halka teslim edecekler. Eğitim halk için yapılır. Bırakın halk eğitimini nasıl yapmak istiyorsa öyle yapsın. Eğitim sistemini yerel yönetimlere devredin. Kadrosunu, bütçesini devredin. Bakın eğitim sorunu kalır mı? Biz buna talibiz. Kürt siyaseti olarak, demokratik özerklik projesini savunan bir siyaset olarak, açıkça buradan bir kez daha ilan ediyoruz; Bıraksınlar bize, biz tüm Türkiye'de ve Kürdistan'da da en demokratik, en güçlü, en başarılı eğitim sistemini hayata geçirelim. Bu konuda halkımıza da kendimize de güveniyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS