Antalya'ya sualtı müzesi

Antalya'ya sualtı müzesi

Deniz Ticaret Odası (DTO) Antalya Şubesi, Meksika'nın Karayip Denizi'nde bulunan dünyaca ünlü sualtı müzesinin bir benzerini Antalya'da kurmayı hedefliyor.

Sualtı sporculuğunun gelişmesi, Antalya'nın bir dalış merkezi haline gelmesinin amaçlandığı proje için Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) ile görüşmeler başladı. Antalya'da bu müze için Side'nin düşünüldüğü öğrenildi.

DTO Antalya Şubesi Başkanı İnanç Kendiroğlu, müzenin hem Antalya'nın hem de bölgenin sualtı turizm potansiyeli için dünya çapında tanıtım imkanı sağlayacağını söyledi. Kendiroğlu, projenin hayata geçmesi halinde Antalya'nın dalış turizminde çağ atlayacağını belirtti.

Proje hakkında BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin ile görüşen Kendiroğlu, "Oldukça olumlu yaklaşıldı" dedi. Turizmin 12 aya yayılması kapsamında destek paket için müracaat etmeye hazırlandıklarını anlatan Kendiroğlu, sualtı müzesi için proje çalışmaları yapılacağını da dile getirdi.

Meksika'da Cancun yakınlarında yer alan dünyanın ilk sualtı müzesi, yeni bir mercan resifi oluşması için 400 insan heykelinin yerleştirilmesiyle dikkatleri çekmişti. Mercan kayalıkları, deniz canlılarını gündeme getirme, doğal çevrenin korunmasına yönelik bilinç oluşturma amacıyla kurulan müze, dünyanın her yerinden gelen sualtı sporcuları için önemli bir cazibe merkezi konumunda.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS