Altın Portakal ödülleri sahiplerini buldu

Altın Portakal ödülleri sahiplerini buldu

50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Film" ödülüne, "Cennetten Kovulmak" ve "Kusursuzlar" layık görüldü.

50. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, kapanış galası ve ödül töreniyle sona erdi.

Sinema dünyasının ünlü isimleri, Cam Piramit Kongre ve Fuar Merkezi'nde düzenlenen ödül törenine kırmızı halıdan geçerek geldi.

Sanatçılar, Cam Piramit'e girişte halkı selamladı. Murat Han ve Özge Özder'in sunduğu gecenin açılış konuşmasını yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, 50. yıl etkinliklerini büyük bir coşkuyla tamamladıklarını, sonuç ne olursa olsun yarışmaya katılan bütün ekipleri ve sanatçıları kutladığını söyledi.

Akaydın, festivale katkısı olan herkese teşekkür ederek, "Antalya halkı adına hepinize teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Antalya halkı, tüm ilgisi ve sevgisiyle sanatçılarını kucaklamaktan ve özellikle onlara saygı duymaktan büyük gurur duyuyor" dedi.

Jüri Başkanı Türkan Şoray, bu yıl ulusal uzun metraj film yarışmasında ilk filmini çeken yönetmenlerin sayısının yüksek oluşuna dikkati çekti. Şoray, jüri üyeleri olarak seçim yapmakta zorlandıklarını belirterek, "En güzelini seçmek istedik ama benim gönlüm, hepimizin gönlü, tüm genç arkadaşların hepsini ödüllendirmek. Ödül alamayanlar için bu mutlaka önümüzdeki yıl itici güç olacaktır. Yolları açık olsun diyorum" diye konuştu.

 "En İyi Kadın" Zeynep Çamcı, "En İyi Erkek" Hakan Yufkacıgil Gecede "En İyi Film" ödülünü "Cennetten Kovulmak" ve "Kusursuzlar" filmleri paylaştı. Ödülü, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk verdi.

"Cennetten Kovulmak" filminin yönetmeni Ferit Karahan, "Ödülü Rojava ve Taksim direnişine armağan ediyorum" dedi.

"En İyi Kadın Oyuncu" ödülü ,"Meryem" filmindeki rolüyle Zeynep Çamcı'ya verildi. Ödülü jüri üyesi Mahir Günşiray'dan alan Çamcı, "Bu ödülü Meryem gibi umutları tükenmeden gün sayan bütün insanlara adıyorum" ifadesini kullandı.

"En İyi Erkek Oyuncu" ödülü "Uzun Yol" filmindeki rolüyle Hakan Yufkacıgil'in oldu Ödülünü Jüri Başkanı Türkan Şoray'dan alan Yufkacıgil, heyecandan bir süre konuşamadı.

"Konuşmak istiyorum ama beceremeyeceğim herhalde" diyen Yufkacıgil, ödülünü merhum babasına adadı.

"En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülü, "Cennetten Kovulmak" adlı filmindeki performansıyla Gülistan Acet'in oldu. "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünü, "Uzun Yol" adlı filmdeki rolüyle Ahmet Özarslan kazandı. Özarslan'ın ödülünü, filmin yönetmeni Nihat Seven aldı.

"En İyi Yönetmen" ödülüne "Kusursuzlar" adlı filmin yönetmeni Ramin Matin layık görüldü. Matin, Film Yönetmenleri Derneği (FİLMYÖN) En İyi Yönetmen Ödülü'nü de aldı. Matin, ödüle layık görülmesindeki katkılarından dolayı film ekibine teşekkür etti.

"En İyi İlk Film" ödülü Zeynep Dadak ve Merve Kayan'ın birlikte yönettiği "Mavi Dalga" filminin oldu.

"Jüri Özel Ödülü, "Cennetten Kovulmak" adlı filmin küçük oyuncusu Rojin Tekin'e verildi. Ödülü veren Avşar Filmin sahibi ve jüri üyesi Şükrü Avşar, Tekin'e 5 bin liralık eğitim yardımında bulunacaklarını da açıkladı. Çok heyecanlanan Rojin Tekin, sahneye çıktığında gözyaşlarına hakim olamadı.

"BAKA En İyi Müzik Ödülü", "Meryem" adlı filmle Yuki Yamamoto'nun oldu. Yamamoto'nun ödülünü filmin yönetmeni Atalay Taşdiken aldı.

"EXPO 2016 En İyi Senaryo Ödülü", "Mavi Dalga" adlı filmin senaristleri Zeynep Dadak ve Merve Kayan'ın oldu.

"BAKA En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü", "Meryem" adlı filmle Feza Çaldıran'a verildi. Çaldıran, törene katılamadığı için ödülü filmin yönetmeni Atalay Taşdiken aldı.

"Kutsal Bir Gün", sanat yönetmenleri Selda Çiçek ve Sırma Bradley'e "En Sanat Yönetmeni" ödülünü kazandırdı. "En İyi Kurgu" ödülünü "Mavi Dalga" adlı filmle Çiçek Kahraman aldı. SİYAD Jürisi Ulusal Film Ödülü, yönetmen Serdar Temizkan'ın "Kutsal Bir Gün" adlı filmine verildi.

Antalya Kent Konseyi Jüri Özel Ödülü, Atalay Taşdiken'in "Meryem" adlı filminin oldu. Behlül Dal Jüri Özel Ödülü'ne ise Ömer Leventoğlu'nun "Mavi Ring" filmi layık görüldü.

Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü'nü, Tolunay'ın kendiyle aynı ismi taşıyan torunu Avni Tolunay verdi. Çok duygulanan ve konuşurken sesi titreyen  Avni Tolunay, "Birçok insanın kendi benliğini kaybettiği, çalıp çırptığı bu ortamda bana böyle bir miras bıraktığın için sağol dedeciğim. Ne mutlu Türküm, ne mutlu Avni Tolunay'ım" dedi.

Ödül, Atalay Taşdiken'in yönetmenliğni üstlendiği "Meryem" filmine verildi.

 En iyi Uluslararası Uzun Metraj Film "36"

Gecede Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda En İyi Film Ödülü Nawapol Thamrongrattanarit'in "36" filminin oldu. Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Jürisi Uluslararası Film Ödülü ve Gençlik Jürisi Ödülü'ne Ramon Zürcher'in "The Strange Little Cat-Tuhaf Kedicik" filmi layık görüldü. Ödül törene katılamayan Ramon Zürcher'in yerine ödülü ikizi tarafından alındı.

En İyi Belgesel Ödülü, Piran Baydemir "Fecira" ve Birnur Pilavcı "Tek Başına Dans" filmlerine verildi. Piran Baydemir, teşekkür konuşmasını önce Kürtçe yaptı, daha sonra sözlerini Türkçe'ye de çevirdi.

BAKA En İyi İlk Belgesel Ödülü Doğu Akıncı'nın "Mustafa'nın Yaşam Zinciri" adlı filminin oldu. Belgesel Jüri Özel Ödülü, Nezahat Gündoğan'ın "Hay Way Zaman" adlı filmine gitti. Gündoğan ödülü aldıktan sonra sahneye, belgesel filme konu olan ve Dersim katliamını yaşayan tanıklardan Emoş Gülver'u da sahneye çağırdı. Gülver, izleyicileri selamladı.

Bu yıl ilk kez Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKA) katkılarıyla verilen BAKA En İyi Kısa Film Ödülü'nü Gülistan Acet'in "Karpuz Cenneti" ile Onur Yağız'ın "Patika" adlı filmleri paylaştı. Ayce Kartal'ın "Tornistan" adlı filmine de Jüri Özel Ödülü verildi. Ödülü alan Kartal, ödülün kendisi adına çok önemli olduğunu belirterek, "Çünkü bu ödülü Gezi Parkı olaylarında orantısız güce maruz kalmış, darpa uğramış, sakat kalmış, hayatını kaybetmiş ve kalbi kırılmış tüm insanlar adına alıyorum" dedi. Bu sırada salonda "Her yer Taksim, her yer direniş" sloganları atılmaya başladı.

Gecede Halkın Portakalı Ödülü, yapımcı yöntemen Biket İlhan tarafından Çapulcular adlı ekip tarafından çekilen "Yansıma" adlı filme verildi.

Gecenin sonunda ödül alan tüm sanatçılar, hatıra fotoğrafı çektirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS