"Sınıf Mücadelesi" yakında başlıyor

"Sınıf Mücadelesi" yakında başlıyor

"Sınıf Mücadelesi" yakında başlıyor

Bir zar atıp sermaye sahibi ya da işçi olabilirsiniz. Bu "Sınıf Mücadelesi" oyununun başlangıç adımı. "Kader" diye bir kavram varsa, hayatta olduğu gibi bu oyunda da belirleyici olduğu tek an bu zarın atıldığı başlangıç anı. Sonrasında ise "rasyonel" kararlar ile ittifaklar yaparak kazanımlar elde ederek ilerleyip "devrim" yapmanız bekleniyor.

Toplumda sınıfların arasındaki gerçek mücadeleyi model alan "Sınıf Mücadelesi" oyununda bireyler değil sınıflar var. İlk zarı atarak sınıfı belirlenen oyuncular, işçiler, kapitalistler, köylüler, küçük esnaf, beyaz yakalılar ya da öğrenciler olarak oyun tahtasının çevresinde hamlelerini yapıyor.

İşçiler, kapitalistler, köylüler, beyaz yakalılar...

"Sınıf Mücadelesi"nin asli sınıfları işçiler ve kapitalistler. Diğerleri ise ikincil ya da müttefik sınıflar. İşçiler; ayakkabıları, otomobilleri, evleri ve diğer şeyleri üretiyorlar. Kapitalistler ise bunların üretilmesinde kullanılan fabrikalara ve makinelerin sahipleri. Beyaz yakalılar ise doktorlar, avukatlar, profesör gibi meslek ve toplumsal konum sahiplerinden oluşuyor. Oyunda işçileri çekiç, kapitalistleri silindir şapka, köylüleri traktör, küçük esnafı yazar kasa, beyaz yakalıları evrak çantası, öğrencileri ise kep temsil ediyor.

Fabrika, grev ya da devrimde karşılaşıyorlar

Oyuncuların ya da sınıfların şans kartları, sendika kartları ya da işçi sınıfı partisi kartları çektikleri oyunda, sınıfların karşılaşması ise oyun tahtası üzerindeki şu karelerde gerçekleşiyor: Fabrika yaşamı, genel grev, devrim. Oyunda nükleer savaş da var.

"Ya devrim ya barbarlık"

En az iki, en çok altı oyuncu ile oynanabilen "Sınıf Mücadelesi"nde amaç, devrim yapmak. Yani oyunun sonunda oyuncuların önünde, Rosa Luxemburg'un "Ya sosyalizm ya barbarlık" sözüne göndermede bulunan bir şekilde, "ya devrim ya barbarlık" bulunuyor.

İttifaklar kuruluyor

Bunun için de oyuncular ya da sınıflar, ittifaklar kuruyor, bozuyor, seçimler, genel grevler yapıyorlar ve güç ve zayıflık biriktiriyorlar ve sonuçta işçiler ya da kapitalistler kazanıyor. Diğer sınıflar ise ya zaferi ya da yenilgiyi paylaşıyorlar. İttifakların önemi nedeniyle, bu oyunun dört oyuncuyla ya da altı oyuncu ile oynanması tavsiye ediliyor. Temel sınıflar birden fazla ikincil sınıfla ittifak yapabiliyor, ikincil sınıflar da kendi aralarında ittifak yapabiliyor.

İlk zarı kapitalistler atıyor

Oyunun gerçek yaşama uygun olması için tabii ki ilk zarı kapitalist sınıf atıyor. Kendisinden sonra oyunun sağdaki oyuncuyla mı yoksa soldakiyle mi devam edeceğine de yine kapitalist sınıf karar veriyor. Oyunda artı puanlar "varlıklar", eksi puanlar ise "borçlar" olarak adlandırılıyor. Oyunda ayrıca, haksız avantajlarının bir parçası olarak kapitalistler, diğer sınıflardan hangisinin "Banka"yı yönetme, yani varlıklar ile borçların hesabını tutma işini yapacağına da karar veriyor. İkincil sınıflar, bir ittifak yapana dek, kapitalist karelerinde de işçi karelerinde de puan kazanır. Bir ittifak yaptıktan sonra, sadece müttefik temel sınıfın karelerinde puan alırlar.

"Sınıf Mücadelesi", her birinde farklı karmaşıklık derecelerine sahip ve her birinde şans ile stratejinin farklı roller oynadığı üç kurallar kümesinden oluşuyor. Bu üç kurallar kümesi ise: "Yeni Başlayanlar için Kurallar", "Turnuva Kuralları" ve "Bütün Kurallar".
 
Yeni başlayanlar için şansın çok daha büyük önem taşıdığı oyunda, turnuva kuralları söz konusu olduğunda strateji önem kazanıyor. Bütün kurallar da ise, oyunun temel yapısına kapitalist toplumun gerçekleri dahil oluyor.

Yordam Kitap'tan piyasaya çıkıyor

Oyunun mucidi Marksist felsefeci ve siyaset bilimci Bertell Ollman. New York Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Olmann'ın bu oyunu yakında Yordam Kitap'tan piyasaya çıkıyor.  
 
Kapitalizmin krizi, Marksizmin güncel meseleleri, yabancılaşma gibi konular üzerinde çalışan ve Yordam Kitap'tan "Yabancılaşma-Marx'ın Kapitalist Toplumdaki İnsan Anlayışı" adlı kitabı okurla buluşmuştu. 11-16 Mayıs arasında İstanbul, İzmir, Ankara'da bir dizi konferans verecek olan Profesör Olmann'ın kurguladığı "Sınıf Mücadelesi" oyunu da yazarın burada bulunduğu günlerde satışa sunulacak.