Bienalin küratörü belli oldu

Bienalin küratörü belli oldu

İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından ikincisi 18 Ekim-14 Aralık 2014 tarihleri arasında düzenlenecek İstanbul Tasarım Bienali'nin küratörlüğünü Zoe Ryan üstlenecek

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'dan  (İKSV) yapılan açıklamaya göre, 18 Ekim-14 Aralık 2014'te düzenlenecek 2. İstanbul Tasarım Bienali, Vestel ve VitrA eş sponsorluğunda gerçekleştirilecek. Bienalin küratör Zoe Ryan tarafından belirlenecek kavramsal çerçevesi, 2013 Kasım ayında düzenlenecek bir basın toplantısıyla açıklanacak. 

2. İstanbul Tasarım Bienali'nin Danışma Kurulu, Vitra Design Foundation Yönetim Kurulu Başkanı Alexander Von Vegesack, mimar Han Tümertekin, mimar, editör, yazar ve 1. İstanbul Tasarım Bienali küratörü Joseph Grima, tasarımcı ve 1. İstanbul Tasarım Bienali Direktörü Özlem Yalım Özkaraoğlu, UltraRPM Yönetim Kurulu Başkanı Paul McMillan, Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı İzmir Akdeniz, Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi ve Tasarım Koordinatörü Prof. Tevfik Balcıoğlu ile grafik tasarımcı Yeşim Demir'den oluşuyor.

Zoe Ryan kimdir?

Britanyalı küratör ve yazar Zoe Ryan Chicago Sanat Enstitüsü'nde (Art Institute of Chicago) Mimarlık ve Tasarım Bölüm Başkanı ve John H. Bryan Küratörü olarak görev yapıyor. Ryan, 2006'da müze ekibine katıldıktan sonra müzenin ilk çağdaş tasarım koleksiyonunu oluşturdu, aynı zamanda buradaki tarihi ve güncel mimarlık koleksiyonunu da genişletti.

Müzedeki çalışmalarına ek olarak Ryan, Chicago Sanat Enstitüsü Okulu (School of the Art Institute of Chicago) Sanat Tarihi Bölümü'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışıyor ve Chicago Illinois Üniversitesi Sanat ve Tasarım Okulu'nda tasarım alanındaki önemli meselelere odaklanan yüksek lisans seminer dersleri veriyor.

Ryan, müzedeki görevi öncesinde, kamusal alan tasarımını geliştirmeyi amaçlayan ve kar amacı gütmeyen bir kamusal sanat ve mimarlık kuruluşu olan New York Van Alen Enstitüsü'nde Kıdemli Küratör olarak görev aldı. Ayrıca, üç ayda bir çıkan Van Alen Raporu'nu yayıma hazırlamanın yanı sıra aralarında "İyi Yaşam: Rekreasyon İçin Yeni Kamusal Alanlar/The Good Life: New Public Spaces for Recreation " da bulunduğu birçok sergi düzenledi.

Ryan ayrıca New York Modern Sanat Müzesi'nde ve Londra'daki Victoria & Albert Müzesi'nde yardımcı küratör olarak çalıştı. Sıklıkla jüri üyesi ve eleştirmen olarak davet edilen Ryan, dünyanın farklı yerlerinde çalışmaları hakkında konuşmalar yapıyor.

Sanatçı, geçen yıl Lizbon Experimenta Tasarım Bienali'nin danışma kurulunda ve Venedik Mimarlık Bienali ABD Pavyonu'nda sergilenen "Kendiliğinden Müdahaleler'in/Spontaneous Interventions" küratöryel danışma kurulunda görev aldı.

Zoe Ryan, 2012 sonbaharında Fast Company dergisi tarafından, tasarımın geleceğini şekillendiren 50 kişi arasında gösterildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS