İKSV etkinliklerine yoğun katılım

İKSV etkinliklerine yoğun katılım

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın (İKSV) yılın ilk döneminde düzenlediği etkinlikler sona erdi.

2013 yılının ilk yedi ayında düzenlediği etkinliklere 210 binin üzerinde izleyici katıldı.

İKSV etkinliklerin, 2013’ün ikinci yarısında da devam edeceğini açıkladı.

30 Mart-14 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 32. İstanbul Film Festivali, Akbank sponsorluğunda gerçekleştirildi. İki hafta boyunca 6 salonda, 529 seansta, 23 bölümde 66 ülkeden 274 yönetmenin 226 filminin gösterildiği festivali toplam 140 bin sinemasever izledi. 

Borusan Holding sponsorluğunda 4-29 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen 41. İstanbul Müzik Festivali’ne ise Vadim Repin, Maxim Vengerov, Shlomo Mintz, Mario João Pires, Khatia Buniatishvili, Magdelena Kožená, Kim Kashkashian, Sol Gabetta gibi yıldız isimler katıldı.

500’ü aşkın sanatçıyı İstanbul’da ağırlayan, 22 konserin yanı sıra “Konsere Doğru” söyleşileri ve “Açık Konservatuar” etkinliğinin gerçekleştirildiği festivali 20 bine yakın kişi izledi.

Ayrıca Garanti Bankası sponsorluğunda 2 Temmuz’da başlayan 20. İstanbul Caz Festivali’ni 25 bin sanatsever izledi. Bu yıl pek çok farklı mekânda düzenlenen festivalde 21 etkinlik İstanbullu müzikseverlerle buluştu.

Festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise caza uzun yıllar emek vermiş iki isme, müzisyen ve orkestra şefi Durul Gence ile müzisyen Hasan Kocamaz’a sunuldu.

Yeni sezonda Salon

Sahnesinde güncel müziğin önemli isimlerinin konserlerinin yanı sıra tiyatro ve edebiyat etkinliklerine de yer veren Salon, 2013 yılında da farklı sanat disiplinlerini çatısı altında topladı.

Ayrıca Salon'un 2013 yılının ilk beş ayında 100’e yakın etkinliğe ev sahipliği yaptı. Calexico, The Radio Dept, Mono, Swans, Daughter, Valgeir Sigurdsson, Tiger Lillies, We Have Band gibi müziğin önemli isimlerinin konserlerine ek olarak Salon, yepyeni bir tiyatro projesine de sahne oldu.

İstanbul Tiyatro Festivali işbirliği ve Efes sponsorluğuyla Mayıs ayında gerçekleştirilen “Oyun Salonu”nun ilk yılında üç oyun, bir okuma tiyatrosu ve bir atölye etkinliği, tiyatroseverlerle Salon sahnesinde buluştu. Ocak ve Mayıs ayları arasında 16 bin ziyaretçiyi ağırlayan Salon, yeni sezon için kapılarını Eylül sonunda açacak.

İstanbul Bienali hazırlıkları başladı

14 Eylül-20 Ekim tarihleri arasında, Koç Holding sponsorluğunda gerçekleştirilecek 13. İstanbul Bienali’nin başlığı “Anne, ben barbar mıyım?” şair Lale Müldür’ün aynı adlı kitabından alıntıyla küratör Fulya Erdemci tarafından belirlendi. 

13. İstanbul Bienali etkinlikleri kamusal programla Şubat ayında başladı. Kamusal Sermaye, Kamuya Hitap Etmek ve Şehri Kamusallaştırmak başlıkları altında gerçekleştirilen üç programı 1000’i aşkın sanatçı ve sanatsever takip etti.

Filmekimi bu yıl da yollarda

İKSV’nin merakla takip edilen etkinliklerinden sonbahar film haftası Filmekimi, 12. yılında, 28 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Filmekimi’nde aralarında Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'yi kazanan, Abdellatif Kechiche imzalı Blue is the Warmest Colour / La vie d'Adèle’nin de olduğu, yılın ses getiren ödüllü filmleri Türkiye’de ilk defa beyazperdede gösterilecek.

İstanbul’un yanı sıra Türkiye’nin birçok kentine de sinemanın en iyi ve güncel örneklerini götüren Filmekimi bu yıl da İstanbul sınırlarını aşacak ve Türkiye’nin altı farklı şehrinde daha izleyicilerle buluşacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS