Thomas Mann'dan büyüleyici bir eser!..

Thomas Mann'dan büyüleyici bir eser!..

Açık ve dolaysız diliyle Alman öykücülüğüne yeni bir üslup getiren Nobel ödüllü Thomas Mann, "Mario ile Sihirbaz"la öykülerini anlatmaya devam ediyor.

"Herkesi bekletiyordu, bunun doğru ifadesi herhalde böyledir. Sahneye çıkışını geciktirerek gerilimi artırıyordu. Bu tavrı anlaşılıyordu da, ama sonsuza kadar değil.

Dokuz buçuğa doğru seyirciler alkışa başladı, - alkışlamak aynı zamanda alkış isteğini de dile getirdiğinden haklı sabırsızlıklarını ifade etmenin sevimli bir şekliydi.

Ufaklıklar için buna katılmak eğlencenin parçasıydı. Her çocuk alkış tutmayı sever."

"Mario ile Sihirbaz / Toplu Öyküler II", aralarında çok sevilen ve bu kitaba adını veren "Mario ile Sihirbaz"ın da bulunduğu, Thomas Mann'ın geç dönem öykülerini bir araya getiriyor.
Thomas Mann kimdir?1875'te Almanya'da doğdu.

1898'de yayımladığı ve "Der kleine Herr Friedemann (Küçük Friedemann)" adı altında topladığı ilk öykülerinde, daha çok Schopenhauer ve Nietzsche ile Wagner'in etkisi altında kalarak sanatçının yaratma sorununa odaklanmıştı.

Bu ilk öyküleri, 1901'de yayımlanmasının ardından Mann'ı üne kavuşturan "Buddenbrooklar" adlı toplumsal roman izledi.

1903'te "Tonio Kröger", 1912'de "Venedik'te Ölüm" yayımlandı. Daha sonra "Büyülü Dağ"ı yazan Mann, Hitler iktidara gelince Almanya'dan ayrıldı.

1936'da ABD vatandaşlığına geçti ve Almanya'nın karanlık tablosunu çizdiği "Yusuf ve Kardeşleri" dörtlemesini yayımladı (1933-1942).

Dörtlemenin ardından yazmaya koyulduğu "Doktor Faustus"ta ise besteci Andreas Leverkühn'ün yaşamöyküsünün ışığında, Alman kültürünün barbarlığa yenik düşmesini anlattı.

1929'da Nobel Edebiyat Ödülü'nü alan Mann, 1955'te Zürich'te öldü.

Yazarın 1919-1943 yılları arasında kaleme aldığı geç dönem öyküleri, Toplu Öyküler'in birinci cildi "Zor Saat"te yayımlanan erken dönem öykülerinden farklı bir izleğe sahip.

"Zor Saat"teki öykülerinde daha çok sanatçı sorunsalına odaklanan yazar, ikinci cilt "Mario ile Sihirbaz"da gözlem gücünü bu kez keskin insanın en derin, en kuytu duygularını betimlemek için kullanıyor.

"Mario ile Sihirbaz", kesin, açık ve dolaysız diliyle Alman öykücülüğüne yeni bir üslup getiren Nobel ödüllü Thomas Mann'ın, hayranlık verici bir olgunluk dönemi eseri.

Thomas Mann'ın Can Yayınları'ndaki diğer kitapları:

* Buddenbrooklar, 1983
* Tonio Kröger, 1997
* Seçilen, 1998
* Büyülü Dağ, 1998
* Venedik'te Ölüm, 2007
* Lotte Weimar'da, 2009
* Zor Saat / Toplu Öyküler I, 2011
* Değişen Kafalar, 2011
* Aldanan Kadın, 2012

Mario ile Sihirbaz

Yazar: Thomas Mann
Çeviren: Sami Türk
Tür: Öykü
Sayfa sayısı: 111 Sayfa
Fiyatı: 17 TL
Yayın tarihi: 9 Temmuz 2013


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS