Katalan sineması Akbank Sanat'ta

Katalan sineması Akbank Sanat'ta

Akbank Sanat, İspanyol Cervantes Enstitüsü ve AECID'in (Ministerio de Asuntos Exteriores y de Cooperacion) işbirliğiyle Temmuz ayı boyunca Yakın Dönem Katalan Sineması'nın seçkin örneklerini izleyici ile buluşturmaya devam ediyor.

Etkinlik kapsamında; 10 Temmuz Çarşamba ve 13 Temmuz Cumartesi günleri, 2007 yapımı Benim En İyim (Lo Major De Mi) filmi gösterime girecek.

Yönetmenliğini Roser Aguilar'ın yaptığı filmde, Thomas ile birlikte yaşamaya başladığında aşk için neleri yapmaya hazır olduğunu sorgulamak zorunda kalan Rachel'in, birini sevmenin güzel, ama aynı zamanda ne kadar zor olduğunu keşfetmesi anlatılıyor.

Filmin oyuncuları Marian Alvarez, Juan Sanz ve Lluis Homar.

"Yakın Dönem Katalan Sineması'na Bir Bakış" kapsamında; İspanya ulusal sinemasının en prestijli ödülü olan 25. Goya ödüllerinde  En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil toplam 9 ödül alan Agusti Villaronga imzalı 2010 yapımı Kara Ekmek (Pan Negro) 17 Temmuz Çarşamba  ve 20 Temmuz Cumartesi, 47. Altın Portakal Film Festivali'nde Emma Suares'in Uluslararası En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandığı Sineklik (La Mosquitera)  ise 24 Temmuz Çarşamba ve 27 Temmuz Cumartesi günü izleyiciyle buluşacak.

Benim En İyim (Lo Mejor De Mi)

* 10 Temmuz 2013, Çarşamba  Saat: 14.00 Yer: Akbank Sanat  
* 13 Temmuz 2013, Cumartesi  Saat: 16.00 Yer: Akbank Sanat  

Yönetmen: Roser Aguilar
Oyuncular: Marian Alvarez, Juan Sanz, Lluis Homar

78 dakika, 2007 yapımı

Rachel, Thomas ile birlikte yaşamaya başladığında aşk için neleri yapmaya hazır olduğunu sorgulamak zorunda kalır. Birini sevmenin ne kadar güzel, ama aynı zamanda ne kadar zor olduğunu keşfeder.

Kara Ekmek (Pan Negro)

* 17 Temmuz 2013, Çarşamba, Saat: 14.00 Yer: Akbank Sanat  
* 20 Temmuz 2013, Cumartesi, Saat: 16.00 Yer: Akbank Sanat  

Yönetmen: Agusti Virallonga
Oyuncular: Francesc Colomer, Marina Comas, Nora Navas

108 dakika, 2010 yapımı

Andreu, savaş sonrası Katalan kırsalında bir adam ve oğlunun cesetlerini bulur. Yetkililer bu ölümlerin sorumlusu olarak Andreu'nun babasını tutmak isteyince, Andreu onları gerçek katilleri bulmak için babasına yardım eder. Yalanlarla beslenen bir yetişkinler dünyasına karşı bir ahlaki bilinç geliştirir, hayatta kalmak için, kendi köklerine ihanet eder ve içindeki canavarı keşfeder.

Sineklik (La Mosquitera)

* 24 Temmuz 2013, Çarşamba, Saat: 14.00 Yer: Akbank Sanat  
* 27 Temmuz 2013, Cumartesi, Saat: 16.00 Yer: Akbank Sanat  
    
Yönetmen: Agusti Vila
Oyuncular: Geraldine Chaplin, Martina Garcia, Emma Suarez

108 dakika, 2010 yılı

Alzheimer hastası Maria genellikle çok suskundur. On beş yaşındaki torunu Luis de fazla konuşmaz, anne babasının arasındaki sorunlardan kurtulmak için içine kapanmıştır. Kendi sessiz dünyasında yaşar vaktini eve sokak kedileri ve köpekleri toplayarak geçirir. Babası Miguel oğlunun bu davranışına engel olmaya çalışırken, himayeci annesi Alice buna müsaade eder. Sayıları giderek artan sokak hayvanları ev hayatında kargaşa yaratır. Bu iyi halli, şehirli ailenin mensupları kendilerine kurdukları dünyada tutsak kalmıştır. Birbirlerini inatla yanlış anlamaları karışıklıklara yol açar, kendilerini soktukları haller hem komik, hem trajiktir.

Etkinlik ücretsiz...

Ayrıntılı bilgi için: www.akbanksanat.com

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS