Şeker uyuşturucu gibi

Şeker uyuşturucu gibi

ABD'li bir doktor şekerin uyuşturucu gibi alışkanlık yapan toksik bir madde olduğunu ve kendimizi bu kötü alışkanlıktan uzak tutmamız gerektiğini söyledi.

Hükümetleri ve gıda sanayini karşısına alan ABD'li doktor Robert Lustig, obezite salgınının gerçek sorumlusunun daha önce sanıldığı gibi yağ olmayıp yetişkinler tarafından çocuklara verilen ve gazlı içeceklerin büyük bir bölümünü oluşturan şeker olduğunu söyledi.

Araştırmasıyla ilgili Londra ve Oxford'da bir dizi konuşma yapan Lustig, şekeri uyuşturucuya benzetti.

Lustig, kokain ve eroinin alışkanlık yapıp toksik olmaları nedeniyle ölümcül olduklarını ve aynı şeyin şeker için de geçerli olduğunu söyledi.

Lustig, "Kendimizi bu alışkanlıktan uzak tutmamız gerekiyor. Hayatlarımızı tatsızlaştırmalıyız. Şekeri temel bir gıda maddesi olarak değil özel zamanlarda kullanmalıyız" dedi.

Gıda sanayinin şekeri bir temel gıda maddesi haline getirdiğini çünkü böyle yaptıklarında insanların daha fazla satın alacağını bildiklerini ileri süren Lustig, "Eğer bir takım ahlaksız mısır gevreği üreticisi kahvaltıda yediğiniz mısır gevreğine morfin katıp daha çok almanızı sağlasaydı bu durumda ne düşünürdünüz? Bunu şekerle yapıyorlar" diye konuştu.

Lustig'in basıldıktan sonra Amerika'da ses getiren "Fat Chance: The Bitter Truth About Sugar" adlı kitabı şimdi İngiltere'de de yayınlandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS