Kontrollü olarak uyandırılıyor

Kontrollü olarak uyandırılıyor

Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye'nin beşinci yüz nakli operasyonu gerçekleştirilen Recep Sert'in yoğun bakımda kontrollü olarak uyandırıldığını açıkladı.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, hastanenin bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Recep Sert'in ameliyatının üçüncü gününde sağlık durumunun iyi olduğunu belirtti. Sert'i yoğun bakımda uzun süre tutmayı istemediklerini dile getiren Özkan, "Her şey yolunda gidiyor, bugün uyandırmaya başlıyoruz. Hastanın bilinci yerinde. Bizimle iletişime giriyor artık" dedi.

Yoğun bakımda tutulan her hastanın durumun kritik olduğunu, o nedenle yoğun bakımdaki görevlilerin iyi şekilde organize olduklarını, hastayla ilgilendiklerini ifade eden Özkan, pazartesi ya da salı günü yoğun bakımdan çıkarmayı planladıklarını bildirdi.

Hastanın yoğun bakım kontrolünde yavaş yavaş uyandırıldığını anlatan Özkan, her şey yolunda giderse hastanın en erken bir ay sonra görülebileceğini belirtti.

Tuzlu suyun yüz nakline etkisi

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Topalan'ın, yüzü nakledilen Polonyalı turist Andrzej Kucza'nın tuzlu suda boğulma tehlikesi geçirmesi nedeniyle olumsuzluk yaşanabileceği ihtimaliyle ilgili açıklamalarına değinen Özkan, böyle bir kaygının söz konusu olmadığını vurguladı. Konuk hocaların ameliyata iştirak ettiğini, burada olasılıkları konuştuklarını dile getiren Özkan, şunları söyledi:

"Ameliyat sırasında aklınıza gelebilecek yüzlerce şeyden bir tanesiydi o. Konuştuğumuz, speküle ettiğimiz konulardan sadece biriydi. İlginç olduğu için
belki konu olmuş, başlık olmuş. Çok önemli bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Konuştuğumuz bir şeydi sadece. Boğulmanın etkisi olmuş mu diye konuşuldu ama bahsettiğimiz, konuştuğumuz yüzlerce şey var. Çok dikkate değer bir şey olduğunu düşünmüyorum. İleride herhangi bir tehlike düşünmüyorum, herhangi bir kaygımız yok. Bizim için hastanın bir an önce genel durumunu toparlaması önemli."

Özkan, eşi olan ve ameliyata katılan Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan ile Recep Sert'in sağlık durumunu inceledikten sonra hastaneden ayrıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS