Yüz nakli yapılan Recep Sert gözünü açtı

Yüz nakli yapılan Recep Sert gözünü açtı

Türkiye'nin beşinci yüz ve ilk çene nakli yapılan ismi Recep Sert'in uyandırıldığı, sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan ile Anestezi ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Melike Cengiz, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde düzenledikleri basın toplantısında, 18 Temmuz'da Polonyalı turist Andrzej Kucza'dan alınan yüz ve çenenin nakledildiği Recep Sert'in sağlık durumu hakkında bilgi verdi. 

Sert'in yoğun bakım ünitesindeki tedavisinin olumlu şekilde ilerlediğini dile getiren Cengiz, "Hiçbir organ sisteminde bozukluk bulunmamaktadır.  Bilinci açık ve komutlara uymaktadır. Solunum sistemiyle kalp sistemiyle sindirim sistemiyle ilgili herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır" dedi. 

Sert'in hareket etmemesi için ameliyatın ardından uyutucu ve sakinleştirici ilaçlar verdiklerini bildiren Cengiz, şöyle devam etti:

"Şu anda komutlara uyuyor, her dediğimizi yapıyor. Uyutucu ilaçları, sakinleştirici ilaçları neredeyse kestik. Beslenmesi iyi, sindirim ile ilgili sorun yok. Seslendiğimizde yüzünü hareket ettirerek ya da elimizi sıkarak iletişim kuruyor, ağrılarının olup olmadığını anlatıyor. Konuşmuyor ama kafasıyla ya da el sıkarak bize yanıt veriyor. Son derece sakin ve komutlara uyacak şekilde bilinçli."

Sert'in ağızdan sonda ile beslendiğini ifade eden Cengiz, uyanık olduğunu, nefes alıp verebildiğini dile getirdi.

"Gözünü açıp bizi tanıdı"

Doç. Dr. Özkan ise Sert'in ameliyattan sonra 5 gündür yoğun bakım ünitesinde tutulduğunu belirterek, "Gözünü açıp bizi tanıdı. Bu da bizim için sevindirici" dedi. 

Sert'in yüzündeki ödemin giderek gerilediğini, birkaç ay içinde yüzündeki şişkinliklerin tamamen ineceğini kaydeden Özkan, Sert'in önceki yüzüyle kıyaslanamayacak şekilde iyi bir yüze kavuştuğunu vurguladı.

Sert'e alt ve üst çene naklinin de yapıldığını hatırlatan Özkan, "Önceden konuşmaları net anlaşılmıyordu. 10-15 gün sonra anlaşılır bir şekilde konuşmasını duyacağız" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS