Recep Sert, yoğun bakımdan çıktı

Recep Sert, yoğun bakımdan çıktı

Türkiye'nin 5. yüz ve ilk çene nakli yapılan hastası Recep Sert yoğun bakımdan çıktı. Sert'in sakalları çıkmaya başlarken, çenesini kullanması ve normal yollardan beslenip nefes alabilmesi için bazı operasyonlar yapılacak.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Türkiye'nin 5. yüz nakli yapılan hastası 27 yaşındaki Recep Sert'in yoğun bakımdan normal servise alındığını söyledi. Recep Sert'in çenesini kullanması ve normal yollardan beslenip nefes alabilmesi için çeşitli operasyonların yapılacağı belirtildi. 

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 11 gün önce Türkiye'nin 5. yüz nakli ve ilk çene nakli yapılan hastası 27 yaşındaki Recep Sert'in sağlık durumu ile ilgili basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Ünal, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan katıldı.

Başhekim Prof. Dr. Mustafa Ünal, hastanın yoğun bakımdan servise alındığını belirtti. Toplantıda konuşan Prof. Dr. Ömer Özkan, 11. gün önce recep Sert'i alt ve üst çene olarak tam yüz nakli yaptıklarını hatırlattı. Recep'in diğer yüz nakline göre daha uzun süre yoğun bakımda kaldığını belirten Özkan, "Bu daha çok hastanın uyumu, ağız içinde yaralarının olması, daha komplike ameliyat olması ve daha rahat şekilde servise çıkması içindi. Bunun dışında kritik bir durum olmadı. Hasta normal servise alındı. Bizimle iletişim kuruyor, bizleri görüyor. Yakınlarına gösterildi. İki yakını kendisine refakat edecek" dedi.

"Önümüzde kritik bir ay daha var"

Hastanın diğer sağlık durumu ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Ömer Özkan, "İlk 10 günü geride bıraktık. Bu süreçte herhangi bir komplikasyon yaşanmadı. İkinci riskli dönemde bir aylık dönem var. Bu dönemde de ilaç tedavisiyle, enfeksiyon ve komplikasyonların yaşanmaması için çalışıyoruz. Elimizden gelen her türlü ilgiyi gösteriyoruz. Hasta gayet rahat. Hastanın boğazdan nefes alma sıkıntısı var. Onu da çözmek istiyoruz. Bunun için önceki dili ile yeni taşıdığımız çene arasındaki bağlantının kurulması planlanıyordu. Bunu yaklaşık 2 ay sonra planlıyorduk. Uygun olursa daha kısa sürede yapacağız. Şu an için problem yok" diye konuştu.

İki haftaya yüzünü görecek

Recep Sert'in diğer yüz nakillerine göre çok daha fazla ödemlerinin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ömer Özkan, "Ödemler çok hızlı geriledi. Sakalları da uzadı. Her şey yolunda giderse 10-15 gün içinde yüzünü gösteririz. Yabancı birinin yüzünün nakil yapıldığını biliyor. Yakınları her türlü sorularını cevaplandırıyor" dedi.

Dil ve çenesini kullanacak

Recep'in konuşurken boğazındaki deliği kullandığını belirten Prof. Dr. Ömer Özkan, "O deliği kapatıp hastanın normal yollardan nefes almasını sağlayacağız. Ayrıca rahat şekilde yiyip içmesini istiyoruz. Bu ikisinin bir arada olması için bazı ayrıntılar var. Önceden hastanın dilinin altı kısmı yoktu ve kısmen yapışıktı. O kısmı rahatlatıp, yeni dokularla onların bağlantısını yapacağız. Yeni çeneye bağlanması için zaman gerekiyor. Umuyorum hasta normal yollardan beslenecek, ağzından ve burnundan nefes alacak" diye konuştu.

Sakal tıraşı olacak

Prof. Dr. Özkan, Sert'in, ailesine başını sallayarak cevap verdiğini, kendilerini gördüğünü ve anladığını belirtti. Bu durumun çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özkan, haftaya Sert'in sakallarının tıraş edileceğini sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS