Obeziteyle mücadelede "ulusal park" önerisi

Obeziteyle mücadelede "ulusal park" önerisi

Uzman Doktor Sinan İbiş, obezitenin nedenleri arasında yetersiz fiziksel aktivitenin geldiğini, özellikle çocuklardaki obeziteyle mücadele için güvenli ve bakımlı sosyal alanlar, ulusal parkların oluşturulması gerektiğini belirtti.

İbiş, yaptığı yazılı açıklamada, yaşları 2- 19 arası olan erkeklerin yüzde 5.1, kızların ise yüzde 4.7'den fazlasının obez olduğunu belirtti.

Obezitenin en büyük nedeninin fiziksel aktivite yapılmaması olduğunu vurgulayan İbiş, "Tüm çocukların sağlığını düzeltmek ve salgın hastalık haline gelen obeziteyi durdurmak için çocuk ve yetişkinlerin düzenli olarak fiziksel aktivite yapabilme fırsatlarına ulaşabilmeleri gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Çocukların daha aktif hale getirilmesinin önemine değinen İbiş, şunları kaydetti:

"Gelişmiş ülkelerdeki ulusal park hizmetlerine göre ulusal düzeyde yetersiz olan park ve dinlenme alanları için hükümetler ile yerel yönetimlerin mutlaka planlama ve harcama yapmaları gerekiyor. Devletin milyonlarca çocuğa oyun ve egzersiz ihtiyacı için güvenli ve yeterli alanları yeterince sağlayamamış olması maalesef ülke olarak gerçeğimizdir. Parkların korunması ve kurulması için ülkemizin yönetiminin mutlaka bir fon oluşturmasında fayda vardır. Özellikle çevreyi kirleten sarf unsurlarına veya yatırımların ürünlerine örneğin sigara, alkol, petrol ürünler gibi ilave edilecek küçük vergilerle bu fonlar desteklenebilir."

"En büyük hediye ulusal parklardır"

Gelişmiş ulusal parkları olan ABD'de hükümet ve yerel idarelerin park, yüzme havuzları, bisiklet yolları, futbol sahaları, beyzbol sahaları ve diğer imkanlar için bu tür fonları desteklediğini belirten İbiş, şöyle devam etti:

"Gelişmiş ülkelerdeki parkları koruyan fonlar, ülkedeki bazı değerli kamusal alanların korunmasında, kamusal alanların koruma ve gelişimlerinin dengede tutulmasında ve ailelerin bu alanlardan faydalanmasında katkılarının büyük olduğunu gösteriyor. Fon yöneticileri, birçok sağlık ve gençlik organizasyonları ile iletişime geçerek bu fonların desteklenmesi ve desteğin gelişmesi halinde gelişmiş fonların çocukluk obezitesiyle savaşta anahtar rol oynayacağı fikrinde birleşiyorlar. Kamu sağlığı açısından bakıldığında, olay oldukça basit.

Çocukluk obezitesi krizini çözebilmek için güvenli ve bakımlı sosyal alanların olması gerekmektedir. Eğer çocuklar oyun için alan bulamıyorsa, hiçbir zaman fiziksel aktivite yapma imkanı bulamayacaklar demektir.

Ülkesinin sağlığını geliştirmek isteyen politikacıların, bürokratların ve sorumluluk duyan tüm bireylerin ulusal parklarla ilgili fikirlerin oluşturulmasından, parkların yaratılmasına ve genişletilmesine kadar tüm süreçleri desteklemeleri gerekiyor. O nedenle ülkemiz için gelecek düşünüyorsak çocuklarımıza verebileceğimiz en büyük ulusal hediye ulusal parklarımızdır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS