Antrenöre de doping cezası geliyor

Antrenöre de doping cezası geliyor

Spor Bakanlığı, dopingle etkin mücadele için üç değişikliğe imza attı. Artık dopingli sporcunun hocasına da yasak gelecek, soruşturmalar 3 ayda mutlaka bitirilecek. Düzenlemeye göre, doping kullanan sporcuların antrenörünün lisansı bir yıl iptal edilecek.

Sporun değişik kollarında ard arda yaşanan doping skandalları, geri alınan madalyalar hükümeti harekete geçirdi.  

Gençlik ve Spor Bakanlığı dopingli sporcuların antrenörlerine de yasak gelmesi için yönetmelik değişikliği yaptı. Resmi Gazete'de yayınlanan düzenlemelere göre, doping konusunda bakanlık denetimi artacak.

Yapılan değişikliğe göre, çalıştırdığı sporcunun yasaklı madde kullandığının belirlenmesi durumunda antrenörün lisansı bir yıl iptal edilecek. Suçun tekrarı durumunda bu süre 5 yıl olacak. Bunun için ilgili federasyonun teklifi, genel müdürlüğün onayı gerekiyor.

Sportif Değerlendirme ve Geliştirme Kurulu da federasyonların dopingle ilgili gerekli tedbiri alıp almadıklarını denetleyerek bakanlığa rapor sunacak. Değişiklikle yasaklı madde kullanan sporcu ve antrenörler için soruşturmaları 3 ayda tamamlama ve karar verme zorunluluğu da getirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS