"Türkiye şike ateşinden kaçıyor!"

"Türkiye şike ateşinden kaçıyor!"

Trabzonsporlu taraftarlar tarafından Türkiye'ye davet edilen gazeteci Ashling O'Connor'un "Türkiye Şike Ateşinden Kaçıyor" başlıklı yazısı The Times'ta yayınlandı.

Trabzonsporlu taraftarlar tarafından Türkiye'ye davet edilen The Times yazarı şike soruşturması hakkında yazdı.


O’Connor, İstanbul’a bu sezon gelen yıldızlar Didier Drogba, Wesley Sneijder ve Dirk Kuyt’tan ve şehrin şansı yaver giderse 2020 Olimpiyat Oyunları’na yapacağı ev sahipliğinden bahsederek girdiği yazısında şu sözlere yer verdi:


“Türkiye’nin en güçlü kişiliklerine yönelik polisin telefon kayıtları üzerinden yürüttüğü soruşturmayı takiben, ülkenin en saygın hâkimlerinden biri, bu kişiler hakkında şike, rüşvet, dolandırıcılık ve yasa dışı suç örgütü üyeliği suçlarından toplam 42 yıldan fazla hapis cezasına hükmetti.


“Eğer bu yasa sadece 11 saatte değiştirilip şike için belirlenen azami hapis cezası 12 seneden 3 seneye düşürülmeseydi, cezalar çok daha büyük olabilirdi.


“[İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı] Mehmet Ekici’nin, hükmettiği 93 yönetici, futbolcu ve menajer arasında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’a şikeden verilen 3 yıl 9 aylık ceza da bulunuyordu. Davanın yalnızca 2010-2011 sezonunun ikinci devresini kapsadığı düşünülürse, durum oldukça korkutucu. Birinci ligde oynanan 17 maçın 13’ünün sonucuna etki edilmiş.


“Bu karşılaşmaların yedisi Fenerbahçe’nin, altısı da Fenerbahçe’nin en yakın rakipleri Trabzonspor ve Bursaspor’un karşılaştığı takımlara yönelik teşvik primini içeriyor.


“Yasal olmayan bahse yönelik herhangi bir kanıt olmamasına rağmen, organize suç patronlarının bağlantıları tıpkı Bochum’da olduğu gibi telefon görüşmeleri açığa çıkartılarak saklı bir polis operasyonu ile yakalandı.”

Haberini orijinalini okumak için buraya tıklayın

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS