"Aslı, Nevin ve Gülcan'da doping" iddiası!

"Aslı, Nevin ve Gülcan'da doping" iddiası!

Uluslararası Anti Doping Ajansı'nın, IAAF'e gönderdiği doping yazısında yer alan 8 atletten 3'ünün Türk olduğu iddia edildi.

Posta'nın haberine göre Uluslararası Anti Doping Ajansı (WADA), Uluslarası Atletizm Federasyonları Birliği'ne (IAAF) gönderdiği yazıda sekiz atlette doping tespit edildiğini belirtti.

Bu sekiz atlet arasında Türkiye'nin Olimpiyat tarihindeki ilk altın madalyasını getiren Aslı Çakır Alptekin de yer aldığı belirtiliyor.Ayrıca belirteline yazıda ayrıca 60 metre Avrupa Şampiyonu Nevin Yanıt ve 3000 metre Avrupa şampiyonu Gülcan Mıngır isimlerininde olduğu iddalar arasında Atletlerin IAAF'nin 2009 yılında hayata geçirdiği biyolojik pasaport uygulamasındaki verilerinde sapmalar olduğu ve bunun neticesinde doping yapmış olabileceği belirtiliyor.

Aslı Çakır Alptekin 2004 yılındaki Dünya Gençler Şampiyonası sonrasında yasaklı madde kullandığı gerekçesiyle iki yıl men alan milli atlet bu kez de dopingli çıkarsa ömür boyu pistlerden uzak kalma kalacak.


CNNTÜRK'e konuşan Federasyon başkanı Mehmet Terzi ise ellerine böyle bir belge kesinlikle ulaşmadığını ve böyle bir durumun yaşanan 2020 olimpiyat süreci adaylığına da olumsuz yansıma gösterecek bir davranış olduğunu söyledi. Terzi " Kimin elinde nasıl bir belge varsa göstersinler görelim" dedi.

Atletizm Federasyonu'ndan resmi açıklama


Türkiye Atletizm Federasyonu, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda kadınlar 1500 metrede altın madalya kazanan milli atlet Aslı Çakır Alptekin hakkında çıkan doping iddiaları hakkında, ilgili kurullarının masumiyet karinesi ve gizlilik prensibiyle gerekli değerlendirmeleri yaptığını bildirdi.

Federasyondan yapılan yazılı açıklamada, Alptekin'e, altın madalya kazandığı 2012 Avrupa Şampiyonası ve Londra Olimpiyat Oyunları'ndan sonra Dünya Dopingle Mücadele Ajansı tarafından "doping yoktur" şeklinde rapor verildiği belirtilerek, şöyle denildi:

"27 Haziran-1 Temmuz 2012 tarihleri arasında yapılan Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda 1500 metrede altın madalya kazanan ve Dünya Dopingle Mücadele Ajansı'nın 'Doping yoktur' raporu ile devletimiz tarafından ödüllendirilen, daha sonra Türk spor tarihinin en büyük başarılarından biri olan 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda 1500 metrede birinci olarak bayrağımızı dalgalandıran Aslı Çakır Alptekin, yine olimpiyatlar sonrası Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin onayı ile verilen 'Doping yoktur' raporu sonucunda devletimiz tarafından bir kez daha ödüllendirilmiştir."

Açıklamada ayrıca, doping iddiaları hakkında gerekli değerlendirmelerin yapıldığı vurgulanarak, şu ifadelere yer verildi:

"Türk sporunda çığır açarak rol model haline gelen sporcularımızdan Aslı Çakır Alptekin'in doping ile ilgili tüm prosedürlerden 'temiz' çıkmasından aylar sonra medyamızda yer alan doping iddiaları hakkında federasyonumuzun ilgili kurulları 'masumiyet karinesi' ve 'gizlilik prensibi' ile gerekli değerlendirmeleri yapmaktadır.

Hem dopingle mücadele konusundaki hassasiyetimiz, hem de Türkiye'nin gururu olmuş sporcumuzun kişisel hakları konusundaki hassasiyetimiz  doğrultusunda konunun yakından ve derinliğine araştırılacağını kamuoyuna duyururuz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS