"Bu iddialar manidar!"

"Bu iddialar manidar!"

Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, milli atletler hakkındaki doping iddialarının 2020 Olimpiyatları için delegelerin geleceği bir dönemde çıkmasının manidar olduğunu söyledi.

Terzi, Mersin'de yerel yayın yapan SUN TV'nin canlı yayınına katıldı.

Milli atletler hakkında çıkan doping iddialarına ilişkin soruları cevaplandıran Terzi, söz konusu haberleri internet sitelerinden takip ettiklerini belirterek, "bugüne kadar konuyla ilgili ellerine ulaşan hiçbir resmi yazı olmadığını" bildirdi.

Uluslararası Atletizm Federasyonu'nun 17 atlet hakkında "biyolojik soruşturmadan kaynaklanan" incelemesinin olduğuna değinen Terzi, "Haber, belki
oralardan alınan bir kaynaktır. Ama Türkiye Atletizm Federasyonu'na gelen hiçbir yazı da yok, bilgimiz de yok" dedi.

Mehmet Terzi, Uluslararası Atletizm Federasyonu'nun bu tarz bir açıklama yapamayacağına işaret ederek, sözlerine şöyle devam etti:

"Çünkü sporcu hakları açısından dava sonucuna kadar böyle bir açıklama yapılamaz. Aksi takdirde suç işlemiş olur. Prosedür gereği, hazırlanan soruşturma önce bize gelecek, sporcu savunmasını yapacak. Bunu da federasyonda tek bilen ben ve genel sekreter olur. Sporcu savunmasını IAAF'a gönderir. IAAF, savunmayı kabul ederse dava açılmaz. Ama kabul etmezse, sporcunun davasını IAAF adına o ülkenin disiplin kurulu görür. Burada da IAAF adına bizim Disiplin Kurulumuz davayı görür. Şu an bize herhangi bir yazı gelmemiş, dava da yok. Haberdeki kaynağın nereden geldiğinin açıklanmasını istiyorum."

Terzi, "Aslı Çakır Alptekin'in böyle bir şey yapmış olabileceğine bireysel olarak ihtimal veriyor musunuz?" sorusuna karşılık, "Sporcularımızı töhmet altında bırakacak hiçbir sözü söylemem. Sporcu şunu veya bunu yapmıştır diye kimse bir şey söyleyemez. Kanıt varsa, bize gelen bir şey varsa, sporcunun davasına kadar da ne federasyon olarak, ne de biz bireysel olarak bu konuda bir şey diyemeyiz. Ben burada kaynağı merak ediyorum. Ne olduğunu biz de bilelim. 2020 Olimpiyatları için delegelerin geleceği şu dönemde, böyle haberlerin çıkması çok manidar.

Tüm samimiyetimle söylüyorum, IAAF veya WADA'nın bir gazeteye haber vermesi mümkün değil. Resmi yazının önce bize gelmesi lazım. O da dava açılması için gelir. Bu haberi ülkemiz açısından manidar görüyorum. Bir sporcum eğer yaptıysa cezasını alır. Bugüne kadar bu kararlılığımız devam etmiştir. Haksız rekabete karşıyız. Bu diğer ülkelerde de var ama biz daha ciddi ilgileniyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS