İstanbul'un olimpiyat şansı azaldı mı?

İstanbul'un olimpiyat şansı azaldı mı?

İstanbul'un da aday olduğu 2020 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak kentin belirlenmesine günler kala, aday kentlerle ilgili çekinceler bulunuyor.

İstanbul, Tokyo ve Madrid'in adaylığına destek veren hükümet yetkilileri, organizasyon komiteleri ve ünlü isimler cumartesi günü Buenos Aires'te yapılacak kongre öncesinde Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ni (UOK) ikna etmek için gayret sarf edecek.

Başarılı bir şekilde sonuçlanan Londra 2012 ve Rio 2016 adaylık kampanyalarına danışmanlık yapan Mike Lee aday kentlerin şanslarıyla ilgili bir değerlendirmede bulundu.

"Bu yarış daha öncekiler gibi dinamik değil" diye konuşan Lee, UOK'un bu defa en iyi kenti değil de en az kötü olan kenti seçmek zorunda kaldığını vurguladı.

Lee, üç aday kentin belirlendiği geçtiğmiz yılın Mayıs ayından bu yana, İstanbul'un şansının caddelerindeki huzursuzluk nedeniyle kötü bir şekilde yara aldığını, hem İstanbul hem de Madrid'in son doping skandalları nedeniyle cevaplamaları gereken sorular bulunduğunu kaydetti.

İspanya ekonomisinin içinde bulunduğu zor durumun da Madrid'in şansını olumsuz bir şekilde etikleyeceği belirtilirken, 2011 Fukuşima radyason sızıntısıyla ilgili endişelerin geçtiğimiz hafta yeni radyasyonlu noktaların belirlenmesiyle yeniden gündeme geldiğini ve bu gelişmenin Tokyo'nun şansını olumsuz olarak etiklediği kaydedildi.

"Her üç kent de savunma yapmak zorunda kalacak gibi bir his hakim" diye konuşan Lee, ancak bunların arasında en iyi durumda olanın Tokyo olduğunu da sözlerine ekledi.

Bu hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Japonya Başbakanı Şinzo Abe ve İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Arjantin'in başkentinde Olimpiyat üyelerini ikna edebilmek için yoğun bir lobi faaliyetinde bulunacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS