Sivok'a sert yanıt

Sivok'a sert yanıt

Tomas Sivok'un Samet Aybaba'nın antrenman tekniklerini eleştirmesine yanıt Aybaba'nın ekibinde analiz uzmanı olarak görev yapan Selçuk Erdoğan'dan geldi.

Yeni sezon öncesi hazırlıklarını Almanya'da sürdüren Beşiktaş'ta geçtiğimiz günlerde basın toplantısı düzenleyen Tomas Sivok, Samet Aybaba'ya eleştirilerde bulunmuştu. 

Bir önceki sezon Siyah Beyazlı takımın teknik patronluğunu yapan Aybaba'nın, antrenman tekniklerini üstü kapalı da olsa eleştiren Sivok, geçen sezon neredeyse hiç taktik antrenmanı yapmadıklarını vurgulamıştı.

Çek oyuncunun bu ifadeleri sonrası geçen sezon Aybaba'nın ekibinde analiz uzmanı olarak görev yapan Selçuk Erdoğan, yaptığı açıklama ile geçen sezon nasıl bir çalışma metodu uygulandığı hakkında bilgiler verdi.

Erdoğan'ın açıklaması şu şekilde:

"Beşiktaş JK Profesyonel Futbol Takımının 2012-2013 sezonunda, sahip olduğu zor şartlarda ve imkansızlıklarda, ortaya koyduğu göze hoş gelen futbol ve oyun temposu kamuoyu tarafından büyük beğeni toplamış ve yüksek bir şekilde övgüyü hak etmiştir. Futbolun temel prensipleri arasında yer alan; fiziksel, teknik ve taktik antrenmanlar en modern yöntemlerle, çok titiz bir şekilde dönemin Profesyonel Futbol Takımı Teknik Ekibi tarafından icra edilmiştir.

Dönemin profesyonel futbol takımının, bir futbol sezonu içerisinde sezon öncesi, devre arası ve müsabaka döneminde yaptığı toplam antrenman sayısı 218'dir. Bu antrenmanların 56'sı taktik antrenman olmakla birlikte, taktik antrenman içerikleri tamamıyla parçadan bütüne doğru oluşan ve takım bütünlüğü ve takım stratejisini ortaya koyan ve takım şablonunu destekleyen antrenmanlardan oluşmuştur.

Öte yandan, yapılan 78 antrenmanın hem taktik hem de performans içerikli olduğu göz ardı edilmemelidir. Bu paralelde oyuncuların fiziksel performanslarını, taktiksel bütünlüğe yansıtacak kombine antrenmanlara da fazlasıyla önem verilmiştir. Tüm bu saha içi uygulamaların beraberinde, takım halindeki takım analiz toplantıları ve rakip analiz toplantıları yapılmıştır.

Bu analiz toplantıları tüm oyuncularla 34 haftalık lig maratonu boyunca bireysel olarak da yapılmıştır. Öte yandan analiz toplantılarının takip eden antrenmanlarda, takımın antrenörleri tarafından bireysel olarak saha içi pozisyon uygulamaları da yapılmıştır.

2 ay gibi uzun bir süre boyunca kendine takım bulamayan ve daha sonra tekrar Beşiktaş JK Profesyonel Futbol takımına sığınan, 63 defa Çek Cumhuriyeti Alt Milli Takım kategorilerinde forma giyen,39 defa aynı ülkenin A Milli takımında oynayan ve aynı zamanda 30 yaşında olan bir ismin; elit seviyede uygulanan bu antrenmanlardan sonra, nerede duracağını, nasıl pozisyon alacağını, top tercihlerini nasıl kullanacağını henüz idrak edememesi ya oyuncunun yetersizliği ve eksik becerileriyle ilgili ya da tamamen art niyetinden dolayı ortaya çıkan bir durumdur.

Bu oyuncuyla yapılan bireysel saha içi uygulamaları, taktik antrenmanları, bireysel pozisyon çalışmaları ve 31 defa yapılan bireysel analiz toplantılarının da yok sayılması ortaya konan mesnetsiz bir düşünceyi gözler önüne sermektedir. Beşiktaş JK Yönetim Kurulu ve Beşiktaş camiasının yapılan bu seviyesiz açıklamaya sessiz kalması ise son derece manidardır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS