Cenk Akyol Milli Takım'a neden alınmadı?

Cenk Akyol Milli Takım'a neden alınmadı?

Türkiye Basketbol Federasyonu "Cenk Akyol'un Avrupa Şampiyonası aday kadrosunda yer almaması kararı, tamamen A Milli Takım teknik heyetinindir" dedi. Basketbolseverler ise Gezi olaylarında tepkisini ortaya koyan Cenk Akyol'un Milli Takım'a alınmamasını manidar buldu.

Türkiye Basketbol Federasyonu, Cenk Akyol'un 2013 Avrupa Erkekler Basketbol Şampiyonası'na katılacak A Milli Takım'ın aday kadrosuna alınmaması konusundaki kararı, teknik heyetin verdiğini bildirdi.

Federasyondan yapılan açıklamada, Cenk Akyol'un aday kadroda yer almamasıyla ilgili sosyal medyada yanlış bir değerlendirme yapıldığı belirtilerek, şöyle denildi:
 
"Bugün açıklanan 2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası aday kadrosunda yer almayan Cenk Akyol ile ilgili olarak sosyal medya kullanılmak sureti ile haksız ve yanlış bir değerlendirme yapıldığı ve kamuoyunda tartışma yaratıldığı gözlemlenmiştir.

Cenk Akyol'un aday kadroda yer almaması kararı, tamamen A Milli Takım teknik heyetinindir. Hatırlanacağı üzere Cenk Akyol, geçtiğimiz yıl 2013 Avrupa Şampiyonası Elemeleri aday kadrosunda yer almış, ancak daha sonra kendi isteği ile milli takım hazırlık çalışmalarından ayrılmıştı."

Cenk Akyol'un performansı

Erkek basketbolda 23 yıl sonra şampiyon olan sarı-kırmızılılarda sadece Ender Arslan (Sinan Güler yeni transfer) kadroya davet edildi. Banvit karşısında 4-1 kazanılan final serisinde ortalama 17 dakika 53 saniye süre alan, 9.2 sayı ve 2.8 ribaunt ortalamasıyla oynayan Cenk Akyol'un, 20 kişi arasında yer almaması ise basketbolseverler için en şaşırtıcı gelişme oldu.

Sosyal medyada Milli Takım'ın ana sponsoru olduğu Garanti Bankası'nın da dahil olduğu gruba ait TV kanalı NTV'nin mikrofonunu yere attığı için Cenk Akyol'un A Milli Takıma alınmadığı yönünde değerlendirmeler yapılmıştı. 

Özyer şaşırdı

Galatasaray Basketbol Şube Sorumlusu Murat Özyer, Akyol'un kadroya alınmamasıyla ilgili olarak twitter hesabından açıklamalar yaptı. Özyer, "Cenk Akyol ve Milli Takım konusunda gelen sorulara toplu cevabım; milli takım teknik ekibi kadro seçiminde 'ÖZGÜR' dür. Sayın yetkilileri hassas konularda daha özenli olmaya davet ediyorum. Cenk Akyol bu sezon en verimli sezonlarından birini geçiren Türk oyuncularımızdandır. Milli Takım yetkililerinin uzun açıklamalarda bulunması kamuoyunu buzdağının arkasına bakmaya zorlamaktadır. Hatırlanmalı ki 2005-2006 sezonunda Ülkerspor şampiyon olurken mükemmel bir sezon geçiren Ömer Onan, 2006-2007 sezonunda Real Madrid ile ULEB Cup şampiyonu olan Kerem Tunçeri, farklı sebeplerden dolayı A Milli Takım kadrosuna alınmamıştı. Şampiyonluğa önemli katkısı olan Cenk Akyol’un, A Milli Takım baş antrenörünün sadece 'teknik tercihlerinden' dolayı kadroya çağrılmadığına inanmak istiyorum. Sebep bu ise gayet normal bir seçimdir, doğaldır" ifadelerini kullandı.

Milli takımı en çok Cenk Akyol haketti

Galatasaray'ın yeni transferi Sinan Güler, aday kadronun açıklanması sonrası sosyal medyada yapılan yorumlar üzerine twitter hesabı üzerinden açıklamada bulundu. Cenk Akyol'un geçtiğimiz sezon sergilediği performansla Milli Takım'da yer almayı herkesten çok hak ettiğini belirten Güler, "Umarım etrafta konuşulan konudan bağımsız bir şeydir" yorumunda bulundu. 

Türkiye Basketbol Federasyonu Erkek Milli Takımlardan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi ve A Milli Takım Menajeri Harun Erdenay, "Cenk Akyol'un Gezi Parkı’nda yaşananlar sırasındaki tavrı nedeniyle takıma çağırılmadığı" yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti. 

Erdenay: Tanjevic'in kararı

Cumhuriyet’e konuşan Erdenay, "Tanjevic’in planladığı listede Cenk yoktu. A Milli Takım Yardımcı Antrenörü Nihat İziç’in ısrarıyla Tanjevic tekrar Cenk’i kadroya almak üzere düşünmeye başlamıştı. Cenk, geçen yıl Temmuz ayında Bulgaristan’da yapılan kampta Tanjevic’le anlaşamadığını ve uyuşmadıklarını belirtmiş ve ‘Hocanın bana karşı tavrında bir değişiklik olacaksa geleyim’ demişti. Bunun üzerine durum Tanjevic’e aktarıldı. Tanjevic de hiçbir oyuncusuna farklı davranmayacağını söylemişti. Tanjevic, bu yılki Avrupa Şampiyonası kadrosuna Cenk’i almadı. Bu durum tamamen teknik bir konu ve tercih” dedi.  

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS