Fenerbahçe'de kaptanlar konuştu

Fenerbahçe'de kaptanlar konuştu

Fenerbahçe'de takım kaptanları Volkan Demirel, Emre Belözoğlu ve Dirk Kuyt, UEFA Tahkim Kurulunun, sarı lacivertli ekibe verilen 2+1 yıllık Avrupa kupalarından men cezasını, 2 yıl olarak onaması ile ilgili kararı değerlendirdi.

Emre Belözoğlu, Avrupalılar'ın alınan karara şaşırmalarının normal olduğunu, Türk olarak buna kendisinin şaşırmadığını söyledi.

"Türkiye'de büyüyene, yükselene karşı fitnede, kıskançlıkta sınır tanınmadığını" belirten Belezoğlu şöyle konuştu:

Türklerin cevap vermesi lazım aslında bu tür sorulara. Avrupa'da bu kadar kıskançlık, bu kadar fitne yok. Liverpool böyle bir ceza alsa Everton böyle bir ceza alsın diye uğraşır mıydı? Örneklemek istediğim şey farklı yerlere gitmesin ama bizim ülkemizde, dibimizde duruyor düşmanlarımız. Fenerbahçe ne yazık ki böyle bir yanlızlığa terk edilmiş durumda. Ülkede sanki herkes tertemiz Fenerbahçe ne kadar kirli iş varsa içindeymiş. 25 milyon taraftarı olan bir camia bunu kabul edemez. Bu ülkede kim ne kadar temizse biz onlardan daha temiziz. Ülkemizde ki yaşanan olayları bir Avrupalının anlayabilmesi çok kolay değil."

Tecrübeli eldiven Volkan Demirel ise şike olayını nasıl tek başlarına yapıyor olabildikleri sorusuna dikkati çekerek, "O kadar yetenekliyiz ki biz alıyoruz, biz veriyoruz, biz kazanıyoruz, biz kaybediyoruz. böyle bir şey yok. Madem bir şey yaptıysak karşımızdakilerde çıksın 'evet bizimle yaptılar' desin. 'Ben paramı aldım bunlar da şike yaptı' desinler. Böyle bir şey yok" diye konuştu.

Takım içerisinde hassasiyet yaşayan futbolcuların olabileceğine değinen Emre Belezoğlu, şunları ifade etti:

"Böyle bir takımın içerisinde olmaktan mutluluk duyuyorum. Yaptığımız toplantıda farklı bir ses bile çıkmadı. Herkes kulübün bayrağını taşıyacağına siz verdi. 3 Temmuz'la bu dönem arasında farklılıklar var. Her şeyden önce Aziz Yıldırım bizlerle beraber. Yabancı oyuncuların hassasiyetleri tabi ki farklı olur. Başkanımız maddi manevi her konuda arkamızda olduğunu söyledi. Bu yüzden bütün oyuncular mücadelenin içinde olmak istiyor. Önümüzde uzun süreli bir kamp dönemi var. Bu sene inşallah şampiyonluğu kazanmak istiyoruz. Başka bir arzumuz isteğimiz yok."

-"Futbolcuların kafası saha dışı olayları ile meşgul"-

Bir gazetecinin "Bu olaylar saha içindeki performansınızı etkileyecek mi, saha dışı olaylardan ne oranda etkileniyorsunuz" sorusu üzerine kaleci Volkan Demirel, yaşanan olaylardan ötürü futbolcuların kafasının saha dışına taştığını, her çıkan haberin kendilerini etkilediğini, düşünmek zorunda kaldıklarını anlattı.

Kararın açıklanmasıyla gece yarısına kadar konu hakkında görüştüklerini anımsatan Demirel, "Bu konuları konuşmak yerine dinlenebilirdik. Çünkü çok yoğun geçen idmanlar var. Ama ister istemez bu konuları düşünüyorsunuz" dedi.

Belezoğlu ise "Sadece saha içine konsantre olmak var. Bir de saha dışında bu kadar komplo üretilirken bunlarla beraber saha içine konsantre olmak var. Duygusal manada ne farklılıklar olduğunu sizler hissdemezsiniz. Ama yaşayan futbolcular olarak biz omuzumuzda ne kadar yük olursa olsun mücadelemizi göstereceğiz" ifadesini kullandı.

-Yeni transferler bu durumdan ne kadar etkileniyor?-

Yeni transferlerin süreçten ne kadar etkileneceği konusuna değinen kaptan Emre, şöyle devam etti:

"Konuyla kimsenin bir şeyi dert ettiği yok. Sadece olayların şaşkınlığı olabilir. Bunu hak edecek ne yaptı bu futbolcular' diye düşünüyorlardır. Elimizden geldiğince bu kulübün değerlerini göstermeye çalışıyoruz. Gelen oyuncular yönetimimizin aldığı futbolcular. Ben hepsinin formalarını bu kulüp için terleteceklerine inanıyorum. İnşallah uzun yıllar birlikte şampiyonluklar yaşarız. Haklılığımızı birilerini suçlayarak atıfta bulunmaya gerek yok. Ben Türk futbolu algısının süreçte doğru yönetilmediğini düşünüyorum. Adımız çıkmış zaten, o zaman ismimi temizlemekle uğraşırdım."

-"Türk futbolu bu konuda birleşmeli birbirlerine destek olmalıdır"-

Türkiye liginde şampiyon olunsa bile gelecek yıl şampiyonlar ligine gidilemeyeceğinin bilimesinin nasıl bir duygu olduğu sorusunu yanıtlayan Hollandalı futbolcu Kuyt, "Hepimiz profesyonel olarak işimizi yapıyoruz. Hedefimiz burada bulunduğumuz süre içinde bütün başarıları elde etmektir. Normalde 3-4 kupada mücadele etmemiz gerekirken, bu olmayacak. Olan olaylar sadece Fenerbahçe ile ilgli değil. Tüm Türk takımlarının problemi olarak görüyorum ben bunu. Eğer 2 senelik men cezası sabit olarak kalırsa bu tüm Türk futboluna zarar verir. Geçen sezon Türk futbolunun geldiği noktayı hepimiz biliyoruz. Türkiye'den iki takım Avrupa'da final seviyelerine kadar geldiler. Eğer bu olay İngiltere'de olsaydı takımlar birbirlerine destek verirdi. Bence Türk futbolu bu konuda birleşmeli birbirlerine destek olmalıdır" değerlendirmesini yaptı.

Son olarak kaptan Emre Belezoğlu, Fenerbahçe taraftarının en kötü zamanlarda bile yanlarında olduğunu dile getirerek "Gün bu gündür.

Taraftarlarımız daima yanımızda olacaktır. En kötü dönemlerimizde bile son maçımızda şampiyonluğu kaybettik. Burada taraftarımıza büyük görevler düşüyor. Formalarınızı giyin sokaklara çıkın. Fenerbahçeliliğin gereği budur. Herkes çocuğunu yarın rahatlıkla formasını giydirsin sokaklara çıksın. Biz alnımızın akıyla şampiyon olduk" dedi.

Takımın kamp yaptığı Kaynaşlı ilçesine bağlı Topuk Yaylası 
Tesisleri'nde basın mensuplarının karşısına geçen kaptanlardan Emre Belözoğlu, üç yıldır yaşanan süreçten yorulduklarını, sadece saha içine konsantre olmaya çalışan profesyonel futbolcular olduklarını belirterek, "Bizler haklı olduğumuzu biliyoruz. 2011-2012 sezonu şampiyonu olduğumuzu biliyoruz. O şampiyonluğu sonuna kadar hak ettiğimizi de çok iyi biliyoruz" dedi.

Bugün takım olarak daha farklı bir süreç yaşadıklarını vurgulayan Belözoğlu, "Bütün Yönetim Kurulu, futbolcular olarak bizim arkamızdalar. Bizler de elimizden geldiğince bu formanın yükünün ağırlığını bundan önce nasıl taşıdıysak yine taşımaya devam edeceğiz. Bu yıl şampiyonluğun en büyük adayı yine biziz" diye konuştu.

"Bugün futbolcu arkadaşlarımızla toplantı yaptıktan sonra bir karar verdik" diyen Belözoğlu, şunları söyledi:

"Herkes, her şeyi gösterme zamanı olduğunu söyledi ve bu arzumuz, isteğimiz inşallah sene sonunda şampiyonluk olarak ortaya çıkar. Fenerbahçe taraftarını ve bu bayrağı en üst seviyeye çıkarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Masumiyetimizi ve yaşadıklarımızı çok iyi biliyoruz. Her verilen karar doğru değildir. Ben kendi adıma CAS'tan çıkacak karardan çok umutlu değilim."

- Kaleci Volkan: "Aptal insanlar değiliz"-

Kaleci Volkan Demirel, konu hakkında net ve içtenlikle konuşamadıklarını vurgulayarak, 3 Temmuz'dan bu yana her gün yeni bir süreçten geçtiklerini ancak her yeni kararın kendini üzdüğünü ifade ederek, "Ne karar çıkarsa çıksın, bu grup, neyin ne olduğunu çok iyi biliyor. Aptal insanlar değiliz. Futbolu izleyenlerin de aptal olduğunu düşünmüyorum. Nasıl bir şampiyonluk kazandığımızı tüm Türkiye biliyor. Bizler şampiyonluğumuza inanıyoruz. Kararlar veriliyor ama cevap yok. Bu cevabı almak için mektup yazacağız. Ses kayıtlarında bizim anladığımız bir şey yok ki onlar Türkçe bilmedikleri halde nasıl karar verip, bizi Avrupa kupalarına almıyorlar" şeklinde konuştu.

- Dirk Kuyt: "Böyle bir takımın ve taraftarın bunu sindirmesi mümkün değil"-

Dirk Kuyt ise yaşananlara hala inanamadıklarını, zaten bir sene ceza ve men almışken üzerine 2 sene ceza almayı anlamanın mümkün olmadığını söyledi. 

"Kafalarında birçok soru işareti olduğunu" belirten Hollandalı futbolcu, şöyle devam etti:

"Şu anda insanların kafasında sadece Fenerbahçe'ye karşı değil, UEFA'ya karşı da soru işaretleri var. Hepimizin kariyeri, istekleri çok ciddi zarar görecek. Özellikle böyle bir takımın ve taraftarın bunu sindirmesi mümkün değil. Artık dava CAS'a intikal etmiş durumda. CAS'ın bizleri ve 25 milyon taraftarın isteklerini göreceğini ve bizi anlayacağını düşünüyorum. Takımım ve takım arkadaşlarımla gurur duyuyorum. Bütün bu zorluklardan sonra takım olarak çok iyi işler yapıyoruz. Amacımıza yönelmek için ne gerekiyorsa onu yapıyoruz. Amacımız şampiyonluk. Umarım bu olayı son kez sizlerle konuşuyor oluruz."

- Belözoğlu: "Takım olarak UEFA'ya mektup yazacağız"

Tecrübeli orta saha oyuncusu Belözoğlu, futbolcu olarak bu durumu asla kabul etmediklerini ve o dönemde sahada olanları çok iyi bildiklerini vurgulayarak, "Bugün kendi aramızda yapmış olduğumuz toplantıda, Kuyt bir konuyu gündeme getirdi. Takımın büyükleri olarak biz ve diğer futbolcu arkadaşlarımızla birlikte bu süreci UEFA'ya ve tüm basına bir mektup yazarak anlatmayı düşünüyoruz. Konu ile ilgili düşüncelerimizi bu mektupta paylaşacağız. Masum olduğumuzu biliyoruz. Her verilen karar doğru değildir. İnşallah CAS'tan beklediğimiz netice çıkar ama ben ümitli değilim. Bu saatten sonra odaklanmamız gereken yer futbol sahasıdır" ifadesini kullandı.

Volkan Demirel ise söz konusu mektubu, bir cevap alabilmek için yazacaklarını belirterek, "Biz neden ceza alıyoruz? Bir yıl ceza aldık, sebebini tam anlamadık. Daha sonra takımımızı ve ülkemizi çok iyi temsil ettik. Bunu tekrar yaşıyoruz. Bu görülmemiş büyük bir cezadır. Bir şey yaptıysak bile neden iki sene ceza alıyoruz. Belgeleri olan takımlara hiç ceza vermiyorlar. Biz ses kayıtlarını okuduk ve bizim anladığımız dilden bir şey yok ama elin yabancısı bunu anlıyor. Bu anlaşılmaz bir durum" değerlendirmesini yaptı.
Kararı "endişe verici" olarak değerlendiren Dirk Kuyt, "2011-2012'de ceza verilmişti ve ardından Avrupa'da oynadık, başarılı olduk. UEFA daha yüksek cezarla dönüş yaptı. 5 yaşından bu yana futbolu takip ediyorum ama hiçbir takıma böyle bir ceza verilmedi. Futbolcular olarak gelecekle ilgli endişelenmemize neden oluyorlar" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS