Başbakan Erdoğan olimpiyattan vazgeçmedi

Başbakan Erdoğan olimpiyattan vazgeçmedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'ya geldikten sonra olimpiyatlarla ilgili yaptığı açıklamada yoğun bir kulis faaliyeti yaptıklarını söyledi.

Arjantin'de olimpiyatlara ev sahipliği yapabilmek için tüm ekibiyle en iyi şekilde çalıştıklarına değinen Erdoğan, "Elemelerde ilk kez böyle bir başarı sergilendi. Elbette bununla yetinmeyecek ve çalışmalarımızı bundan sonra da sürdüreceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Komitenin, tercihini Tokyo'dan yana kullandığını hatırlatan Erdoğan, "Tabii ki 2020 Olimpiyatları İstanbul'da yapılsaydı, Türkiye de İstanbul da geniş coğrafyamız da bundan çok şeyler inanıyorum ki kazanacaktı ve çevre buna göre olumlu şekilde etkilenecekti. Böyle bir durumda, 2020 Olimpiyatlarından İstanbul'dan ve Türkiye'den ziyade olimpiyat ruhu, Spor ruhu, barış, dostluk, kardeşlik ruhu kazanacaktı" dedi.

"Olimpiyatların ilk kez halkı Müslüman olan bir ülkede yapılması durumunda barışa susayan bölgemizde medeniyetlerin buluşmasına farklı umut vermek pekala mümkün olabilirdi" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ama görünen o ki İstanbul'un bu potansiyeli yeteri kadar dikkate alınmamış ya da alınamamış, netice itibarıyla da ev sahipliği konusundaki yarışta ipi göğüsleyen şehir Tokyo olmuştur. Bu işi yaygınlaştırmak noktasında, Tokyo bir olimpiyatlara ev sahipliği yaptı. Diğer taraftan geçmişte maalesef yine buna benzer Londra, Atina ki bunların içerisinde üçüncü kez bunu yapma durumunda olan ülkeler oldu. Türkiye'nin olması hakikaten çok çok farklı bir tabloyu ortaya koyacaktı. Bu ,bizim geleceğe umutla bakmamıza engel teşkil etmeyecektir. Tam tersine bu, bizim için önemli bir tecrübe olmuştur. Önümüzdeki süreçte spora, sporcuya yaptığımız yatırımları aralıksız şekilde sürdürmeye mutlaka özen göstereceğiz. Çünkü bizler spora yaptığımız yatırımı sadece bir tek organizasyonun gerçekleşmesi adına değil bizatihi geleceğimiz adına, gençlerimiz adına yapılmış yatırım olarak değerlendiriyoruz. İstanbul'un, spor ve ulaşım alt yapısını geliştirmeyi, güçlendirmeyi bir defa kendimiz için ilke kabul ediyoruz."

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Erdoğan, "Olimpiyatları Tokyo'nun almasına Türkiye'de sevinenler var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine, şunları söyledi:

"Olimpiyatları İstanbul'un kaybetmesini sevinçle karşılayan çevreler sorusuna isterseniz ben cevap vermeyeyim, onun cevabını halkım en güzel şekilde vakti, zamanı geldiğinde verecektir. Böyle bir şeye sevinilmez. Çünkü Türkiye burada son ikiye kalmıştır ve bizim kaybedişimize üzülen oradaki bütün komite üyelerini de gördük. Kaldı ki Türkiye 5. kez böyle bir yarışa girmiştir. Türkiye'nin böyle bir olimpiyat düzenleme ev sahipliğini alamayışını kendileri için önemli görenler veya önemseyenlerin neden dolayı önemsediği bellidir. Onlar bunu önemserken Türkiye bu arada bir çok uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliğini de yapmıştır."

Türkiye'nin, Akdeniz Oyunları'ndan, Erzurum'daki kış oyunlarına kadar birçok uluslararası organizasyona ev sahipliği yaptığını hatırlatan Erdoğan, "İzmir'deki Üniversitelerarası Oyunlar. İzmir'in o zaman ki belediyesi bunu başaramamıştır ki bu belediye malum o zaman şu andaki anamuhalefetin belediyesiydi, onlar başaramadığı için biz hükümet olarak duruma el koymak durumunda kalmıştık. Böylece İzmir'deki Üniversitelerarası Oyunlar da bizler prestij kaybına giderken bunu kurtaran olduk" diye konuştu.

Erdoğan, bundan sonra ağırlıklı olarak sporcuların yetişmesine zaman ayıracaklarını belirterek, sporcuların uluslararası anlamda çok daha güçlü şekilde geleceği yakalaması noktasında adımları atacaklarını dile getirdi.

- Dopingle mücadele

Başka bir gazetecinin Arjantin'de 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları'nın ev sahipliği yapma hakkının verildiği toplantıda "Türkiye'ye yöneltilen soruların başında doping konusunun geldiğini" belirterek, bu konuda yeni kararlar alınıp alınmayacağını sorması üzerine Erdoğan, sorunun Türkiye'ye yönelik olmadığını vurguladı. Doping konusundaki yaklaşımlarının, düşüncelerinin
sorulduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Bizim de bu soruya verdiğimiz cevap, 'biz dopinge karşı sıfır tolerans' dedik ve buna yönelik düzenlemelerimizi başlattık. Bu konuyla ilgili de asla affımız yoktur. Kim böyle bir şeye tevessül ederse bir defa onun spor hayatı ülkemizde biter. Bu konudaki kararlılığımızı çok açık net ortaya koyduk ve buna yönelik aslında kurumsallaşmayı da gündemimize aldık ve bunun da adımlarını attık, atıyoruz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS