Atletizmdeki şok iddiaya yalanlama

Atletizmdeki şok iddiaya yalanlama

İngiliz Telegraph gazetesinin Türkiye'nin doping nedeniyle Dünya Atletizm Şampiyonası'ndan men edileceği yönündeki haberini Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği yalanladı.

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliğinin (IAAF) Mersin'de düzenlenen Akdeniz Oyunları'nda yaptığı testlerde, çok sayıda Türk atletin dopingli çıktığı, bu sayının 30'u bulabileceği ve Türkiye'nin, Rusya'da düzenlenecek Dünya Atletizm Şampiyonası'ndan men edilebileceği iddia edildi.

İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre, IAAF'tan bir yetkili, Mersin'de mücadele eden birçok Türk atletin, ilk belirlemelere göre dopingli çıktığını, bu sayının 30'u bulabileceğini ve Türkiye'nin, 10-18 Ağustos'ta Rusya'nın başkenti Moskova'da düzenlenecek dünya şampiyonasından men edilebileceğini öne sürdü.

Haberde, ismi açıklanmayan ve sayısı belirtilmeyen atletlerin A numunelerinin pozitif çıktığı, sonuçların kamuoyuna duyurulması için ise B numunelerinin sonuçlarının beklendiği kaydedildi.

Türk atletizminde son aylarda yaşanan doping vakalarına dikkat çekilen haberde, olimpiyat şampiyonu milli atlet Aslı Çakır Alptekin ve Avrupa şampiyonu Nevin Yanıt'ın da aralarında bulunduğu birçok Türk sporcunun ismine yer verildi.

IAAF kurallarına göre, bir federasyon üyesinin dopingle mücadele yönetmeliklerine karşı gelmesi durumunda, o ülkenin üyeliği, IAAF Konseyi'nin bir sonraki toplantısına kadar veya kısa süreliğine iptal edilebiliyor ve o ülkenin sporcuları, bir ya da daha fazla uluslararası müsabakadan men edilebiliyor.

Haberde, Türkiye'nin üyeliği askıya alınmasa ve Atletizm Milli Takımı Moskova'ya gitse bile Türkiye'nin 2020 Olimpiyatları'na adaylığının tehlikeye girebileceği de iddia edildi.

IAAF doğrulamadı

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), doping olayları nedeniyle Türkiye'nin Dünya Atletizm Şampiyonası'ndan men edilmesinin söz konusu olmadığını söyledi.

Türkiye Atletizm Federasyonu'ndan (TAF) yapılan yazılı açıklamada, Federasyon Başkanı Mehmet Terzi'nin, IAAF yetkilileriyle görüştüğü belirtilerek, "Türkiye'nin dopingle mücadele kararlılığı IAAF tarafında takdir edilmektedir" denildi.

Açıklamada, IAAF yetkilileri, son zamanlarda pozitif bulgulara rastlanan numunelerin yüzde 94'ünün uluslararası yarışmalarda değil, Türkiye'de yapılan iç kontrollerde alındığı hatırlatılarak, "Bu, dopingle mücadele edildiğinin en önemli göstergesidir. IAAF kurallarında sadece, verdiği numunede pozitif değerler çıkan atletlerin ülke federasyonunca cezalandırılmaması halinde bazı yaptırımlar uygulanabilir. Türkiye Atletizm Federasyonu, IAAF kuralları çerçevesinde gereken cezaları uygun şekilde verdi ve iş birliği yaptı" ifadesine yer verildi.

Öte yandan, yıldızlar kategorisindeki Türk atletler, Ukrayna'nın Donetsk kentinde düzenlenecek IAAF Dünya Yıldızlar Şampiyonası'nda piste çıkacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS