Ali Gürbüz "doping" iddiasını yalanladı

Ali Gürbüz "doping" iddiasını yalanladı

652. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde Altın Kemer'in daimi sahibi olan başpehlivan Ali Gürbüz, kanında dopingli maddeye rastlanmasıyla ilgili, "Ben bu zamana kadar doping kullanmadım" dedi.

Gürbüz, Antalya Gazeteciler Cemiyetinde (AGC) düzenlediği basın toplantısında, yıllardır sporun içinde olduğunu, yapılan ilk doping testinin negatif, ikincinin ise pozitif çıkmasının kendisini şaşırttığını söyledi.

Doping kullanmasının mümkün olmadığını, hakkını sonuna kadar arayacağını ifade eden Gürbüz, "Bu zamana kadar güreştiğim her yerde doping testi verdim ve temiz çıktı. Hiçbir zaman böyle bir şeye tevessül etmedim, etmem de. Kazandığım başarıların dopingle gölgelenmesinden dolayı çok üzgünüm. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız" diye konuştu.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin bir turnuvada "1, 2, 3"ten alıyorum" veya "Kura çekiyorum 8, 5'ten test alacağım" diyebileceğini dile getiren Gürbüz, Kırkpınar'da ise Gençlik ve Spor Bakanlığının 67 kişilik liste yaptığını kaydetti.

Gürbüz, "Bu listeyi kimin hazırladığını merak ediyorum. Bu sorularımın cevaplanmasını istiyorum. Benden alındıktan sonra yaklaşık 40 kişiden test alınmadı" diye konuştu.

"B numunesi başka merkezde incelensin"

Kırkpınar'dan 10 gün önce kendisinden test aldıklarını belirten Gürbüz, "Bunda art niyet arıyorum. Amaçları beni Kırkpınar'da güreştirmemekti'. Benim er meydanına dahi çıkmam istenmedi" diye konuştu.

Doping testinde 2 numune alındığını, Kırkpınar'da da A ve B diye test aldıklarını anlatan Gürbüz, şöyle devam etti: "Ben bu zamana kadar doping kullanmadım, böyle bir şeye ihtiyacım da yok. Temiz çıkmış bir raporum var, 10 gün içinde bir daha test vereceğimi
bildiğim halde doping kullanacak kadar salak biri değilim. Biz bir yanlışlık olduğunu düşündüğümüz için itiraz ediyoruz. B numunesi başka merkezde incelensin istiyoruz. Çifte standart var."

"Doping emek hırsızlığıdır"

Ali Gürbüz'ün avukatı Aziz Çetin de Gürbüz'ün Antalya'nın ve Türkiye'nin yetiştirdiği önemli değerlerden biri olduğunu vurguladı.

Son günlerde Ali hakkında çıkan doping kullandığı yönündeki iddialar için kamuoyunu bilgilendirmek dile getiren Çetin, "Doping emek hırsızlığıdır, biz burada dopingli sporcuyu savunmak için bir basın toplantısı düzenlemiyoruz. Yaşanan süreci anlatmak ve zihinlerini bulandıran bazı durumları paylaşmak istedik" dedi.

Çetin, 652. Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesinde doping kontrollerinin yapılacağı yönünde Belek Belediyesi Spor Kulübüne, Gençlik ve Spor Bakanlığından bir yazı gönderildiğini anlatarak, "Ali Kırkpınar'dan 10 gün önce doping numunesini vermiştir. Duyumlarımıza göre Kırkpınar'da 67 kişilk listeden 20-25 kişinin yapıldıktan sonra geri kalanının kontrolleri yapılmamış ve numune örneği alınmamıştır. Bu liste yapılırken önemli olan daha önce doping yapmış, bu işten sabıkalı insanların doping vermesinin sağlanmasıdır. Bu hususa dikkat edilmemiştir" diye konuştu.

Güreşlerden 10 gün önce alınan doping testinin sonucu temiz çıkınca ikinci numunenin Köln'de incelettirildiğini düşündüklerini ifade eden Çetin, şunları söyledi: "Güreşlerden sonra yapılan kontrollerde ise doping içeren iki maddenin kullanıldığı yönünde açıklama yapılmış. Ali gayet profesyonel yaşayan bir sporcudur, 10 gün içinde doping içeren bir ilacı alıp kullanmasının söz konusu olmadığını, hatta kazayla dahi almasının mümkün olmadığını belirtmiştir. Köln'den alınan iki numuneden ilki temiz, ikincisi kirli çıkmıştır. Kafada soru işaretleri oluşmuştur."

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS