Fenerbahçe Tahkim Kurulu'na başvuracak

Fenerbahçe Tahkim Kurulu'na başvuracak

Fenerbahçe Kulübü'nden, PFDK'nın Aziz Yıldırım ve Emre Belezoğlu'na verdiği cezalarla ilgili Tahkim Kurulu'na başvurulacağı açıklandı.

Fenerbahçe Kulübü, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından başkan Aziz Yıldırım ve futbolcu Emre Belezoğlu'na verilen cezalara tepki gösterdi.

Sarı-lacivertli kulüpten yapılan açıklamada, Spor Toto Süper Lig'de 10 Mart 2013 tarihinde oynanan Fenerbahçe-Bursaspor maçında, Aziz Yıldırım'ın müsabakanın hakemi Tolga Özkalfa'ya sportmenliğe aykırı hareketi nedeniyle PFDK'nın verdiği 21 gün hak mahrumiyeti ve 20 bin lira para cezasının kaldırılmasına ilişkin Tahkim Kurulu'na başvurulacağı bildirilerek, şu ifadelere yer verildi:

"TFF PFDK, yaptığımız itirazda, hakem raporlarının Sayın Aziz Yıldırım'ın beyan ve söylemleriyle birebir örtüşmediği, bu nedenle gerçek ile oluşturulan algı arasında köklü farklılıklar olduğu, iş bu itiraz ve çelişkilerin giderilmesi için İstanbul Valiliği'nden ses ve görüntü kayıtları istenilmeden, atılı eylem hakkında hüküm verilmemesi gerekliliği tarafımızdan açıkça belirtilmiştir. Talebimiz buna rağmen kabul görmemiş ve itiraza konan ses ve görüntü kayıtları, izlenmeden karar tesisi cihetine gidilmiştir Başkanımız hakkında, gerçek dışı beyanlarla, yazılı ve görsel medyada yargılamayı etkilemeye kalkışan ve bu amaçla yalan beyanlarda bulunanlara karşı tüm yasal hakkımız saklı kalmak kaydıyla, bu konu için, Tahkim Kurulu'na başvurulacağı ve bu konunun takipçisi olacağımız hususu, mesleki ve popüler mevcudiyetini Aziz Yıldırım üzerinden sağlayan kişi ve kuruluşlara önemle duyurulur."

Yapılan açıklamada ayrıca, Emre Belözoğlu'nun PFDK'dan aldığı ihtar cezasının Tahkim Kurulu tarafından onaylanmasına da tepki gösterilerek, şöyle denildi:

"Öncelikle ve önemle belirtmek isteriz ki, futbolcumuz aleyhine verilen ve futbolcumuzun sportif faaliyetlerini hiçbir şekilde engellemeyen ihtar kararına karşı yaptığımız itirazın amacı, hukukun üstünlüğü ve bağımsızlığına yöneliktir. Futbolcumuz, müsabaka öncesi flaş röportaja çağrılmamış, müsabaka sonrası flaş röportaja davet edilmiş ve bu röportaja da katılım göstermiştir. Üstelik bu durum Tahkim Kurulu tarafından da tespit edilmiştir. Ancak kurul, Yayın Talimatı'nın düzenlenmemiş, 'Röportajın gereğini yerine getirmemek' şeklinde ihdas ettiği yeni bir suç tipi oluşturmuş ve bu gerekçeyle PFDK'nın ilgili kararını onamıştır. Yasalarda suç olarak tanımlanmayan bir fiilden dolayı oyuncumuzun cezalandırılması, yayıncı kuruluşun talebiyle başlatılan disiplin soruşturmasının sonucudur. Unutulmamalıdır ki, spor yargısı bağımsızdır ve yayıncı kuruluşu tatmin etmek için anayasal ilkelerin göz ardı edilmesine aracılık edemez. Türk futboluna verilen katkı her ne olursa olsun, yargının isim ve karar hakları hiçbir kişi ve kuruma devredilemez."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS