FIFA "GoalControl"u seçti

FIFA "GoalControl"u seçti

FIFA, Brezilya'da yapılacak Konfederasyon Kupası'nda Almanlar'ın geliştirdiği "GoalControl" gol çizgisi teknolojisini kullanacağını açıkladı.

FIFA'nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, 4 ayrı GLT arasından, geçen ay başında lisans verilen Almanya firması GoalControl GmbH'nin sistemi ''GoalControl-4D''de karar kılındı.

Almanya'nın Düsseldorf ve Gelsenkirchen kentlerindeki statlarda FIFA'nın 2 ay önce test ettiği sistemde, iki takımın da golünü kaydedebilecek özelliğe sahip yüksek hızlı 14 kamera bulunuyor. 

Sistem, gol çizgisine yaklaşan topun pozisyonunu, sürekli ve otomatik bir şekilde X, Y ve Z koordinatlarını kullanarak üç boyutlu yakalıyor. Top, çizgiyi tamamen geçtiğinde merkez analiz birimi, hakemin saatine 1 saniyeden de az bir sürede şifreli sinyal gönderiyor. Sistem, standart kalelerin ve topun kullanıldığı maçlarda başarılı sonuçlar veriyor.


İlk olarak Konfederasyonlar Kupası'nda kullanılacak


FIFA'nın açıklamasında, ''GoalControl-4D'' sisteminin, bu yaz Brezilya'da yapılacak FIFA Konfederasyonlar Kupası'nın resmi GLT sağlayıcısı olacağı belirtildi.

Sistem, söz konusu organizasyonda ihtiyaçları karşılarsa, 2014 Dünya Kupası'nda da kullanılacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS