Fenerbahçe'den UEFA'ya 7 saatlik savunma

Fenerbahçe'den UEFA'ya 7 saatlik savunma

UEFA Disiplin Kurulu'nun şike iddialarıyla ilgili verdiği 2+1 yıl Avrupa kupalarından men cezasına itiraz eden Fenerbahçe Kulübü, UEFA Tahkim Kurulu'ndaki savunmasını yaptı.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ve beraberindeki heyet, UEFA Tahkim Kurulu'ndaki duruşmalı toplantıya katılmak üzere İsviçre'ye gitti.

Aziz Yıldırım'ın yanı sıra aralarında futbolcuların da bulunduğu tanıklardan oluşan heyet , özel uçakla Cenevre'ye hareket etti.

Sabiha Gökçen Havalimanı Genel Havacılık Terminali'nden hareket eden uçakta, şike davasında yargılanan ve UEFA'ya konuyla ilgili savunma veren yönetim kurulu üyesi İlhan Ekşioğlu ile kulüp yetkilisi Tamer Yelkovan, Hürriyet gazetesi yazarı Ertuğrul Özkök, futbolcular Orhan Şam, Mehmet Yıldız, Serdar Kulbilge, Korcan Çelikay, avukat Savaş Adalet, eski futbolculardan Ümit Aydın ve Yusuf Turanlı da bulundu.

Savunmasını tamamladı

Duruşmalı toplantıda hazır bulunan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, yöneticiler, kulüp avukatları ve şahitler savunmanın ardından UEFA Merkezi'nden ayrıldı.

12 hukukçudan oluşan UEFA Tahkim Kurulu'nun 3 üyesi ve disiplin müfettişi İspanyol Miguel Lietard Fernandez Palacios da duruşmalı toplantıda yer aldı.

Fenerbahçe heyeti UEFA'nın İsviçre'nin Nyon kentindeki merkezine TSİ 14.40 sularında geldi. Tahkim Kurulu'ndaki duruşmalı toplantı ise saat 15.00'te başladı.

Savunmada UEFA Disiplin ve Kontrol Kurulu'nun kararındaki haksızlık vurgulanarak çelişkiler ve tutarsızlıklar ortaya kondu. Kurulun gerekçelerinin çürütülmesi için tanıklardan ve görüntülerden destek alındı.

Cezaya gerekçe gösterilen maçlarla ilgili gerçekleri tanıklar, Fenerbahçe Spor Kulübü Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu, Mali İşler Müdürü Tamer Yelkovan, Fenerbahçe Futbol Takımı İdari Menajeri Hasan Çetinkaya, Fenerbahçe Kaleci Antrenörü Murat Öztürk, gazeteci Ertuğrul Özkök, Sivasspor kalecisi Korcan Çelikay, Kasımpaşaspor'da forma giyen Gençlerbirliği ve Fenerbahçe'nin eski futbolcusu Orhan Şam, Gençlerbirliği'nin eski kalecisi Serdar Kulbilge, Sivasspor'un eski futbolcusu Mehmet Yıldız ve menajer Ümit Aydın ile Yusuf Turanlı anlattı.


Fenerbahçe heyeti, duruşmalı toplantıda Kontrol ve Disiplin Kurulu'nun sormadığı maçları, verdiği cezanın gerekçesi olarak göstermesini de gündeme getirdi. Savunmada benzer davalarda izlenilen yol da hatırlatıldı.

7 saatlik savunma

UEFA Tahkim Kurulu'ndaki duruşmalı toplantıya yaklaşık 3 saat sonra 10 dakikalık ara verildi.

Aranın ardından savunma devam etti. Bu sürede Başkan Aziz Yıldırım da yaklaşık 50 dakika savunma yaparak men kararının gerekçelerinde yer alan çelişkilere dikkat çekti.
Tanıklar ayrıldıktan sonra toplantıya yeniden kısa bir ara verildi.

Aradan sonra Fenerbahçe heyetindeki avukatlar son sözlerini söyledi. Avukatlar genel bir değerlendirme yaparak ceza gerekçelerinin tutarsızlığını ve dayanağı olmadığını belirtti. Duruşma saat 22.00 sularında sona erdi ve yaklaşık 7 saat sürdü. 

UEFA Merkezi'nden ayrılan heyette yer alan Hukuktan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Tolga Aytöre, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Aytöre'den açıklama

Aytöre, şunları söyledi: "Uzun ve yorucu bir gündü. Disiplin Kurulu kararına karşın savunmamızı yaptık. Diğer yargılamalardan biraz daha farklı olmasının sebepleri vardı. Disiplin Kurulu müfettişinin dün akşam 6-7 sularında tekrar ikinci dilekçe ile ek delillerini sundu. Bu deliller, daha önceki olmayan deliller, konuşma tapeleri.. sadece 1. Etik Kurulu Raporu'na dayanan delillerdi. Bizde bunlara karşı savunmalarımızı sunduk. Tanıklarımızı dinlettik. Burada geçen kişilerin ifadelerini ortaya koyduk. Bu şekilde geçti.  Gayet bizce iyi ve önemli duruşmaydı.

Bizim kurullara güvenmemek, mahkemelere güvenmemek gibi... Sonuçta Disiplin Kurulu'da, UEFA Tahkim Kurulu da UEFA'nın kurulları. Tahkim Kurulu'na güvenmiyoruz gibi söz kullanmadık. Kendi savunmamıza güveniyoruz.  Bizim delillerimiz çok net ortada. Sizin cımbız ile çekip aldığınız bazı konuşma tapeleri ile koskoca camiayı bu kadar önemli spor adamlarını bu şekilde ağır cezalarla yargılayamazsınız dedik. Diğer bize örnek gösterdiğiniz kararlardaki uygulamalarınızı niçin konu Fenerbahçe olunca, bu uygulamalarda bulunmadığınızı,  Fenerbahçe'ye niye bu kadar ağır cezalar istediklerini sorduk. Yanıtı ancak birkaç gün sonra alacağız.

Süreyle ilgili bunu olumlu ya da olumsuz anlamında değil. Dediğim gibi birçok kişiye ait konuşma tapesi kullanıldı bu sefer. Bu çok önemli bunun altını önemle çiziyorum. Bugün farklılık vardı. O farklılık şuydu. Disiplinin müfettişinin daha önce kullanmadığı argümanları kullanmaya başlamasıydı. Biz disiplin müfettişinin ilk raporunda değişik argümanlarla karşılaştık. Sonra karşımıza disiplin kurulu kararı çıktı. Orada farklı sonuçlar vardı.

Şimdi yeni bir disiplin kurulu müfettişi raporu geldi, bu daha farklı argümanlar, daha farklı maçlar var. Biz bugün disiplin kurulu müfettişine sorduk. Niçin bu maçlar daha önce yoktu diye? 'Ben istediğim maçı gösteririm, daha önce belirttiğim maçlarda sınırlı kalmak zorunda değilim' gibi cevap verdi. Yargılama esasları bugüne kadar UEFA'da çok alışılmış, yargıla usulleri şeklinde gelişmediğini düşünüyorum. Bu nedenle savunmalarımız da uzun sürdü.

Bu rahatsızlıklarımız artarak maalesef devam ediyor. Şu maç, bu maç demeyelim ama sadece şunu söyleyim. Yeri geliyor disiplin müfettişi , polis fezlekesibe dayanıyor, yeri geliyor iddianameye dayanıyor, yeri geliyor birden dönüyor, hayır  TFF kakarı baz alınması geliyor diyor. Çok değişken iddialarla karşı karşıya olduğumuz için savunmamızda sürekli her şeye hazır olduğumuz, her soruya cevap verebileceğimiz geniş bir savunma oldu.  Kararı bekleyeceğiz. Bizler hukukçuyuz. Kararla konuşuruz."

UEFA Tahkim Kurulu'nun kararını en kısa sürede açıklaması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS