Boyce: Tek sorun az seyirci

Boyce: Tek sorun az seyirci

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası Organizasyon Komitesi Başkanı Jim Boyce turnuva boyunca tek sorunun seyirci sayısının azlığı olduğunu söyledi.

FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın yarın oynanacak final maçı öncesi organizasyon yetkililerinin katılımıyla basın toplantısı düzenlendi.

The Ritz Carlton Hotel'de yapılan basın toplantısına, FIFA Asbaşkanı ve FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası Organizasyon Komitesi Başkanı Jim Boyce ile Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkan Vekili ve FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası Yerel Organizasyon Komitesi Başkanı Servet Yardımcı katıldı.

Toplantının başında, FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter'in gelemediği için üzgün olduğu duyurulurken, Jim Boyce ise organizasyon komitesi başkanı olarak medyanın verdiği desteğe teşekkür etti.

Türkiye'nin ev sahipliğindeki turnuvada çok heyecanlı maçlar izlediklerini aktaran Boyce, seyirci azlığını ise hayal kırıklığı olarak
nitelendirdi.

"Bu turnuvanın kazananı futbol oldu. Çok heyecan verici maçlar izledik. Yarın da sonlanacak. Maç başına 2,98 gol düşüyor. Bu önemli rakam" diyen Boyce, şu ifadeleri kullandı:

"Statlar çok güzeldi. Saha dışında da her şey çok güzel organize edilmişti. Tek bir olumsuz yorum olabilir; seyirci sayısı konusunda hayal kırıklığına uğradık. Türklerin ne kadar futbol düşkünü olduklarını biliyorum ama hedeflenen izleyici sayısına ulaşamadık. Sanıyorum ki tek olumsuz nokta bu. Taraftarların en azından yarın gelmelerini istiyorum. Ali Sami Yen Arena'da iki mükemmel maç oynanacak."

- "Umarım gelecekteki turnuvalar için olumsuz etkisi olmaz"

Boyce, seyirci sayısının turnuva tarihinin en düşük seviyesinde kalmasının gelecekte Türkiye'ye olumsuz etkisinin olup olmayacağı yönündeki bir soru üzerine ise şu yanıtı verdi:

"Gerçekten Türkiye'ye hayran bir insanım. Güzel bir ülke. Bunun gelecek turnuvalarla ilgili bir etkisi olmamasını umuyorum. İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığını biliyorum. Gelecek yıllarda Avrupa Futbol Şampiyonası, Dünya Kupası düzenlemek isteyeceklerdir. Bir soru sordunuz ve dürüst cevap vereceğim. Statlara bakacak olursak, çok az insan geldi. Bir şekilde olan oldu. Olumlu yönden bakacak olursak ise organizasyon komitesi burada büyük organizasyonlar düzenlenebileceğini ispat etti. Umarım gelecekte aday olunacak turnuvalar için olumsuz etkisi olmaz. Ama bu konu bizim adımıza hayal kırıklığıydı. Ayrıca, turnuvadaki futbol kalitesi beni çok etkiledi. Gelmeyen seyirciler önemli şeyler kaçırdılar."

- Yardımcı: "Üzüldüğümüz tek konu, seyirci sayısı"

TFF Başkan Vekili ve 20 Yaş Altı Dünya Kupası Yerel Organizasyon Komitesi Başkanı Servet Yardımcı, seyirci azlığı dışında mükemmel bir organizasyon gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Turnuvanın TFF için çok önemli bir sınav olduğunun altını çizen Yardımcı, "Türk Spor tarihinin en büyük organizasyonunu geride bırakıyoruz. TFF için çok büyük sınavdı. FIFA yetkililerinin de bize ilettiği gibi mükemmel, kusursuz bir organizasyon olmuştur. Bu organizasyon gelecekte uluslararası spor etkinliklerinde bizim için önemli bir referans olacaktır. Sınavı başarıyla geçtiğimize inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Organizasyonda üzüldükleri tek konunun izleyici azlığı olduğunu aktaran Yardımcı, "Şu ana kadar en az ilgi gösterilen, en az seyircinin geldiği 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nı organize ettik. Toplam 261 bin seyirci geldi. Çocuklara ve ailelerine bedava bilet sunmamıza rağmen tribünler boş kaldı. Sebeplerini araştırıyoruz" şeklinde görüş belirtti.

- "Taraftarlarımız, takımlarını belki futboldan çok seviyor" 

Servet Yardımcı, maçlara yeterli ilgi gösterilmemesiyle ilgili sorulan bir soru üzerine, Türk taraftarların takımlarını futboldan daha çok seviyor olabileceklerini belirtti.

Düşük ilgi konusunun nedenlerini araştırdıklarını yineleyen Yardımcı, "Bu durum bizim için de de hayal kırıklığı oldu. Bir dizi nedeni vardır. Türkiye'de yaz sezonundayız ve seyirciler maçlardan uzaklaşıyorlar. Türk izleyiciler, takımlarını beki futboldan daha çok seviyorlar. Takım taraftarlarının fazla olduğunu ancak futbol taraftarlarının o kadar fazla olmadığını söyleyebiliriz. Kesin nedenini konuşmak için henüz erken" diye konuştu.

Toplantının ardından Jim Boyce, Servet Yardımcı, finalist olan Uruguay ile Fransa takımlarının teknik direktörleri ve kaptanları, finali kazanacak ekibinin evine götüreceği 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nın önünde medya mensuplarına görüntü verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS