Galatasaray'a "Tahkim"den kötü haber

Galatasaray'a "Tahkim"den kötü haber

Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, Galatasaray'ın AB pasaportu taşıyan oyuncularının yerli statüsünde oynama talebini reddetti.

TFF'den yapılan açıklamada, Tahkim Kurulu'nun, sarı-kırmızılı futbolcular Aurelian Chedjou, Dany Nounkeu, Wesley Sneijder, Johan Elmander, Didier Drogba, Albert Riera ve Noureddine Amrabat'ın vekili tarafından yapılan başvurunun 2013-2014 Sezonu Spor Toto Süper Lig Müsabakaları Statüsü'nün 2. maddesinin 2. ve 3. fıkra hükümlerine yönelik olduğu, dilekçede başvurucuların yabancı statüsünde olmadıklarının tespitinin istendiğinin anlaşıldığı belirtilerek, şöyle denildi:

"Başvurunun yöneldiği 2013-2014 Sezonu Spor Toto Süper Lig Müsabakaları Statüsü, TFF Yönetim Kurulu'nun 18.06.2013 tarih ve 27 sayılı toplantısında aldığı karar ile kabul edilmiş, bu karar da 19.06.2013 tarihinde TFF'nin resmi internet sitesinde yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bilindiği üzere kurulumuza itirazların Tahkim Kurulu Talimatı'nın 7. maddesi uyarınca itiraz konusu kararın yazılı bildirimini veya yazılı bildirim hükmündeki duyuruyu izleyen 7 gün içerisinde harcı yatırılmak suretiyle gerçekleştirilmesi gerekmekte iken başvuru, TFF Yönetim Kurulu kararının yazılı olarak duyurulduğu 19.06.2013 tarihinden itibaren 7 günlük itiraz süresi geçtikten sonra 12.07.2013 tarihinde yapılmıştır.

Öte yandan, her ne kadar başvuru dilekçesinin muhtelif kısımlarında 2013-2014 Sezonu Spor Toto Süper Lig Müsabakaları Statüsü'ndeki düzenlemenin uluslararası anlaşmalar ile sair düzenlemelere aykırı olduğu ileri sürülmüş ve nihayetinde aykırılıkların giderilmesinin gerektiği ifade edilmişse de, başvuruda asıl arzu edilenin, başvuran futbolcuların 'yabancı olmadıklarının tespiti' olduğu açık olup 'tespit' talepli başvurunun bu haliyle, kurulumuzun yargı yetkisine dair Tahkim Kurulu Talimatı'nın 2. maddesinde tahdidi olarak sayılan başvurulardan biri olmadığı kabul edilmelidir.

Böylece, ayrıntısı gerekçeli kararda açıklanacağı üzere, Tahkim Kurulu Talimatı'nın 2. ve 7. maddelerine aykırı başvurunun reddine oybirliği ile karar verilmiştir."

Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Doğan, 12 Temmuz'da yaptığı açıklamada, mücadele verdikleri tüm branşlarda AB vatandaşı sporcuların yerli statüsünde sayılmaları için federasyonlara başvuruda bulunacaklarını belirtmişti.

Galatasaray'dan açıklama

Öte yandan Galatasaray Kulübü, futbol takımında forma giyen Avrupa Birliği (AB) pasaportu taşıyan futbolcuların başvurusuyla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu'nun verdiği kararın, sürecin takibi açısından büyük önem taşıdığını açıkladı.

Galatasaray Kulübü'nün internet sitesinde yer alan açıklamada, her ne kadar basın organlarında başvuruların, başvuru süresine ilişkin bir gerekçe ile reddedildiği belirtilse de asıl altı çizilmesi gerekenin, Tahkim Kurulu'nun yargı yetkisine dair yaptığı değerlendirme olduğu ifade edildi.

Açıklamada, "Tahkim Kurulu açık bir şekilde AB yurttaşı futbolcuların hangi statüde forma giymeleri gerektiği hususunun Tahkim Kurulu talimatının 2. maddesi kapsamında olmadığını ve kendi yargı yetkisi içine girmediğini belirtmiştir. Dolayısıyla Tahkim Kurulu bu konuda asıl yargı yetkisinin Türkiye  Cumhuriyeti mahkemelerinde olduğunu kabul etmiştir. Yetkili yargı makamının tespitine yönelik bu tespit, sürecin devamı açısından büyük önem taşımaktadır" denildi.

Tahkim Kurulu'nun bu tespitinin akabinde futbol takımında forma giyen AB vatandaşı futbolcuların ve kulübün, verilen kararın doğal bir sonucu olarak, hukuki mücadelelerini yetkili Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri önünde devam ettirecekleri kaydedilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

"Mezkur şahıslar en kısa süre içinde konuya ilişkin başvurularını yetkili Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerine ileteceklerdir. Tahkim Kurulu'nun bu kararı, diğer spor kulüplerinde forma giyen tüm AB yurttaşı futbolcular için de Türk mahkemelerine benzer başvurular yapılmasının da kapısını aralamıştır. Bu vesile ile hatırlatmak isteriz ki, Galatasaray camiası olarak tek talebimiz, hukukun gereğinin yerine getirilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin akdettiği, anayasamız gereği kanun hükmünde olan uluslararası anlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerimize riayet edilmesidir.

Talebimiz, 1963 tarihli Türkiye-AB Ortaklık Anlaşması'nın ve 1970 tarihli Katma Protokol'ün hukuka uygun şekilde uygulanmasıdır. Unutulmamalıdır ki, bu talep hem hukukun, hem de devletimizin uzunca süredir takip ettiği resmi dış politikasının bir gereğidir. Türkiye Cumhuriyeti, uzunca yıllardır bu anlaşmaların gereği gibi uygulanması için Avrupa çapında önemli mücadeleler vermiş ve Nihat Kahveci kararı örneğinde görüldüğü üzere önemli başarılar da elde edilmiştir.

Eğer başvurumuz yönünde karar verilmezse, elde edilen bu başvurular tehlikeye atılacak, Avrupa'da yaşayan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının hakları riske edilecek, resmi dış politikamıza halel gelecek ve başta Türkiye Futbol Federasyonu gibi kurumlarımız, yol açtıkları maddi zararlardan ötürü uzun sürecek ulusal ve uluslararası hukuki mücadelelere maruz kalacaklardır. Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinin hukukun
gereğini yerine getireceğine, belirttiğimiz zararları engelleyecek ve ülkemizin uluslararası plandaki itibarını koruyacak kararlara imza atacaklarına ilişkin güvenimiz tamdır."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS