Terim'in sabrı SOS veriyor

Terim'in sabrı SOS veriyor

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim yapıcı eleştirilere açık olduğunu ancak sabrının da bir sınırı olduğunu söyledi.

A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim, 2014 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri D Grubu'nda yarın Romanya ile oynayacakları maçta işlerinin kolay olmadığını ancak oyuncularına güvendiğini söyledi.

Maçın oynanacağı Bükreş'teki Ulusal Arena'da basın toplantısı düzenleyen Terim, Romanya mücadelesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunmadan önce bir hatırlatmada bulunacağını ifade etti.

Son günlerde medyada kendisi hakkında birçok farklı haberin yer aldığını belirten Terim, Andorra maçı sonrasında pek çok kesime ricada bulunduğunu hatırlatarak, "Şu an tabi kimileri için bir şey ifade etmese de umuda yürüdüğümüz hatta mucize için emek sarf ettiğimiz bir dönemde olduğumuzu, ifade etmiştim. Yalnız bakıyorum ki mesaj ya ulaşmadı ya da ulaştı, anlaşılamadı" dedi.

İki konuya dikkati çekmek istediğini vurgulayan Terim, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birincisi bu Türk spor kamuoyuna yönelik. Lütfen ama lütfen tahmini, rüyasını, fikrini bilgiymiş gibi sunan, hatta bunun için size olmayan kanıtlar süren, duyumcu, yorumcu ve de dedikoduculardan uzak durun. Haber alıyorum, öğrenmek istiyorum veyahut öğrenirim sanıp da büyük bir yanılgı içerisine düşmeyin. Dahası böyle bir durumda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Öyle bir devirdeyiz ki artık her şeyin gözler önünde durduğu, hiçbir şeyin saklanmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Bilmeniz gereken her şey birinci şahıstan zaten size anlatılıyor. O yüzden sizden ricam, her şeye, herkese fazla inanmamanızdır."

Tecrübeli teknik adam, ikinci olarak medya yöneticilerine seslenmek istediği söyleyerek, "Kanallarınızda futbolu bildiğini iddia eden, iyi niyetli olmayan, haberci kimliğine bürünmüş, kısa vadede size reyting getiriyormuş gibi duran kimseler olabilir. Ancak, uzun vadede Türk futboluna ve kanalınıza veya kanalınızın itibarına zarar veren kişileri ya yayınlarınızdan uzaklaştırın ya da yanınızda onlara bir ek iş verin. Çünkü işi gücü olmayan bazı kimseler, bu pozisyonları gereği hak etmedikleri bir yer işgal ettiklerinden ve dahası insanları kandıracakları bir ortam bulduklarından dolayı bir fırsat buluyorlar. Tabii sizler de bunun bir parçası oluyorsunuz" ifadelerini kullandı.

Fatih Terim, yapıcı eleştirilere açık olduklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Hiçbir zaman bu konularda kapılarımızı kapatmadık. Aksine beni tanıyanlar çok iyi bililer ki ben hiç olmadığı kadar açık ve bu konularda şeffafım. Ancak sabrın da bir sınırı var. Baktım sabır SOS veriyor. Bunun için böyle bir uyarıda bulunmak istedim. Çünkü 'maça 24 saat var, maça 48 saat var, hocamıza veya oyuncularımıza bir şey tesir etmesin, iyi niyetli davranalım, maçtan sonrayı bekleyelim, bu doğru mudur?' demeden hak etmediğimiz şekilde, hatta vicdansızca böyle bir yaklaşımı ne ben ne Türk Milli Takımı ne oyuncularım ne de ülkemiz hak ediyor."

- "Mucize arayışı içerisindeyiz"

Fatih Terim, grupta bir mucize arayışı içerisinde olduklarını dile getirerek, Romanya maçının önemini bildiklerini ifade etti.

Oyuncularına güvendiğini vurgulayan tecrübeli teknik adam, "Yarın Romanya'nın bizi yenmesi veya berabere kalması halinde neler olacağını hepimiz biliyoruz. Ancak, iki şeyi biz çok net oyuncularımıza anlatıyoruz. Bir tanesi hata yapmaktan korkmamaları, bir de yenilmekten korkmamaları. Zaten kaybedeceklerimizi kaybetmişiz. Bundan sonra da çekineceğimiz herhangi bir şey olmaz. Çıkıp oynayacağız. Romanya Milli Takımı'nın son dönemlerin en iyi takımı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Macaristan maçında çok iyi oynadılar. İşimiz seyirciyle beraber de kolay değil, ancak ben futbolcularıma güveniyorum" diye konuştu.

Bir basın mensubunun, Romanya Teknik Direktörü Victor Piturca'nın, "Türkiye kazansa bile şansı çok düşük" şeklinde bir demeç verdiğini belirtmesi üzerine Fatih Terim, "Ben onu şöyle düzelteyim. Meslektaşımın söylediği çok da yanlış değil. Estonya ile dışarıda, Hollanda ile içeride oynayacağız. 'Romanya'yı yenmekle bitmiyor' demek istemiştir herhalde. Bu bir gerçek ama şöyle yapalım isterseniz, biz Romanya'yı yenelim sonra bakarız. Böylesi daha kolay" karşılığını
verdi.

- "Romanya'ya saygı duyuyoruz"

Tecrübeli teknik adam, Romanya'nın gruptaki durumunu bildiklerini ve rakiplerine saygı duyduklarını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bizden de avantajlı olduklarını biliyoruz. Sadece Romanya'nın galibiyeti değil, beraberlik de onlara yarar ama bu bizi hedeflerimizden uzaklaştırır. Avrupa Şampiyonası için yavaş yavaş hazırlıklara gireriz. Romanya'nın böyle de bir avantajı var. Andorra maçından sonra ishal ve grip olan 7-8 oyuncumuz var. Ancak bu oyuncular o kadar konsantre olmuşlar ki ve o kadar oynamayı istiyorlar ki, inşallah bu sonuca yansır. Hiçbiri bunu şikayet olarak dile getirmedi. Sadece dün Arda ve Gökhan antrenmana çıkmadılar. Bugün 'çıkacak mısınız? diye sordurmadılar bile. Şu an rahatsızlığını gündeme getirecek bir futbolcu milli takımda yok zaten. Dolayısıyla her oyuncum hazır ve görev bekliyor."

Fatih Terim, herkesin kaybetme korkusunu, kazanma arzusuna dönüştürecek bir milli takım göreceğini belirterek, "Gruba baktığımız zaman bizim Rumenlerden şöyle bir avantajımız var. Şu ana kadar şansımız hep kaybetmekten yana olmuş. Grupta kötü duruma gelmişiz. Neredeyse hakikaten bir mucize var. Dolayısıyla oyuncularımızın çekineceği herhangi bir şey yok. Bugün eğer son antrenmanda bir şey olmazsa herhangi bir sakatlığımız yok. Sağlık heyetimiz de hepsini halletti zaten" ifadelerini kullandı.

Romanya'da yaşayan Türk vatandaşların maça geleceğini düşündüğünü söyleyen Terim, "Bükreş ve Romanya bize hiç yabancı değil. Rumen çok dostum var. Hagi ile gelir gelmez görüştüm. Popescu da akşam gelecek. Onlar benim için çok önemli kişiler. Onları her gördüğümde hem mutlu oluyorum hem de gurur duyuyorum. Bu kişiler, benim hayatımda gördüğüm sadece büyük oyuncular değil, aynı zamanda mükemmel insanlar. Yani onlar benim ailemin bir parçası gibi" dedi.

- "Olimpiyatlar İstanbul'a çok yakışırdı"

Fatih Terim, İstanbul'un 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylığını finalde Tokyo'ya kaybetmesinin üzücü olduğunu bildirdi.

Aday kentin açıklanmasını televizyondan takip ettiğini söyleyen tecrübeli teknik adam, şunları dile getirdi:

"Ben de çok ümitliydim. Hepimiz o atmosferde beklentilerimizin dışına düştük maalesef. Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bizden de görev istediler, biz de gittik. Ben de o komiteyle beraber oldum. Yarışmada kazanmak da kaybetmek de oluyor. Muhakkak ki kazancımız olmuştur. Belki katılamadık ama kazandığımız bir çok şey olmuştur. Daha çok çalışmalıyız daha çok didinmeliyiz, ülkece bunu tahlil etmeliyiz. O delikleri de tıkamalıyız ki bir sonrakine talip olduğumuzu anlatmalıyız. Olimpiyatlar, İstanbul'a çok yakışırdı. Aradaki fark bizim hiç o anda bir şansımız olmadığını gösteriyor. Ancak final bir başarıdır. Sayın Başbakanımıza, bakanlarımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum."

- "12 Dev Adam bu ülkeye basketbolu sevdirdi"

Fatih Terim, 2013 Avrupa Şampiyonası'nda kötü bir performans sergileyerek ilk tur grup maçlarında elenen A Milli Basketbol Takımı ile ilgili soruyu da "12 Dev Adamımız çok önemli işler yaptı, bu ülkeye basketbolu sevdirdi. Tanjevic ile başarılar elde etti. Turgay Demirel başkanlığındaki federasyon çok önemli işler yaptı. 'Olur böyle şeyler' deyip, yeni şampiyonalara, yeni başarılara yelken açmak lazım. Bugün eğer salonlarda böyle coşkular varsa bunu 12 Dev Adam'a borçluyuz" diye yanıtladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS