UEFA Türkiye'de şikenin olduğunu tescilledi

UEFA Türkiye'de şikenin olduğunu tescilledi

Trabzonspor Kulübü Başkanı Hacıosmanoğlu, UEFA'nın, Türkiye'de şike yapıldığını bütün kurullarıyla tescillediğini ve gereğinin yapılmasını TFF'den beklediğini söyledi.

Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)  Başkanı Yıldırım Demirören ile federasyonun İstinye'deki merkezinde yaptığı görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Yıldırım Demirören ile 2010-2011 sezonunda yaşanan süreç konusunda görüştüklerini anlatan Hacıosmanoğlu, "Biz Türk futbolunda adaleti istiyoruz. Ahlak ve adaletin tecelli etmesini istiyoruz. Yıllardan beri bu kirli düzenin aktörleriyle savaştığımız için Trabzonspor sevdalıları bizi başkan seçti. Trabzonspor'un haklarını alma konusunu da biz namus meselesi yaptığımızı söyledik. Herkesin namusu önemlidir ama benim yaşadığım yörenin namus konusuna verdiği önem çok daha farklıdır. Onun için bu mücadele bizi Trabzonspor Kulübü başkanlık koltuğuna oturttu ama gereğini yapamadığımız zaman o koltukta oturmanın bir manası kalmadığını kamuoyu ile paylaştık" diye konuştu.

Başkan olmadan önceki ile başkanlığa seçildikten sonraki mücadele yönteminin farklı olduğunu vurgulayan Hacıosmanoğlu, "Başkan olduktan sonra o sorumluluğu taşıyarak hareket etmeye çalışıyorum. Futboldaki kirlenmeyi biz tek başımıza temizleyemeyiz. Futbolu bütün aktörleriyle, namuslu paydaşlarıyla beraber temizlemek zorundayız. Futbol ailesinin başında Türkiye Futbol Federasyonu ve kurulları var. Onların almış oldukları haksız ve adaletsiz bir karar var. Bağlı oldukları UEFA, bütün kurullarıyla Türkiye'de şikenin olduğunu tescillemiştir ve gereğinin de yapılmasını, ahlak ve adalet açısından Türkiye Futbol Federasyonu'ndan beklemektedir" şeklinde konuştu.

"Demirören de şike yapıldığını kabul ediyor"

İbrahim Hacıosmanoğlu, TFF Başkanı Yıldırım Demirören'in de Türkiye'de şike yapıldığını kabul ettiğini savunarak, şöyle konuştu:

"Ben seçildikten bir hafta sonra başkana, UEFA'dan böyle bir yaptırımın geleceğini söyledim ve 'Türk futbolunun kurtulmasını istiyorsanız gereğini şimdiden yapın' dedim. Şimdi de kendisine bunu hatırlattım.  Bir sonraki adımda FIFA'nın devreye girebileceğini, yarın Türk futbolunun bütün unsurlarının ceza alabileceğini söyledim. Kendisi de Türkiye'de şike yapıldığını kabul ediyor ama 'kurullara sevk ettik, kurullar karar verdi' diyor. Kurulların da ne kadar ahlaki olduğunu, ne kadar ahlaki değerlere dayanarak karar verdiğini Türk milleti çok iyi biliyor."

Trabzonspor Kulübü başkanlık makamının itibarını koruyarak, adaletin tecelli etmesinin mücadelesini verdiklerini anlatan İbrahim Hacıosmanoğlu, "Bu mücadelenin sonucunda hakkın sahibine teslim edileceğine benim inancım sonsuzdur. Ama olmadığı zaman da biz bu koltukta oturmayacağız. Ancak ayrıldıktan sonra da bunun peşini bırakmayacağız. Bu mücadelede başarılı olamayıp o koltuktan ayrılırsak, o zaman Türk futbolunu temizlemek için hizmet etmeyenlere de bireysel olarak soracağımız hesaplar vardır. Bizi tanıyan insanlar bunun da yönünü ve yöntemini bilir" değerlendirmesinde bulundu.

"Görevini kötüye kullananlara her türlü muamele yapılacaktır"

Trabzonspor Kulübü Başkanı Hacıosmanoğlu, gerek UEFA gerekse FIFA'da her türlü mücadeleyi sürdüreceklerini vurgulayarak, "Pazartesi günü tahkim kurulu başkanı ile konuştuktan sonra hukuki süreç de başlayacak. Görevini kötüye kullanan insanlara da her türlü muamele bizim tarafımızdan yapılacaktır. Bizim camianın da namuslu futbol paydaşlarının beklediği her hamleyi yapacağından kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

TFF'den Hacıosmanoğlu açıklaması

TFF'nin internet sitesinde  Hacıosmanoğlu'nun, TFF Başkanı Yıldırım Demirören'e yaptığı ziyaretle ilgili yapılan açıklamada, Hacıosmanoğlu'nun, ziyaretin ardından yaptığı konuşmada, "TFF Başkanı Demirören de Türkiye'de şike yapıldığını kabul ediyor" şeklinde ifadeler kullandığının görülmesi üzerine, konunun aydınlatılması ihtiyacı doğduğu belirtilerek şöyle denildi:

"Sayın İbrahim Hacıosmanoğlu ziyaretinde, başkanımız Sayın Yıldırım Demirören'e kulübünün sıkıntılarını anlatmış ve görüşlerini dile getirmiştir. Başkanımız Sayın Yıldırım Demirören de, kararları, Türkiye Futbol Federasyonu'nun bağımsız kurullarının aldığını, bu işin çözümü noktasında tek müracaat yerinin de tahkim kurulu olduğunu ifade etmiştir. Söz konusu görüşmede, bu konuya ilişkin başkaca bir konuşma gerçekleşmemiştir."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS