Ali Koç aday olmayacak

Ali Koç aday olmayacak

Ali Koç, Fenerbahçe kulübünde pazar günü yapılacak seçimde aday olmayacağını açıkladı.

1907 Fenerbahçe Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe Kulübü'nün hafta sonunda yapılacak seçimli olağanüstü genel kurulu öncesi dernek olarak grup halinde hareket etmediklerini, kendi adaylığının söz konusu olmadığını açıkladı.

Ali Koç, Wyndham İstanbul Kalamış Marina Otel'de düzenlediği basın toplantısında, derneklerinin olağanüstü genel kurulla ilgili tavrı, 3 Temmuz süreciyle ilgili Fenerbahçe Kulübü başkan adayı ve eski Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar'ın iddiaları ve kongre öncesi şahsıyla ilgili konularda açıklamalar yaptı.

1907 Fenerbahçe Derneği'nin kurulduğu günden bu yana tek amacının her alanda kulübü desteklemek olduğunu belirten Koç, taraf tuttukları yönündeki haberlerin ciddi bir rahatsızlık yarattığını anlatarak, şunları kaydetti: 

"Bağlılığımız Fenerbahçe Kulübü'nün tüzel kişiliğinedir. Pek çok yönetimlerde zaman zaman birden çok adayların olduğu seçimlerde her zaman derneğimizden yönetim kurulu adayları bulunmuştur. Hepimiz gelip geçiciyiz ancak baki olan Fenerbahçe'dir. Derneğimiz seçim süreçlerinde taraf olmamaya her zaman özen göstermiştir. Bu nedenle, desteklenecek adayla ilgili bir grup kararı alması ne bugün ne de geçmişte söz konusu değildir. İnşallah ileride de söz konusu olmaz."

- "Aday olmayacağım"

Son dönemde şahsıyla ilgili medyada gündem yaratılmaya çalışıldığını kaydeden Ali Koç, "Pazar günü yapılacak seçimlerde aday olmayı bu aşamada düşünmüyorum" dedi.

Bu kararının, son bir yıldır aile şirketlerinde aldığı sorumluluklar ve önceliklerinden kaynaklandığını vurgulayan Koç, "Şartlarım müsait olduğu anda daha önce yaptığım gibi her Fenerbahçeli gibi tekrar görev almayı düşünmekteyim" diye konuştu.

- 3 Temmuz süreci ve Aydınlar'a eleştiriler

3 Temmuz 2001'de başlatılan soruşturmayla ilgili gizliliğin ihlal edilmesi ve basın yasağı getirilmemesinin, konuya çok farklı gözlerle bakmasına neden olduğunu kaydeden Koç, şöyle konuştu:

"Şahsen o gün başkan olsaydım, adli birimlere giderdim, savcımıza giderdim, gizlilik ihlalinin önemsenmesinin Türkiye için önemini anlatıp bunun için çaba sarfederdim. Arkasından gerekirse devletimizin en tepesine kadar gidip basın yasağının getirilmesini isterdim. TFF bu konuda girişimlerde bulunsaydı bugün bu konumda olur muyduk?"

UEFA'nın olağandışı hareketler yapmasına o dönem TFF içinde bazı üyelerin de dahil olduğundan hiç kuşkuları bulunmadığını kaydeden Ali Koç, UEFA müfettişi Pierre Cornu'nun konuyla ilgili Türkiye'ye gelmesinin, ülkeyi küçük düşürücü bir durum olduğunu savunarak, şu ifadeleri kullandı:

"Aslında burada hiçe sayılan TFF'dir. Ancak onlar bunu bir marifet gibi sundular. Sayın Cornu'ya methiyeler dizdiler. İnsanın gücüne gidiyor. Dik durup UEFA'ya 'sen ne yapıyorsun?' diyeceğine bu kişinin gelmesini marifet gibi sundular, sonra aynı kişiler kasım ayında CAS davasıyla ilgili raporda Cornu'nun ifadelerini gördüklerinde, birkaç ay önce makbul gördükleri bu kişiyi yalancı konumuna soktular."

Aydınlar başkanlığındaki TFF'nin izlediği yol haritasının, aslında bugün doğal sonuç olarak nitelenen ilgili bütün kurullarda Fenerbahçe'nin aleyhine karar çıkmasına sebep olduğunu ifade eden Koç, "Pek çok sebep var. Sayın Aydınlar'ın Spor hukuku ve süreçleri konusunda çok bilgisiz, yetersiz ve tecrübesiz olması önemli unsurlardan bir tanesidir. UEFA'ya bir şekilde en azından 'muhatabın benim, müfettişini yollama' diyebilirdi " diye konuştu.

Ali Koç, yaklaşık 2 saat süren basın toplantısında, Aydınlar'a, "Üzerinizden Fenerbahçe formasını çıkaramadığınız için alacağınız kararlarla Türk futbolunu riske sokuyorsunuz" baskısı yapıldığını ifade etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS