TFF'den Trabzonspor'a ret

TFF'den Trabzonspor'a ret

TFF, Trabzonspor'un 2010-2011 sezonunun tescilinin iptali için yaptığı başvuruyu reddetti.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Beyazlı, Trabzonspor'un 2010-2011 sezonunun tescilinin iptali için yaptığı başvurunun reddedildiğini bildirdi.

Beyazlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Trabzonspor Kulübü'nün, Futbol Müsabaka Talimatı'nın 26. maddesinin 4. fıkrasındaki emredici hükmüne uyarak, 2010-2011 sezonuna dair liglerin tescili kararının iptalini talep ettiğini anımsattı.

TFF Yönetim Kurulu'nun Adana'da bir araya gelerek bir sonuca vardığını belirten Beyazlı, "Tescilin iptali istemiyle yapılan başvurunun değerlendirildiği toplantıda 10 üye hayır, 2 üye ise evet oyu kullandı. Bundan sonraki süreçte Trabzonspor TFF Tahkim Kurulu ya da UEFA nezdinde girişimlerini yapabilir ancak bu kararı ben içime sindiremiyorum. Bu noktadan sonra burada olup olmamanın da bir anlamı yok. Bizler sadece adaletin olmasını istiyoruz, bunun için çalışıyoruz. Ne yazık ki bugün alınan bu karar hala bir şeylerin değişmediğini gösteriyor" diye konuştu.

Başkan: Tahkim Kurulu'na başvuracağız
 
Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, 
Trabzonspor'un 2010-2011 sezonunun tescilinin iptali için yaptığı başvurunun reddedilmesiyle ilgili olarak "Bundan sonraki süreçte TFF Tahkim Kurulu'na başvurumuz olacak" dedi.

Hacıosmanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, göreve geldikleri günden itibaren bir süreç başlattıklarını ve bunu ne olursa olsun tamamlayacaklarını belirterek, "O sezonda Trabzonspor'un şampiyon olduğu tescil edilmesi için önümüze bir harita çizdik ve o yolda devam ediyoruz. Bundan sonrakisüreçte TFF Tahkim Kurulu'na başvurumuz olacak. Eğer buradan da bir sonuç  çıkmazsa bu olayın yurt dışı boyutunu sürdüreceğiz" diye konuştu.

Alınan kararın adaletsiz olduğunu savunan Hacıosmanoğlu, şöyle devam etti:

"Onlar adaletsiz kararlarını almaya devam etsinler. Türkiye'de suç işleyen takımların ceza almasını sağlayan kurum TFF'dir. Yarın bu konuyla ilgili Türk futbolu dışarıdan bir ceza alırsa buna önayak olanlar o koltuklarda nasıl oturacaklar. O sezonda yapılan şike ve mahkeme kararlarının yanı sıra verilen cezalara rağmen halen bu kupa Trabzonspor'a verilmek istenmiyorsa biz de gücümüzün yettiği yere kadar hakkımızı savunacağız."

Hacıosmanoğlu ayrıca, kulübün internet sitesi aracılığıyla konuyla ilgili geniş kapsamlı bir açıklama yapacaklarını da kaydetti.

-"Karar bizi şaşırtmadı"-

Trabzonspor Kulübü Başkan Yardımcısı Sebahattin Çakıroğlu ise çıkan sonuca şaşırmadığını ifade ederek, "Trabzonspor'un hak ettiği şampiyonluk kupasını istemesine karşılık verilen bu karar bizi şaşırtmadı. Biz sadece haklarımızı arıyoruz ve resmi yol neyse onu takip ediyoruz. Eğer bu yönetim bizim hakkımız olan kupayı vermeyip ligleri tescil etmeyecekse gitmesi için elimizden geleni Anadolu takımlarıyla birlikte yaparız" dedi.

Taraftarlar tepkili

Trabzonspor'un internet ortamındaki taraftar oluşumlarından bordomavi.net, bordo mavili yönetimin 2010-2011 sezonu tescilinin iptali için yaptığı başvurunun Türkiye Futbol Federasyonu'nca reddedilmesiyle ilgili olarak açıklama yaptı.

Açıklamada şu iddialarda bulunuldu:

"Türkiye Futbol Federasyonu, Trabzonspor Kulübü'nün 2010-2011 sezonu tescilinin UEFA ve CAS kararlarını gerekçe göstererek iptal edilmesi ile ilgili 30.10.2013 tarihinde yapmış olduğu başvuruyu reddederek Türkiye'de hukukun gücünün güçlünün hukukuna yenik düştüğünü bir kez daha kanıtlamış oldu. UEFA kurulları ve CAS yargılamalarında ilgili sezonda birçok maçta şike yaptığı tespit edilen Fenerbahçe Spor kulübü, UEFA tarafından Avrupa kupalarından men edilmesine, başkan ve yöneticileri yine şike yapmak suçundan Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri tarafından hapis cezasına çarptırılmış olmasına ve yine PFDK tarafından kulüp yöneticilerine ve bazı futbolculara şike suçundan ceza verilmesine rağmen TFF kurulları tarafından uydurulan 'Şike Sahaya Yansımadı' safsatasının arkasına sığınılıp Trabzonspor'un çalınmış olan şampiyonluğunun gasp edilmesinin sürdürülmesi hem spor hukuku hem de adli hukuk açısından bir katliamdır."

Açıklama şu şekilde devam etti:

"TFF'nin yönetim kurullarında yer alan ve Trabzonspor delegesi olan Taylan Üner ve Mustafa Beyazlı bir an evvel bu konuda bir basın toplantısı düzenlemeli ve yaşanan hukuksuzluğu hem kamuoyu ile hem de UEFA ve FIFA ile paylaşıp, görevlerinden istifa etmeliler. Trabzonspor yönetimi de açıkça kural ihlalinde bulunan TFF'yi, verilmiş olan bu hukuksuz karar gerekçe gösterilerek UEFA'ya şikâyet etmelidir. Kulübümüz yapacak olduğu resmi başvuruyla, UEFA'nın yetkili mercilerinin TFF'ye bu hukuksuzluğun düzeltilmesi hususunda gerekli talimatları vermesi talep edilmelidir. Yapılacak olan bu resmi başvurudan FIFA da haberdar edilmeli ve UEFA ve CAS yargılamaları emsal gösterilerek gereğinin yapılması istenmelidir. Trabzonspor Kulübü başkan ve yöneticileri, bundan önce kaybetmiş olduğu zamanı bu aşamadan sonra kaybetme lüksüne sahip değildir ve çalınmış olan haklarımızın UEFA kanalıyla teminini sağlamakla yükümlüdür. Bu güne kadar sürdürülen ve Avrupa'da cevap bulan mücadelemizin Türkiye'de de başarıyla sonuçlanması ancak bu kararlılıkta adımlar atılarak mümkün olacaktır." 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS