Erdener: İstanbul ilk kez hedefine yaklaşmış durumda

Erdener: İstanbul ilk kez hedefine yaklaşmış durumda

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, "İstanbul ilk kez bu kadar yoğun bir uğraşının içinde ve ilk kez hedefine bu kadar yaklaşmış durumda" dedi.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) 2020 Olimpiyatları'na evsahipliği yapacak şehri de belirleyeceği 125. dönem toplantısına katılmak üzere Arjantin'de bulunan TMOK Başkanı Uğur Erdener, AA'ya yaptığı açıklamada, yapacakları son sunumla birlikte İstanbul'un 2020 olimpiyat oyunlarına evsahipliği hakkını elde edeceğine inandığını söyledi.

Şu an için aday olan şehirler İstanbul, Madrid ve Tokyo'nun şanslarının eşit olduğunu ifade eden Erdener, "İlk kez bir olimpiyat adaylığında, son düzlükte herhangi bir aday kent öne fırlamış, öne çıkmış değil. Üç kentin de şanslarının birbirine çok yakın görüldüğü bir ortamı yaşıyoruz. Cumartesi günü ilkini bizim, sonuncusunu Madrid'in yapacağı son sunumlar, oradaki etki değerimiz bu işte önemli bir pay sahibi olacak" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Saint Petersburg'da katılacağı G-20 zirvesinin ardından Buenos Aires'e geçecek olmasının önemli olduğunu vurgulayan TMOK Başkanı, "Sayın Başbakanımızın buraya G-20 zirvesinden yetişmesi, onun bir irade koyması önemli. Günlük dünya politikası yine önemli bir faktör G-20 zirvesinden çıkacak sonuç ya da gelişmeler yine önemli bir faktör olacaktır. Birçok lider oradan buraya gelecek" şeklinde konuştu.

- "Olimpiyat adaylığı Türkiye'nin 2023 vizyonunun bir parçası"

Uğur Erdener, İstanbul'un ilk kez olimpiyat hedefine bu kadar yaklaşmış olduğunu belirterek, "İstanbul ilk kez bu kadar yoğun bir uğraşının içinde ve ilk kez bu kadar hedefine yaklaşmış durumda. Ümit ediyorum son sunumuz da çok başarılı olur ve mutlu sona hep birlikte ulaşırız" ifadelerini kullandı. 

Hükümet desteğinin önemine vurgu yapan Erdener, şunları söyledi:

"Güçlü hükümet desteği, olimpiyat ve paralimpik oyunlarının halka bir bedel ödetmetmemesi ki burada bu soruya çok muhatap oldum, ciddi bir avantaj. İstanbul'un olimpiyat adaylığının bir başka boyutu da İstanbul'un olimpiyat adaylığı zaten Türkiye'nin 2023 vizyonunun bir parçası. O nedenle bunları doğru bir yere oturttuğumuz zaman akıllardaki bazı soruları da engellemiş oluyoruz."

İstanbul için halk desteğinin, adaylık sürecinin başlangıcından itibaren yüksek olmasının önemli olduğuna vurgu yapan Erdener, "Halk desteği baştan beri en yüksek. Ancak bu değerlendirme kriterlerinden sadece biri. Çok fazla değerlendirme kriteri var. Hele hele IOC üyelerinin akıllarında çok fazla soru var. Bu soruların ne ölçüde tümüne pozitif cevaplar yaratabiliyorsak o denli sonuca yakın olacağız" şeklinde sözlerini tamamladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS