Umberto Eco'ya göre geleceğin en önemli projesi...

Umberto Eco'ya göre geleceğin en önemli projesi...

Umberto Eco'ya göre geleceğin en önemli projesi...

Ünlü İtalyan yazar Umberto Eco gelecekle ilgili en önemli bilgi ve projenin geçmişi unutmamak olduğunu söyledi.

Ünlü İtalyan yazar Umberto Eco, Balkanların İtalya ve Fransa'dan daha fazla devrimi olduğunu söyledi.

Eco, BM'de verdiği "Bellek Kültürü" adlı konferansının ardından Anadolu Ajansı'nın sorularını yanıtladı. Eco, Winston Churcill'in "Balkanlar tükettiğinden daha fazla tarih üretiyor" sözünün hatırlatılarak Balkan yazarlara tavsiyesinin sorulması üzerine, "Balkanların korkunç bir sosyal bellek problemi var. Çünkü onların İtalya ve Fransa'dan daha fazla devrimi var" ifadesini kullandı.

Konferansa, kişisel yansımalarından oluşan editoryal girişiminin kısa  video tanıtımıyla başlayan Umberto Eco, "gelecekle ilgili en önemli bilgi ve projenin geçmişi unutmamak" olduğunu söyledi.

"Dinozorlar zamanından, İsa'nın doğumuna kadar olan sürede çok az kişinin ne kadar çok hataya düşüldüğünü bildiğini" belirten Eco, "insanlık tarihindeki bilinenlerin bir kısmının silinmesine odaklanılması gerektiğini" kaydetti.

"Ortak tarihi filtrelemeliyiz"

Son zamanlarda internetten elde edilen özel bilgilerin filtrelenmesinin önemi konusunda uyarıda bulunan Eco, "İnternet süzgeçten geçirme yeteneğimizi artırdı. Filtre olmadan sosyal bir hastalığa yakalanmış oluruz" dedi.

Bilgi teknolojisi patlamasının bir parçası olarak, "bilgi selinden gelen her şeyi saklamak zorunda değiliz" ifadesini kullanan Eco, ortak tarihin de bu filtrelemelerden biri olduğunu belirtti.

Eco, BM'deki konferansında, kitapların ömrü nasıl uzattığıyla ilgili görüşlerini ifade ederken, "Kitapları okumak, sadece hafızalarımızı zenginleştirmez, ömrümüzü de uzatır" dedi.

Kitaplar sayesinde Mozart'tan Leo Tolstoy'a kadar pek çok kişinin hayatının öğrenildiğini ve bunun insanların yaşamlarındaki açıkları kapatmak için bir şans olduğunu ifade etti.