Erdoğan ve Gül'den Obama'ya mesaj

Erdoğan ve Gül'den Obama'ya mesaj

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamaya ilişkin ABD Başkanı Barack Obama'ya mesaj gönderdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişinde meydana gelen patlamanın, ABD kadar Türkiye'ye de yönelik bir saldırı olduğunu belirterek, saldırının teröre karşı müşterek iradeyi daha da güçlendireceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin, terörün her türüyle mücadelesini ABD ve diğer müttefikleriyle işbirliği ve dayanışma içinde sürdürmeye kararlı olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı'ndan alınan bilgiye göre Gül, patlama nedeniyle ABD Başkanı Barack Obama'ya mesaj gönderdi. "Sayın Başkan, değerli dostum" hitabıyla mesajına başlayan Gül, "Menfur terörist saldırı" olarak nitelediği patlama nedeniyle duyulan derin üzüntüyü ifade etti.

Gül, mesajında şunları kaydetti: "Bu hain eylemi Türk halkı ve şahsım adına şiddetle lanetliyorum. Bu çirkin saldırının sorumlularının kanun önünde hesap vermelerini teminen ilgili tüm kurumlarımız ABD'li muadilleri ile işbirliği içinde yoğun gayret sarf etmektedir. Hiç şüphesiz ABD kadar Türkiye'ye de yönelik olan bu saldırı, teröre karşı müşterek irademizi daha da güçlendirecektir. Türkiye, terörün her türü ile mücadelesini ABD ve diğer müttefikleriyle işbirliği ve dayanışma içinde sürdürmeye kararlıdır."

Erdoğan'dan da mesaj

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, mesajında hain terörist saldırıdan dolayı büyük bir üzüntü duyduğunu ifade etti.

Saldırıyı şiddetle kınayan Erdoğan, mesajında, tüm güvenlik ve istihbarat birimlerinin, olayın bir an önce aydınlatılması ve sorumlularının yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmaları için her türlü çabayı sarf ettiğini vurguladı.

Başbakan Erdoğan, mesajında şu ifadelere yer verdi: "Bu süreçte güvenlik kurumlarımız ABD'li meslektaşları ile işbirliği içinde olmaya devam edeceklerdir. ABD Büyükelçiliği'ni hedef alan bu terör eylemi, aynı zamanda Türkiye'ye de karşı yapılmış bir saldırıdır. Bu olay, Türkiye ve ABD arasında, terörizmin her şekliyle mücadelede mevcut ortaklığın artarak sürmesinin ne denli elzem olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur. Bu amaç doğrultusunda Türkiye, ABD ile dayanışma ve işbirliği içinde, terörün her türü ile mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Bu vesileyle en içten selam ve kalbi dileklerimi kabul ediniz."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS