Özal'ın saç telleri savcıda

Özal'ın saç telleri savcıda

Ahmet Özal, Adli Tıp raporunda babasının öldürüldüğünün yazıldığını öne sürdü. Özal, babasının saç tellerini savcıya verdi.

Öğle saatlerinde Ankara Adliyesi'ne gelen Ahmet Özal, babasının saç tellerini soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin'e verdi.

Özal, adliyeden ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Babanızın saçlarını şimdiye kadar neden savcılığa vermediniz?" sorusuna Özal, "Saç telleri şimdiye kadar talep edilmedi bizden. Basında çıkan haberlere göre, 'istendi verilmedi' değil. İlk defa istendi. Bu dosyanın tamamlanması için yapılmış bir şey olabilir" cevabını verdi.

Babasının ölümüne ilişkin soruşturmada zaman aşımının 17 Nisan'da dolduğunu belirten Özal, şunları kaydetti: "Adli Tıpta yapılan incelemede, vücutta dört ayrı zehrin bulunduğu,
ondan öldüğü zaten sabit. Saç teli belki dosyayı kapatmak için gerekliydi bilemiyorum. 24 Ocak'ta rahmetli Uğur Mumcu'nun dosyası rafa kaldırıldı, bu ay Adnan Kahveci ile Eşref Bitlis'in var, onlar rafa kaldırılacak. Bütün genel başkanlardan ve sayın Cumhurbaşkanından ben randevu istemiştim, zaman aşımının kaldırılmasıyla ilgili. Sayın Cumhurbaşkanıyla görüştüm, parti başkanlarıyla görüşme olmadı. Zaman aşımı meselesi devam ediyor maalesef Türkiye'de. Necip Hablemitoğlu da öyle gitti, Ahmet Taner Kışlalı, Çetin Emeç. Çok var. Nedense siyasiler bu konuyu ciddiye almıyorlar. Çok ayıp bir şey bu."

"Cumhurbaşkanıyla görüşmenizde bununla ilgili (zaman aşımının kaldırılması) olumlu yanıt aldınız mı" sorusuna Özal, "Tabii, Sayın Cumhurbaşkanı son derece olumluydu haklı olarak" yanıtını verdi.

Özal, "Saç tellerini bugüne kadar nerede sakladınız" sorusuna, "Annemdeydi, hatıra amaçlı saklanmıştı" karşılığını verdi.

"Savcılığa verilen saçların miktarı ne kadar?" sorusu üzerine Özal, savcılığa "1-2 tel" verdiklerini söyledi.

"Adli Tıp raporuna rağmen ısrarla zehirlendiğini mi söylüyorsunuz" sorusu üzerine Özal, "Adli Tıp raporunda öldürüldüğü yazıyor zaten. Açıklanmadı o rapor, bende var. Adli Tıp raporunda 'zehirlenme sonucunda ölmedi' diye bir şey yok. Kalp krizi değil. Bu rapor açıklandığı zaman göreceksiniz" cevabını verdi.

"Zehirlendiği kesin"

"Raporun doğru olarak açıklanmadığının hala arkasında mısınız" sorusuna ise Özal, "Gerçek rapor açıklanmadı. O savcılığın verdiği açıklamaydı, Adli Tıp raporu değil. Adli Tıp raporu 384 sayfa. Orada zaten belli, zehirlendiği kesin" cevabını verdi.

"Babanızın kendi sesinden kaydettiği birtakım kasetlerin olduğunu söylemiştiniz" denilmesi üzerine Özal, "O kitap mahiyetinde. Bir kitap yazıyorduk, daha yazılmadı. O bantlar annemdedir ama onlar sadece Türkiye'nin bugünü ve geleceğine ilişkin. Toparlıyorum yakında. Babam, Türkiye'nin önümüzdeki 30-40 senesini, ne yapması gerektiğini anlatmış. Ölümünden 6 ay önce falan" dedi.

"Kitap 2013 içinde biter mi?" sorusuna da Özal, "İnşallah" karşılığını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS